ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2013
DIN: Dublin
ÎNSCRIS: 28.07.08
AUG-2013

O jumătate de duminică în Bray

Bray (sau Bré după noul nume în limba irlandeză) este un orășel de coastă situat undeva la capătul sudic al zonei metropolitane a capitalei Irlandei. Foarte mulți români stabiliți în Irlanda știu prea bine acest oraș, mai ales prin prisma chiriilor mai mici sau a slujbelor care se pot găsi în zonă - însă turistul are o cu totul altă perspectivă, Bray fiind din acest punct de vedere doar o destinație favorită de weekend pentru locuitorii capitalei.

Punctul principal de interes (turistic) din oraș este plaja imensă dominată de un deal pe vârful căruia se află o cruce în genul celei de pe Caraiman. Din păcate plaja nu are foarte mult nisip și nu se află la marginea unei mări calde însă curajoșii pot sta la soare și chiar înota - apa nu este chiar atât de rece în timpul verii. Singura incertitudine e legată de condițiile meteo: clima irlandeză imprevizibilă poate strica orice plan, vântul și ploaia fiind parte din viața de zi cu zi indiferent de anotimp - de aceea orice rază de soare trebuie valorificată la maxim, măcar pentru niște poze mai reușite. Ca o paranteză, se spune că diferența dintre anotimpuri în Irlanda e dată doar de temperatura ploii.

Eu am coborât din DART (trenul urban) într-o duminică undeva după prânz; zona turistică era deja extrem de aglomerată, în special de familii cu copii (iar irlandezii au familii numeroase). În fiecare vară în oraș are loc un soi de festival, o găselniță turistică pentru a ocupa timpul și a ajuta vizitatorii să își cheltuiască banii; astfel, o bună parte din promenada de lângă plajă era ocupată acum în august cu tot felul de tiribombe iar ceva mai departe avea loc o expoziție de mașini de epocă, fiind expusă undeva deoparte și mașina celebră din seria "Back to the future" (celebrul DeLorean DMC-12 cu uși verticale, restaurat anul acesta).

Într-un cadru axat pe petrecerea timpului în aer liber am fost destul de surprins să găsesc o expoziție de tip Sealife pe promenada din Bray, posibil singura din Irlanda: foarte multe familii cu copii stăteau la coadă la intrare să vadă acvariul cu rechini în ciuda tarifului destul de mare (10-12 eur). Eu însă am trecut mai departe și mi-am pus problema de a urca dealul cu crucea (Bray Head se numește) dar lipsa de condiție fizică și-a spus totuși cuvântul - am ajuns poate pe la jumătate, am făcut câteva poze și m-am întors. Dar, ca idee, se pot face câteva trasee turistice în zonă, inclusiv iarna.

Cei ce nu vor să cațere dealurile pot foarte bine să stea cu burta în sus pe iarbă, în bătaia vântului la malul mării sau să servească masa la unul dintre restaurante. Majoritatea au prețuri destul de mari la mâncare, începând de pe la 20 de euro meniul fix cu mâncare normală, ceva mai ieftin la fast food. Există și câteva "corturi" unde se pot comanda clătite sau se pot cumpăra băuturi; partea interesantă e cum sunt poziționate aceste corturi, cu "spatele" la mare, fiind protejate astfel de briză.

Am mai remarcat și faptul că pe promenada din Bray există câteva hoteluri; mă gândesc că sunt mai degrabă axate pe evenimente, conferințe sau pe turismul de weekend, altfel orașul nu pare să aibă mult mai mult de oferit. Eu personal mi-am încheiat excursia după doar câteva ore: cealaltă jumătate de duminică a fost alocată unei alte "vedete" din sudul zonei metropolitane: Dún Laoghaire. Dar despre asta într-un alt review...

Trimis de DanCld in 06.08.13 23:27:16
Validat / Publicat: 07.08.13 00:27:19

VIZUALIZĂRI: 1289 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanCld); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aici se coboara din Dart - si incepe aventura (sau doar o duminica linistita)

Diaura*
[07.08.13 15:43:18]

@DanCld:

Am fost si eu in Bray, intr-o zi de iarna, cand atmosfera era alta dacat cea descrisa de tine.

Diaura*
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Bray: