ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2013
ÎNSCRIS: 12.07.09
AUG-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 8,5

ElDorado Steak House Cafe&Pizza

Intr-o seara de inceput de August, dupa o zi caniculara, am ajuns in Oradea ca sa vizitam centrul vechi si sa luam si cina. Am cautat o locatie care sa nu nu fie afara in aer liber si sa aiba aer conditionat si am dat peste restaurantul ElDorado, situat in str. Republicii, nr. 13, colt cu Eminescu.

Daca doriti sa luati masa cu John Wayne, Clint Eastwood si alti eroi de legenda ai Vestului Salbatic, intr-o atmosfera recreata foarte frumos, cu diverse panoplii pe peretii localului precum si la etaj (masti de indieni, arcuri cu sageti, pana si un cort indian la etaj), atunci ElDorado este locul potrivit.

Initial nu am fost asa de incantat de local si ma gandeam ca cine stie ce mancare ne vor servi, la niste preturi piperate si cu niste chelneri/chelnerite toropite de caldura si fara chef.

Am intrat inauntru si ne-am asezat la o masa si imediat a venit o d-na chelnerita foarte amabila, cu zambetul pe buze, care ne-a adus meniurile si ne-a luat comanda.

Fetitei noastre i-a oferit de la bun inceput o masinuta lego (chinezarie, dar gestul conteaza), o cutiuta de creioane colorate si un portret de indian tiparit pe A4 ca sa il coloreze. Fetita mea a fost incantata de acest lucru iar noi am fost impresionati de acest gest, venit din partea casei; nu insemna mare lucru dpdv al costului respectivelor lucruri, dar ca si gest, pentru clientii care trec pragul localului, este ceva care ramane in minte.

Pot sa va recomand cu... canicula... ceea ce am servit in acea seara:

- Ciorba taraneasca de porc cu smantana

- Snitel vienez cu cartofi aurii cu usturoi si salata de ardei copti

- Ceafa tiganeasca cu legume la gratar

- Tiramisu, ca si desert.

Ca si bauturi am luat doua beri fara alcool, o limonada la 500 ml si un suc la 300 ml. pt. copil.

Mancarea a fost delicioasa si cel mai important, servita cu zambetul pe buze si nu am asteptat mult. Ceea ce mi s-a parut surprinzator a fost faptul ca bucatarii erau cu totii tineri, dar foarte priceputi iar mancarea care ne-au servit-o a fost foarte-foarte buna! De asemena mi-a placut ca vedeam de la masa noastra cum se pregatea mancarea de catre acesti bucatari tineri, bucataria fiind oarecum vizibila din interiorul restaurantului.

Tot ceea ce am comandat a facut 101 lei, rezonabil pentru delicioasa mancare servita de catre un local aflat in buricul targului.

Cu alte cuvinte, recomand aceasta locatie, daca aveti drum pe acolo. Aveau si terasa afara, pe spatiul pietonal, in care se putea servi (presupun) si ceea ce se servea inauntru, dar fiind atat de cald noi am preferat sa stam inauntru.

Si acum cateva poze (scuze pt. calitate, le-am facut cu telefonul mobil).

Trimis de Catzus in 08.08.13 00:29:55
Validat / Publicat: 08.08.13 10:24:25

VIZUALIZĂRI: 2797 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catzus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 ElDorado Steak House din Oradea, str. Republicii, colt cu Eminescu

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Oradea și împrejurimi: