ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2013
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.01.10
JUL-2013

Un loc de care ne va fi dor

Tocmai ne-am intors de la acest hotel, unde am stat o saptamana, intr-o camera standard, cu demipensiune.

Primul punct forte al hotelului este amplasarea sa excelenta, aproape de centrul statiunii, dar la capatul aleii pietonale, intr-o zona ferita de zgomot, si totodata aproape de mare.

Plaja din dreptul hotelului este cu nisip, dar la intrarea in apa sunt pietre, dupa cum au mai amintit si altii.

Sa revin, insa, la hotel Albatros, care este alcatuit dintr-un corp principal, cu camere 'standard' si doua corpuri mai noi, cu camere 'superior'. Nu am vazut decat din poze cum arata camerele din corpurile noi, asa ca pot spune doar ca din afara balcoanele acestora erau frumoase, fiind din sticla, iar ferestrele camerelor erau mari.

Primul lucru placut pe care l-am remarcat la hotel este holul de la intrare, primitor, umbros si placut, decorat cu niste canapele si mobila sculptata, fotografii vechi si alte obiecte care aminteau de casa unei bunici. In lifturi rasuna vocea Melinei Mercouri, cu 'Ta pedia tou Pirea', de iti tot venea sa urci cu liftul, chiar si numai un etaj!

Camera standard in care am stat avea o terasa mare, comuna cu alte doua camere. Fiecare camera avea portiunea ei de terasa, delimitata, pe care erau mese si scaune de plastic si uscatoare de rufe. Daca inaintam catre marginea terasei puteam vedea piscinele hotelului si marea.

Primul minus al hotelului consta in dimensiunea redusa a camerei standard, era tare ingusta, dar nu ne-am plans, pentru ca ne informaseram in prealabil si ne-am dus in cunostinta de cauza. Am preferat sa economisim diferenta pentru o camera 'superior', pentru ca nu ne-am dus in Creta ca sa stam in camera, iar banii aveam pe ce-i da! Oricum, camera era dotata cu strictul necesar: doua paturi lipite (se pare ca la ei dublu sau twin e totuna!), un fotoliu, masuta de toaleta, TV, AC, minifrigider, seif si un dulap, care nu prea a corespuns pretentiilor mele, dar astea sunt detalii insignifiante. Baia era cu cada, fara aerisire, din pacate, dar cu o oglinda suficient de mare. Era si sampon-gel de dus, care mirosea frumos a portocale, dar doar le-am mirosit si atat, ca am venit cu ale noastre. Curatenie se facea zilnic, iar prosoapele se schimbau la cerere (cine vroia schimb, trebuia sa le lase in cada, conform anuntului din holul hotelului). Am avut in camera si uscator de par, dar era vechi si incepea sa vibreze la viteza 2. Eu am parul lung si il usuc greu, asa ca as fi adus unul de acasa daca stiam ca asa se prezinta al lor.

Hotelul are tot felul de dotari la care nu am apelat: sala de fitness, biliard, spa, cosmetica. Pentru cei interesati, aveau oferta: spa pentru doi la 69,9 EUR, cu sampanie inclusa. Noi am spus pas.

Hotelul are doua piscine, la fiecare fiind sezlonguri si umbrelute, o parte dintre acestea pe iarba. In piscina mica nu am inotat, era chiar prea mica, in schimb am folosit piscina mare, care avea 1,30 metri. Un alt minus: piscina se inchidea la ora 20, niciodata nu am inteles de ce inchid grecii asa devreme piscinele, am mai patit-o si in alta parte. Apa din piscina era un pic cam rece, dar compensa prin curatenie, sambata seara chiar am vazut cum o curatau, aveau un aparat ca un fel de robotel (parca era Wall-e), care se deplasa pe fundul apei ca aparatele acelea care netezesc gheata la concursurile de patinaj.

Pentru cei cu copii, exista si un mic loc de joaca intre cele doua piscine.

Restaurantele erau doua la numar, Mediteranee, cu autoservire, si Daphne, a la carte, in care se organizau diverse evenimente: seara greceasca, seara homarilor. Cine vroia sa participe platea (marti – cina greceasca la15 EUR/pers si vineri – homarii la 28 EUR/pers), dar dupa masa, pe la ora 21 erau spectacole gratuite pe terasa: dansuri grecesti marti si show acrobatic vineri).

Restaurantul se intindea pe doua nivele si o terasa, dar, din pacate, uneori era destul de greu sa gasesti loc pe terasa.

Mancarea a fost foarte buna. Micul dejun era mereu acelasi, dar compensa prin varietatea felurilor: ouale fierte, ochiuri sau omleta, crenvursti, iahnie de fasole pentru cine prefera stilul englezesc, croasante, unt, margarina, miere, gemuri de mai multe feluri, branzeturi, mezeluri, clatite, cereale diferite, lapte, legume si fructe. Apa si sucul se puteau lua gratuit de la dozator. Aveau si ceai si cafea, careia ii dau un mare minus (eu ador cafeaua, dar ce serveau ei era o cafea la filtru foarte foarte slaba).

La cina era mai multa varietate de la o seara la alta. Chiar daca nu erau multe feluri, modul de preparare diferea de la o seara la alta si oricine avea de ales intre peste, pui sau alt tip de carne, garnituri, salate, paste si alte feluri, pentru ca in fiecare seara aveau si cateva feluri specifice bucatariei cretane. Mereu erau deserturi de mai multe feluri, si nu lipseau nici fructele sau inghetata de mai multe sortimente. Mai era si un bucatar care gatea, iar clientii se puteau servi si din felurile pregatite de el. Inconvenientul este ca la asa mancare buna, ai tendinta sa mananci cam prea bine si, in asociere cu statul la soare, dauneaza grav siluetei!!!

Bauturile se serveau la masa, contra cost, iar personalul era extrem de amabil, chelneritele fiind atat din Grecia, cat si de pe alte meleaguri. Am inteles ca era si o romanca printre ele, dar noi nu am intalnit-o.

In concluzie, ne-a placut, ne-am simtit bine si, per ansamblu, am fost multumiti!

Trimis de corinka in 05.08.13 17:57:01
Validat / Publicat: 05.08.13 19:05:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu - Ipsos Beach Hotel, Ipsos Paralia Katerini - Vila Ion

VIZUALIZĂRI: 5775 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Sezlonguri la piscina mica

corinkaAUTOR REVIEW
    [16.08.13 17:06:01]

Am mai descarcat niste fotografii din sejurul nostru. Mi-am mai amintit [astfel] cate ceva despre hotel, mai exact despre activitatile organizate: in unele dimineti se facea stretching la piscina, iar intr-o zi, la amiaza, s-au organizat lectii gratuite de bucatarie cretana. Noutatile se publicau la un avizier, in holul principal.

ana_m
    [02.09.13 00:07:52]

Intrucat peste cateva zile plec in Hersonisoss, crezi ca imi pot da cateva sfaturi. Ce este de vazut, de la ce agentii pot lua excursii mai avantajoase, unde se mananca bine, unde gasesc o plaja buna? In statiune ai avut asistenta in limba engleza? Multumesc mult

corinkaAUTOR REVIEW
    [04.09.13 20:56:43]

@ana_m: In Hersonissos nu este mare lucru de vazut, noi am fost plecati aproape in fiecare zi din statiune, pentru ca insula are multe de oferit. Am si scris un review despre Creta: vezi impresii.

Am avut asistenta in limba romana, dar nu in statiune. A doua zi a venit reprezentanta agentiei la hotel ca sa ne faca o prezentare a statiunii si a excursiilor optionale. Am avut numerele de telefon ale ghizilor romani de la agentie, astfel ca puteam sa ii contactam oricand in caz de nevoie.

Noi am inchiriat masina si am mers pe cont propriu, luand doar o croaziera in Santorini de la agentia cu care am calatorit in Creta.

Agentii locale sunt la tot pasul, au afisate excursiile oferite, trebuie doar sa intri la cateva si sa intrebi de preturi si poti compara.

Si tavernele de pe pietonala de langa malul marii au afisate preturile, meniurile sunt la vedere. Despre calitatea mancarii, unde e mai buna nu stiu, pentru ca am avut demipensiune la hotel, iar la pranz eram plecati din statiune.

O plaja buna am auzit ca este Star Beach (parca asa ii spune), intreaba in statiune de ea. Am mai auzit ca plaja hotelului Creta Maris ar fi una buna. In rest, celelalte plaje sunt bune, tot cu nisip, dar din pacate sunt pietre in apa.

Vacanta placuta!

popescuionut
    [10.12.13 22:30:54]

Vad ca ati platit 1305E/demipensiune/camera standard. Eu am fost la acest hotel in a doua jumatate a lunii iulie si am platit 1200E/demipensiune/camera superioara dar cu early booking ce-i adevarat.

Diferenta de pret intre camera standard si cea superioara se merita din plin. Camerele superioare sunt mari, spatioase, mobilier nou si modern, flat tv, 2 paturi si o canapea, balcon mare si noi am avut chiar priveliste partiala spre mare.

ana_m, corinka, popescuionut
    Alte impresii din această RUBRICĂAlbatros Spa & Resort Hotel: