ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2013
    DIN: Bacau
    ÎNSCRIS: 22.07.13
    OCT-2012

Degustare la Casa de Vinuri Husi

Uneori ai ocazia chiar si dupa 40 de ani sa te bucuri de experiente noi, e adevarat, din ce in ce mai rar... Marturisesc ca pana acum nu mai fusesm la o degustare de vinuri.

S-a intamplat ca la o reunire cu colegii, dupa multi ani sa ajungem la Husi. Acesta este unul din orasele judetului Vaslui, asezat in estul tarii si avand o populatie de 30000 de locuitori. Asezarea lui in depresiunea cu acelasi nume, la intalnirea dintre Dealurile Falciului si Podisul Central Moldovenesc, face ca aici sa existe conditiile optime cultivarii vitei de vie.

Documente vechi, arata ca intre 1600 si 1662 s-au plantat aici vii intinse, infiintandu-se astfel, viile domnesti

Sunt lucruri pe care le-am aflat participand la degustarea de vinuri.

Pentru cei familiarizati cu desfasurarea unei astfel de activitati probabil ca nu e nimic deosebit. Pentru mine a fost un spectacol.

Imaginati-va o sala cu scaune asezate in cerc, unde stateam noi, oaspetii, iar in centrul cercului, o doamna oenolog, care, cu mult talent facea oficiile de gazda, explicandu-ne cum trebuie degustate vinurile.

Fiecare soi de vin are o poveste, o culoare si un parfum

Podgoria husilor cuprinde 3000 ha de vin cu o productie de 10000 de kg / ha.

Erau atat de frumoase spusele ei despre fiecare soi si ii urmaream avida fiecare miscarei. Era ca un maestru de ceremonii, schimband pahare si sticle de vin, dupa o ordine numai de ea stiuta.

Pe langa celebra Busuioaca de Bohotin, sau Feteasca Regala, soiuri despre care fiecare a auzit, chiar daca nu este un pasionat de vinuri, am aflat aici despre vinul casei, Zghihara de Husi. Zghihara, un vin cu o denumire ciudata, nu prea comerciala, dar foarte bun, materie prima si pentru sampania de Husi.

Dupa ce ne-am delectat cu snoave, informatii si licori diferite, cine a dorit a putut sa viziteze si sa cumpere vin din cramele Casei de Vinuri Husi.

Este si acesta un mod de a atrage turisti, de a-i face sa se simta foarte bine, de a-i determina sa revina in acele locuri si de ce nu chiar de a face comert.

O chestie e clara: Zghihara si Casa de Vinuri Husi, sunt pentru mine descoperiri inedite, in materie de vinuri si turism, pe care nu am cum sa le uit.

Trimis de diana-camelia* in 09.08.13 05:19:57
    Validat / Publicat: 09.08.13 08:11:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HUȘI.

VIZUALIZĂRI: 2026 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana-camelia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Diaura*
    [09.08.13 10:19:47]

@diana-camelia

Din orice experienta noua, inveti cate ceva interesant si iti doresc sa ai parte de multe " nebunii " frumoase si de acum incolo, caci viata nu se sfarseste nici la 40 si nici la 50 de ani.

Am avut si eu demult o astfel de experienta placuta, care s-a lasat cu mare distractie cand un grup de patruzeci de oameni s-au dezlegat la limba si la buna dispozitie dupa o degustare si cateva paharele.

Interesant a fost ca desi multi inghiteau gura de vin (desi nu ar fi trebuit sa faca asta in timpul degustarii) nimeni nu s-a ales cu dureri de cap sau alte probleme neplacute. Asta inseamna un vin bun, natural; sa aduca doar placere si buna dispozitie.

diana-camelia*AUTOR REVIEW
    [09.08.13 10:26:03]

@Diaura:

Ai dreptate, chiar AFA este pentru mine o experienta noua si imi da o mare bucurie citind si scriind aici... e mare lucru sa gasesti intr-un singur loc atatea minti deschise...

diana-camelia*, Diaura*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Huşi: