ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2013
JUL-2013

Foarte nemulțumit
Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit

Evitati pe cat posibil aceasta locatie

Dupa cativa ani de Turcia si Bulgaria, ne-am decis anul acesta sa vedem si Grecia, tara pe care nu am vizitat-o pana acum. Zis si facut. De obicei cumparam biletele de vacanta cu foarte mult timp inainte, numai anul acesta l-am cumparat cu o saptamana inainte si cred ca ne-am cam pacalit, fiind presati de timp, am ales c-am pe fuga locatia si s-a vazut la fata locului.

Asadar cu o saptamana inainte de plecare am intrat pe multe site-uri de specialitate pentru a alege ceva bun si sa gasim camere libere. Pana la urma am ales panorama studios apartaments din Alikes-Zakyntos. La ora 10 in prima zii de cazare, ne-am postat in fata receptiei (stai putin!!!), care receptie? Receptie nu au, am mers la restaurant, la bar am intrebat si ni s-a spus ca acolo trebuia sa venim. Dupa o discutie de 5 min. si formalitatile de cazare ni se da cheile de la camera (37) si gazda noastra ne ureaza sa avem un sejur placut.

Urcam sus in camera pentru a ne duce bagajele si de a vedea camera ce ne-a fost repartizata si deja ne lovim de 2 probleme zic eu foarte mari. In primul rand la cumpararea biletului de vacanta am solicitat expres sa mi se spuna daca au aer conditionat (eu m-am documentat inainte, si am vazut ca se poarta, in grecia, ca aerul conditionat sa fie extra pret).

M-au asigurat ca nu este nici o problema, dar acolo cum deschizi usa pe blatul de la bucatarie este un mare afis care te informeaza ca aerul este extra pret, si ne costa 90e pe saptamana (noi avand un apartament cu 2 camere), am ramas perplex, si am continuat sa ne uitam prin camera si in dormitorul copiilor alta surpriza, nu era televizor. bine, bine nu te duci in vacanta sa te uiti la televizor dar seara cand te retragi in camera mai te uiti si tu la o stire la un desen sau sa asculti o muzica greceasca, caci deh esti in grecia.

Am coborat jos la receptie. ahhh am uitat la bar, am reclamat cele doua probleme. la care am primit un raspuns SUPER: ne pare rau acestea sunt conditiile, aerul se plateste, televizor nu se poate, si ca nu este problema lor, dar ciudat pe nici un site nu se specifica ca aerul este extra, . Ca amplasare hotelul este foarte aproape de sat in alykes cam la 10 min de mers pe jos de centru, unde gasesti foarte multe terase, restaurante, magazine pentru cumparaturi. sa mai mentionez ca alykes se afla la 15 km de zante capitala insulei zakyntos.

Norocul nostru cu aerul a fost, ca nu prea am stat la hotel, am vizitat c-am toata insula, in fiecare zii cate ceva, si asa am mai scapat de caldura din camere. hotelul este format din 2 corpuri de cate 2 etaje unde gasesti foarte multe camere duble si apartamente dotate cu bucatarie proprie, dotata cu o mini plita, frigidercateva farfurii, 4 pahare si cam atat ,,fara cuptor cu microunde. curatenie in camera in cele 8 zile s-a facut de 2 ori fara a schimba lenjeria,

Despre masa ce pot sa va spun, stiam la ce sa ne aspteptam, noi avand demipensiune, adica micul dejun si cina, dar puteam schimba cina cu masa de pranz daca vroiam. restaurantul nu foarte mare, si totdeauna c-am 4-5 familii la masa, restul mancau in camere, probabil aveau doar cazare. ulterior au venit alte doua familii de romani, care aveau doar cazare acolo.

La masa alte probleme, la micul dejun aveai un meniu cu3-4 feluri de mancare care sa nu va asteptati sa va saturati, la pranz aveai alt meniu la fel 4-5 feluri de unde alegeai, iar la masa de seara trebuia sa comanzi de dimineata imediat dupa masa, bineinteles din alt meniu foarte sarac de altfel. mult m-ai bine sa iei doar cazare.

Singurul lucru care sa adeverit ca este cum am citit inainte, a fost distanta pana la mare, mai exact 300m, dar atentie-inmultit cu 2. mergeai c-am 15 min de mers lejer pana la mare, o mare foarte curata, limpede, plaja cam micuta, avea cca 5m latime, iar intrarea in apa la fel ca in mamaia mergeai foarte mult cu apa pana la genunchi. p

Piscina hotelului foarte mica si era populata in fiecare zii de vreo 5 familii de englezi si nemti, care permanent stateau acolo. si credeti-ma in cele 8 zile noi nu am facut o data baie in ea.

Deci sincer evitati daca vreti sa aveti o vacanta frumoasa, iar daca va hotarati sa mergeti, sfatul meu este sa va luati doar cazare, deoarece evitati sa stati cate 40 min la masa asteptand sa-ti aduca mancarea. iar in camera iti faci tu ce vrei si probabil iesi si mai ieftin. preturile la restaurant foarte mari dupa parerea mea.

O halba de bere era 3 euro, iar un cocktail 4euro. deci in concluzie ganditi-va bine inainte de a va cumpara vacanta pentru a evita problemele pa care le-am avut noi.

Numai bine si vacanta placuta.

Trimis de vio_andu_gaby in 07.08.13 20:50:41
Validat / Publicat: 07.08.13 21:57:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2237 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vio_andu_gaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 unul din corpurile hotelului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂPanorama Studios Apartaments [Alykes]: