ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2013
ÎNSCRIS: 08.08.13
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII

Bis la Sol Nessebar Mare

De curand ne-am intors de la acest hotel. A fost un sejur minunat. Voi incepe sa vorbesc pe rand despre fiecare aspect.

Drumul: A fost un drum destul de lung. Am luat-o pe ruta Giurgiu-Russe-Varna-Nessebar. Am facut in jur de 500 km in aprox. 7 ore cu tot cu opriri. Au drumuri foarte bune astfel incat nu am intampinat nicio problema.

Cazarea: Am ajuns la hotel in jurul orei 14:30. La receptie ne astepta un plic cu o scrisoare din partea agentiei de turism si cardul pt camera, astfel am fost cazati imediat. Trebuie sa fiti foarte atenti caci noua a uitat sa ne puna bratari. Dupa ce am vazut pe toata lumea ca avea ne-am dus la receptie inapoi si am cerut.

Cu toate ca intrarea se face la ora 2, niste romani ne povestisera ca ajunsesera la ora 10 si i-a cazat imediat, fara nicio problema.

Camera: Este foarte spatioasa. Am avut ghinionul sa prindem o camera care avea usa comunicanta cu cealalta camera. Insa usa este dubla astfel nu prea se auzea galagie de la camera alaturata. Curatenie peste tot. Femeia de servici facea curatenie dimineata fara a ne deranja dupa-amiaza.

Mancarea: A fost destul de ok. Nu prea diversificata insa ai ce sa mananci peste, pizza, cartofi, piureuri de legume (de morcov, de cartofi, de brocoli etc.) salate, inghetata (la restaurant doar seara; in restul timpului la baruri), au prajituri bune.

Bauturile: sunt la dozator, insa sunt foarte bune. Toti copii beau asa-zisul sol cocktail. Bauturile calde sunt la automat asa ca nu trebuie sa stai la coada.

Barul: Sunt multe baruri in zona: la piscina, la receptie, entertainment bar (functiona doar seara). Pe plaja este un bar insa tot ce consumi este cu plata. Pt a avea bauturi pe plaja trebuie sa te deplasezi la cel mai apropiat bar.

Plaja: Este mica, ingusta, insa este foarte buna deoarece nu este asa multa lume si cei mici nu s-ar putea pierde. Nisipul fin. Apa foarte limpede, cei drept marea aducea putina iarba de mare si alge. Intr-o zi au fost valuri, iar in urmatoarea zi s-a format un covor de alge in apa pe o portiune destul de mare. Ne-am dus in alta parte a plajei unde nu erau. Oricum nu erau asa deranjante si nu mirosea deloc urat. Sezlongurile se plateau: 5 leva- umbrela; 5 leva- sezlongul.

Parcarea: Este cu plata- 10 leva/zi. Intr-adevar, destul de micuta. Pentru noi au gasit un loc apropiat de intrarea de la receptie.

Locatia: Dupa ce treci de Nessebar, trebuie sa continui inca 2-3 km drumul spre Ravda-Burgas si vei descoperi lantul Sol Nessebar. Dupa ce mai mergi vreo 500 de m este statiunea Ravda. Acolo se afla o faleza foarte frumoasa. Sunt multe hoteluri/vile si restaurante unde se mananca bine si ieftin.

Entertainment: Au echipa foarte buna. Sunt niste adevarati dansatori. In fiecare seara animatorii se jucau pentru o ora cu copiii, apoi urma distractia adultilor. In acelasi timp pe terasa barului receptiei se canta muzica live.

La cativa metri de hotel se afla statia Entertaiment Bus. Este un autobuz precum cel din Londra care te plimba pana in Old Nessebar. Costa 2 leva/pers. Dar daca oricum nu te dai jos in Old Nessebar iti va lua din nou banii ca sa te intorci inapoi.

Piscina: este punctul forte al hotelului. Are o sectiune speciala pentru copii mici si restul pentru adulti. Piscina de la tobogane este impartita in 3: spatiul pentru tobogane, piscina pt copii de 4-5 ani, piscina pt copii de 2-3 ani.

La sezlonguri era o problema. Veneau de pe la 6,7 dimineata si rezervau cate 5,6 sezlonguri, adica atatia membri cati erau in familie atatea rezervau chiar daca nu stateau deloc toata ziua pe ele. Mai gaseam si noi cate un sezlong unde sa stam. Despre piscina interioara nu pot sa spun nimic.

In concluzie putem vorbi despre raport just calitate-pret. Ne-a placut asa de mult incat am mai fi vrut sa prelungim inca o noapte sau doua, dar pretul pe inca o noapte de cazare era 390 €, asa ca ne-am mai prelungit inca 2 nopti la o vila din apropiere, hotel Pinkovi. Despre acest hotel voi scrie intr-un alt review. L-as ruga pe Webmaster sa faca si o pagina speciala pentru acest hotel.

Recomand resortul familiilor cu copii, dar si cuplurilor care doresc o vacanta linistita, SOL NESSEBAR RESORT se intinde pe suprafata destul de mare.

Trimis de Raluca.Ioana in 08.08.13 18:06:30
Validat / Publicat: 08.08.13 19:45:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel Hrizantema - Sunny Beach; Hotel Iberostar - Nisipurile De Aur Hotel Arabella Beach - Albena

VIZUALIZĂRI: 2919 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Raluca.Ioana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [08.08.13 19:46:13] »

@Raluca.Ioana: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Raluca.Ioana [09.08.13 10:02:52] »

Multumesc. Am rugamintea sa imi faceti si o pagina unde sa scriu un review despre hotel Pinkovi.

webmaster [09.08.13 10:08:38] »

@Raluca. Ioana: am adaugat hotelul solicitat: click aici

Raluca.Ioana [09.08.13 13:34:40] »

@webmaster Multumesc mult. Am si trimis un review la acest hotel.

nicolae75 [23.02.14 20:01:53] »

Intrebare: am inteles eu bine, sunt mai multe hoteluri in complexul Sol Nesebar. Dintre cele de 4 stele, care e mai bun, Mare sau Bay, caci de pe net nu imi e prea clar. Multumesc!

Raluca.Ioana [24.02.14 18:01:35] »

@nicolae75: Sunt in total 3 hoteluri: Sol Nessebar Mare (4 stele), Sol Nessebar Palace (5 stele) si Sol Nessebar Bay (4 stele). Dupa părerea mea, dintre Sol Nessebar Mare si Sol Nessebar Bay, eu il aleg pe Sol Nessebar Mare întrucât este mai aproape de plaja, de tobogane si este oarecum mai central. Sol Nessebar Bay este mai la capăt. In plus mi se pare ca S. N. Bay este mai de 3 stele din punct de vede al serviciilor.

nicolae75, Raluca.Ioana
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Mare Resort & Aquapark: