ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2013
ÎNSCRIS: 28.06.11
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII

Servicii medii - Preturi mari

Sejurul petrecut pe litoralul romanesc, in special la Mamaia m-a facut sa realizez ca nu ma voi intoarce prea curand sa mai cheltui atatia bani doar pe cazare cu mic dejun inclus.

Alegerea cazarii a fost facuta in scurt timp de aceea ne-am multumit cu ceea ce am gasit disponibil in acea perioada.

Cazarea s-a facut in bune conditii, receptionerele amabile lasandu-ne sa alegem intre cele 2 camere libere pe care le mai aveau.

Am ales sau mai bine zis au ales copii camera la etajul 2 cu vedere partiala la mare spre plaja H2O. Apartamentul se compunea din 2 camere si o chicineta. Dormitorul avea pat matrimonial fara AC iar in living era o canapea extensibila asezata in fata AC, o masa si doua fotolii. Pentru bucatarie aveam plita electrica, hota, spalator, vesela, tacamuri, frigider, cana fierbator. Terasa era dotata cu masa si 2 scaune dar din pacate nu era uscator si a trebuit sa ne descurcam singuri pentru a ne amenaja 2 franghii. Acesta este unul din minusuri care m-a deranjat putin avand in vedere pretul dat. Eleganta din interiorul vilei contrasta puternic cu atarnarea prosoapelor peste balustrada terasei dar asta era realitatea.

Prosoapele ca si lenjeria erau albe si curate folosindu-le pe toata perioada sejurului. Prosoapele erau schimbate in fiecare zi pe cele care le foloseai, dar lenjeria o singura data in tot sejurul. Poate ca nu ne deranja prea tare faptul ca au schimbat lenjeria doar o data, daca acest fapt se petrecea la jumatatea perioadei. Ne-au schimbat-o a doua zi (marti) si am ramas cu ea pana duminica. Curatenia in camere sa facea zilnic uneori mai temeinic alteori mai superficial in functie de personal. Cand ne intorceam in camera de la micul dejun gaseam personalul care facea curat si asta s-a intamplat in 4 zile din 7. Pe noi nu ne-a deranjat deoarece eram gata pregatiti pentru plaja dar am mentionat acest lucru pentru cei care tin la acest aspect.

Micul dejun era in sistem bufet il prezint succint asa cum era: ceai, cafea, apa, lapte, cereale 2 tipuri, iaurt simplu si cu fructe Danone (2 sortimente), crenvursti, oua fierte si omleta, 2 tipuri de preparate din carne din comert (nu stiu sa va spun cum erau ca nu am consumat), un fel de cascaval, branza telemea care nu era buna si in alta zi ceva ce semana cu branza proaspata, paiine, fructe (mere, portocale si o singura data nectarine), cornuri cu ciocolata vechi, napolitane, biscuiti cu crema. Aceste produse de patiserie erau de o calitate indoielnica deoarece nici copii nu le-au mancat.

Micul dejun de mai sus a fost dezamagirea mea, deoarece ma asteptam sa fie mai bogat si cu produse de calitate avand in vedere faptul ca tradus in bani a costat cam 132 RON/zi (10 EUR/pers). Va las sa apreciati singuri.

Plaja a fost ok, sezlongurile sunt contra cost. In timpul saptamanii rezonabil 10RON unul, dar in wk. era 25RON. Noi fiind clientii hotelului am avut o reducere de 10%. Plaja era pazita asa ca am vazut o singura data plimbandu-se vanzatori ambulanti.

Ni s-a dat un card cu reducere si pentru resturantul de pe plaja dar dupa ce am luat pranzul acolo nu ne-a mai trebuit. Preturi mari pentru mancare reincalzita si servire proasta desi terasa nu era plina de clienti. Am comandatat 4 portii de felul 2: cartofi prajiti cu frigarui, limonada si pulpa de pui cu cartofi la cuptor in sos de lamaie. Pe langa faptul ca a durat cam mult sotului a uitat sa-i aduca garnitura de cartofi prajiti iar pulpa de pui era de fapt spate de pui cu putina pulpa.

Nemultumirea cea mai mare a fost provocata de clubul situat vis-a-vis de apartamentul nostru. Zgomote in timpul saptamanii se mai auzeau de la masini de prelucrat lemnul (in apropiere se prelucra lemnul in aer liber), dar in wk muzica de la club, infernal de tare care se auzea de la ora 23 pana dimineata la 7-8 ne-a facut sa fim obositi ziua atat noi adultii dar si copii. Desi aveam geamurile si usile inchise muzica se auzea in camera iar basii deranjau cel mai tare. Am spus la receptie dar ni s-a raspuns ca nu au ce sa faca deoarece au facut plangere la politie dar se pare ca politia nu a luat masuri... Dupa astfel de nopti ne-am intors acasa mai obositi decat am venit la mare. Noi am incercat sa nu lasam toate neplacerile intampinate sa ne strice concediul si ne-am adaptat situatiei, dar pe viitor nu vom mai ajunge in aceasta locatie.

In concluzie sejurul a fost ok per total dar pentru banii cheltuiti sunt sigura ca puteam primi servicii mult mai bune. Pentru atitudinea clubului fata de cei din jurul lor nu am cuvinte... In zona mai era un club (Fratelli) dar acesta nu punea probleme. Sunt de acord ca tinerii vor muzica tare dar de data aceasta s-a intrecut orice limita. Personalul de la hotel nu are nici o vina dar m-am simtit datoare sa avertizez familiile cu copii care vor alege aceasta locatie.

Trimis de nvali in 08.08.13 10:30:07
Validat / Publicat: 08.08.13 11:34:11

VIZUALIZĂRI: 2465 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nvali); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

danamandache
    [08.08.13 12:15:59]

Abia asteptam niste impresii de la acest hotel. Luna trecuta am trecut printr -o intamplare stanjenitoare atunci cand am vrut sa ma cazez aici. Stand pe plaja Blue Beach am vazut hotelul si am intrat pe internet sa vad preturile. Nu am fost atenta ca preturile pe site sant in euro asa ca m-am dus sa cer cazare cu 150 de lei dar de fapt trebuiau 150 euro (am descris intamplarea mai pe larg in impresiile mele despre hotel Voila) Eram curioasa ce ofera ei pt acest pret, acum citindu-va review ul m-am convins. Se pare ca n-am pierdut nimic.

danamandache
    Alte impresii din această RUBRICĂBlue Beach Hotel: