ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2013
ÎNSCRIS: 28.01.11
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 17 ani

Ce crezi si ce vezi!

Dupa cele trei zile petrecute in Parga, am ajuns cand era caldura mai mare in Vasiliki. Ne-am descurcat usor cu localizarea, remarcasem ca era in vecinatatea Xenia Hotel si chiar era locatia imediat urmatoare. Retinusem vederea din fata dupa imaginile prezentate pe booking.com, dar ce fata am facut cand am vazut ca era o constructie neterminata...

Pana sa ne dezmeticim, daca sa ramanem sau sa plecam, langa noi apare o tanara care se prezinta Maria si ma intreaba daca noi avem rezervare acolo. Probabil vazuse masina de Romania si figurile noastre lungi. Am zis sa-i dam o sansa cu toate ca indoielile imi dadeau tarcoale. Accesul spre camera se facea prin laterala invecinata cu vila Xenia si era ultima camera pe acea parte , intrarea era prin terasa principala, dar avea vedere si in curtea folosita drept parcare pt. masini.

Camera era racoroasa la acel moment incendiar al zilei, dar micuta fata de pe care tocmai o parasisem, estimez 20-22 mp. Aerul ei in schimb era fresh, datorita mobilierului nou si aranjamentului modern. Si curata. Mobilierul era din MDF alb lacuit, iar chicineta intr-o nuanta nisipie, contrastau placut.

Frigiderul si plita electrica se vedea ca erau noi, avea si o hota incorporata care s-a dovedit eficienta mai tarziu. In rafturile supraetajate se gaseau cateva articole casnice, dar toate erau calculate pt. doua persoane. O tigaie noua teflonata, un ibric mic-mic, si o oala cam mare din inox, completau seturile de pahare, cesti, farfurii si tacamuri. Nu am observat fierbatorul electric care aparea specificat in oferta si nu aveam nici cos de gunoi, am primit ulterior.

Baia a fost socanta pt ca era cea mai mica baie pe care am vazut-o pana in prezent, dar era curata si moderna ca design. Nu aveam cabina de dus, acesta era in spatele usii separat printr-o perdea de dus, dar destul de spatios. Aveam sapun lichid si hartie igienica ca dotari, nici urma de halate de baie (specificat), sampon Ce era deranjant, era lumina care venea numai din oglinda suport si care nu era deloc suficienta pt. operatiuni ca machiat si barbierit. Si ce era mai rau nu aveam uscator de par, ceea ce pt. mine a fost un neajuns, mai ales ca aveam nevoie zilnic de asa ceva.

Camera-dormitor continea un pat dublu, ornamentat cu strasuri in zona capitonata, dar care avea o saltea super. Spoturi si veioze prinse direct pe perete, la capete. Mai exista o comoda care avea si o oglinda maricica si practica, dar ce pacat ca nu puteam folosii decat primele doua sertare restul fiind blocate de patul fiului nostru, care bloca si accesul la terasa principala. Aceasta era mai mare dar nu puteai sa ajungi la ea decat pe usa de la intrare. asa ca am folosit ca sa nu stam cu usa vesnic deschisa cealalta terasa mai micuta dar care avea prevazute rame -plasa pt. tantari.

Aveau accesorizate niste draperii interesante in nuante vii. Mai existau doua noptiere albe. Dulapul incapator in aceeasi nuanta cu zona chicinetei. Terasele erau dotate cu cate o masuta cu doua scaune pastelate, dar pe terasa folosibila nu incapeau decat doua asa ca mancam pe rand. Aveam aer conditionat, dar pe care nu l-am folosit noaptea fiind racoare, un televizor cu programe grecesti si ceea ce a primit o nota buna, router cu semnal f. bun pt. internet.

Lenjeria a fost schimbata dupa 3 zile. Zona de gradina era cam searbada la capitolul flori, vegetatie, dar aveam la vilele din jur. Tot in curtea folosita drept parcare se afla si un gratar si o masuta cu doua scaune din fier forjat. Nu am sesizat sa-l foloseasca cineva. Pt. ca ne-am sesizat ca au transformat o camera de doua paturi intr-una de trei, am renegociat pretul si asa am ajuns la 40 euro/zi.

Ne-au montat si un suport pt. prosoape chiar in ziua sosirii pt. ca acolo vantul este f. puternic dupa amiaza si mi-au zburat toate prosoapele puse la uscat pe scaune. O nota proasta o sa le dau pt. faptul ca lucrau deasupra noastra chiar cand eram acasa si ma simteam ca acasa unde tocmai reamenajau vecinii. Chiar daca nu dormeam, doream odihna si am crezut ca se vor sesiza ei vazand ca ne-am intors, dar dupa doua zile si pana nu ne-am plans Mariei, nu am avut parte de liniste.

Dupa aceea am primit din partea casei ca semn de impacare rosii si castraveti din gradina mamei ei, inclusiv la plecare. O nota buna pt. distanta fata de plaja doar traversam strada si mergeam 50 m. Tot atat era pana la magazinul alimentar (paine super) si terase, era un lant de trei in imediata apropiere. Pana in Vasiliki faceam 15-20 min. mers lejer, tocmai bine dupa o masa nocturna copioasa.

Deoarece am discutat la un moment dat pe AFA si nu am mai apucat sa continui cu Iulianic despre aceasta locatie, care de fapt poarta doua denumiri, dupa propietarii ei, nefiind delimitate, ca nimeriti la Iliaxtida Studios sau Art Sailing important este sa aveti idee ce gasiti acolo. Anul urmator probabil va fi finalizata.

Ma simteam datoare sa scriu ceva despre aceasta locatie care la inceput ne-a dezamagit, dar care pana la final ne-a facut sa-i vedem si partile bune.

Trimis de teona in 09.08.13 01:24:01
Validat / Publicat: 09.08.13 08:52:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3242 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (teona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

clau.nov
    [09.08.13 09:44:57]

@teona: Felicitari pentru vacanta!... si pentru curajul de-a da o sansa unei locatii... nefinalizate, inca in constructie.(eu una, cred ca '' m-as fi repliat '').

Noroc de mobilierul modern... mi-a placut mult coloritul vesel al mobilierului din terasa secundara.

Totusi nu am inteles exact, sunt doua corpuri de cladire cu 2 denumiri (Iliaxtida si Art Sailing) sau un singur corp (locatie cazare) cu 2 denumiri?

Corina70
    [09.08.13 15:19:00]

off-topic: daca v-au placut atat de mult draperiile, gasiti in ikea metraj exact cu acel imprimeu, costa aprox 20 lei/m.

[10.08.13 00:22:48]

@clau. nov: Este un singur corp de cladire care are pe toate laturile camere, cred ca sunt 10 camere in total si se afla intr-o singura curte, comuna se pare. Habar nu a-si fi avut despre faptul ca sunt mai multi proprietari si cum sunt impartite acestea daca nu citeam review-ul lui Iulianic despre Iliaxtida Studios si am recunoscut din poze incinta in care ma aflam in acel moment si am fost intrigata sa o descopar sub alta denumire. Daca vrei mai multe amanunte afli din postarea ei. Eu nu i-am intrebat nimic dar cat am stat acolo in afara de Maria si de tatal ei nu am vazut pe nimeni. Si stiu ca sora ei avea magazinul de suveniruri aflat la 30 m, de la parterul unei vile mai vechi. Banuiesc ca este o afacere de familie si cladirea noua in constructie este impartita de cele doua surori care le-au dat si denumiri diferite, curtea ramanand comuna. Rezervarea mea pe booking.com a fost pt. Art Sailing.

clau.nov
    [10.08.13 11:09:14]

@teona: Multumesc pt raspuns, m- am edificat.

Vacante minunate!

[10.08.13 23:50:07]

@clau. nov: Asemenea! Si daca nu fost inca in Lefkada iti doresc sa ajungi, iar daca ai fost, sunt sigura ca iti doresti sa revii.

calatorul
    [01.10.15 09:26:47]

@teona - Am o satisfactie de fiecare data cand prind un superbonus pentru un articol care il merita. Noi am ales o vila din POnti in marginea statiunii Vasiliki, dar din pacate cu fatza la munte, singurul avantaj e ca nu am simtit vanturile celebre de acolo. Nici macar pe plaja, sau in apa cand am facut surf. Dar am prins vreo 2 zile cu ploaie si furtuna cum nu am mai vazut in Grecia in 10 ani de vacante. Multumim pentru informatiile utile.

[02.10.15 11:55:47]

@calatorul50 - Ma bucur cand pot sa dau informatii utile pentru ca si eu profit la randul meu de acestea cand incep sa-mi conturez vacanta si de multe ori un amanunt care parea nesemnificativ, dat in plus de catre vre-un coleg mi-a prins bine. La acest moment deja pot sa fac o comparatie pentru ca in 2014 am locuit la Hotel Ponti Beach, tot in Vasiliki, pentru ca ma simt aici deja ca acasa si pentru ca mi-am dorit sa vad golful de la inaltime, mai ales ca a fost un pret rezonabil. Poate intr-o zi am sa scriu despre aceasta locatie, vad ca deja a fost mentionata pe AFA.

calatorul, clau.nov, teona
    Alte impresii din această RUBRICĂArt Sailing Studios: