ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2013
  • --- F ---
    DIN: Bacau
    ÎNSCRIS: 22.07.13
    JUL-2013

Theologos - destinatie ofertanta (I)

Presupunem ca sunteti cazati in sudul insulei, nu departe de Limenaria si Potos.

Mai presupunem ca nu va place sa stati locului si inchiriati masina sau folositi autobuzele locale. In acest caz, Theologos e localitatea care va salveaza ziua sau seara, va ofera o plimbare minunata, privelisti frumoase, mancare buna, intr-un cuvant, un timp folosit cu rost.

Noi am fost in Theologos de doua ori din motivele enumerate mai sus. Am sa incep cu cea de-a doua vizita care mi-a placut mai mult... Cei ce ati mai fost in excursii cu autocarul, stiti ca ziua dinaintea plecarii e grea. Trebuie sa eliberezi camera dimineata, te asteapta drumul de cosmar pe timp de noapte, nu te induri sa nu mai faci o baie dar ideea de a te murdari de nisip nu -ti place... si atunci ce faci? Va dau cel mai tare pont... si noua "ne-a picat fisa" anul acesta in Limenaria.

Am lasat bagajele jos la hotel Molos (prin bunavointa patronului) si am hotarat sa facem o vizita in Theologos cu autobuzul, timp fiind suficient pana la ora 14 cand venea dupa noi autocarul cu care plecam in tara. Orarul autobuzelor trebuie sa-l luati de pe net, si sa fiti pregatiti cu orele de dus si intors ( nu cumva sa ramaneti in Grecia si sa ratati Romania).

Zis si facut, am plecat in jur de ora 10 si pana dupa pranz ne-am plimbat la "munte". Theologos e un sat despre care s-a scris mult si nu numai aici pe stie, e foarte popularizat de agentiile cu turisti in Potos si Limenaria. E renumit prin arhitectura veche, satul fiind intemeiat in secolul XVI, sub dominatie otomana si ramas timp de 400 de ani capitala insulei in acea perioada... Legenda spune ca Arhanghelul Mihai a ales acest loc, ca loc de meditatie in muntii Thassosului.

Drumul e foarte frumos. Din Potos, spre centrul insulei, se urca 10 km. Sus, stradute inguste, multe taverne, care in vitrinile catre strada pun miei si iezi la rotisor, ce se invart asa usor ore intregi si te determina pana la urma sa faci consumatie. Un platou cu un kg de carne de miel sau ied costa 19 euro, ceea ce zic eu, e tentant.

Tot in acest sat, se organizeaza serile festive grecesti iar publicitatea pentru organizarea lor este foarte intensa. O seara greceasca in Theologos costa anul acesta, in iule, 25 de euro de persoana. Se merge in grup cu autocar, se mananca si se bea, tip bufet suedez, exista dansatori greci profesionisti, e o atmosfera faina si dureaza cam 4 ore toata distractia. Pentru cei care participa pentru prima data in Grecia la o seara festiva cred ca merita, pentru ceilalti nu stiu daca. Asta e doar parerea mea.

Dupa ce ne-am plimbat doua ore, am mancat placinte grecesti foarte bune (in jur de 2 euro bucata) am baut cafea grceasca la ibric (1 euro), am facut poze si am inspirat pentru ultima data in acesl sejur aerul de munte, am luat autobuzul si ne-am intors in Limenaria. Pretul dus intors pentru o persoana este undeva intre 3 si 4 euro.

Inspirata plimbare de ultima zi, nu ne-am obosit, a trecut frumos timpul si sigur fiind ultima "deplasare"de anul acesta in Thassos, nu o sa o uitam prea curand.

Trimis de diana-camelia* in 05.08.13 15:34:22
    Validat / Publicat: 05.08.13 16:37:30
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4363 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana-camelia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

clau.nov [06.08.13 09:20:55] »

Presupun ca :

Theologos – destinatie ofertanta (I)

nu e ultimul review legat de Thassos, asa ca nu mai am rabdare pentru restul, fapt pentru care imi voi spune parerea si voi argumenta votul negativ.

Deci, ce avem ???!

1. - Nici mai mult, nici mai putin de 8 review-uri scrise, la foc automat din aceeasi destinatie de vacanta (parca citisem undeva, ca exista un numar limitat de fotografii punctabile, nu e limitat a fi punctabil si numarul impresiilor din aceeasi destinatie ???)

2. - Nu mai putin de 4 review-uri despre satele din Thassos, in contextul in care primul rew intitulat

Satele din Thassos... bijuterii

ar fi putut concentra foarte bine descrierea tutror celor 4 '' bijuterii '' de sate si nu alocat cate unul fiecaruia.

Si eu am fost in mult laudatul Theologos si nu mi-a parut o '' bijuterie '', iar ''

drumul pana acolo e frumos

'', sa fim seriosi unde-i frumusetea – in pietroaie, teren arid ? Cat despre vitrinele cu miei la protap, terase unde se organizeaza seri grecesti, sunt peste tot in Grecia, unde-i noutatea ?

3. - Mai pot presupune ca :

… poate scap de titulatura – chibit, sper

pe care ati reiterat-o in primul dvs review, a fost o... scapare si nu un scop/interes declarat/voalat, nu ?

4. - Eu personal, am depistat entuziasmul scrierii... cantitative a rew despre Thassos si nu altceva

5. - Si nu in ultimul rand, ecoul dvs scris la review-ul userului @amero :

Felicitari pentru locul 1 din topul saptamanii 31

toate acestea imi demonstreaza ca de fapt, se pierde din bucuria si entuziasmul petrecerii unui sejur minunat intr-un loc... minunat si ramane... interesul scrierii pentru puncte, interesul pt. clasamente, etc.

Pacat. Comunitatea AFA ar fi mult mai frumoasa, daca ne-am concentra asupra frumusetii locurilor vazute de noi si apoi descrierea lor cu entuziasm aici, transmiterea unor informatii utile/noi cititorilor si nu a textelor fara substanta, doar de dragul punctarii.

diana-camelia* [06.08.13 10:07:02] »

@clau. nov:

1. ma bucur ca ma cititi

2. nu am cosiderat Theologos, o bijuterie ci o destinatie ofertanta, e o mare diferenta

3. nu e condamnabil sa-ti doresti sa castigi (mai ale pentru cei care sunt la inceput)

4. pentru mine, excursia in Thassos, a fost o sansa, poate nu am posibilitatea sa fac lunar cate una, in locuri diferite ca sa nu ma acuzati de rew. cantitative

5. nu se poate scrie cu drag si patos asa cum incerc eu, pentru eventuale premii...

7. ma bucur ca am intrat in comunitatea AFA, pe care mi-o imaginez intelectuala, deschisa la exprimarile fiecaruia si nu virulenta si agresiva

8. pentru cei care mai pleaca in Thassos anul acesta, mai am ceva poze de pus si ganduri de transmis

diana-camelia* [06.08.13 10:31:32] »

@clau. nov: Si inca o chestie, frustrarea si invidia nu sunt cu siguranta valori AFA.

clau.nov [06.08.13 11:19:37] »

@diana-camelia: As putea sa va raspund puctual la fiecare din cele de mai sus, dar nu merita...

Ca sa sintetitez, Theologos... e un sat (mult prea laudat), alaturi de celelalte - Sotiras, Skala Prinos, Maries si din cele ce ati scris '' destinatie ofertanta '' nu prea vad in ce consta oferta (placinte, miei la protap, seri grecesti, cafea, etc) ??? sa-mi fie cu iertare... e plina Grecia de astfel de oferte, nu doar Theologos si nu in asta consta frumusetea ei.

Iar pentru cei ce pleaca in Thassos, mi-am scris parerea, in ideea de a nu-si face impresii gresite sau a avea asteptari mult prea mari (asa cum am patit eu in privinta acestui sat Theologos)... sunt doar niste sate, nu bijuterii... considerand ca... 4 review-uri alocate lor, nu-si au rostul.

S-au spus atat de multe despre Thassos in postarile existente pe site, eu una nu am citit nimic nou in ale dvs.

Si pentru mine sunt importante impresiile personale intr-un review, dar... cele care au substanta, care transmit o informatie utila, ... o unicitate, sa transpuna autorul patosul pentru frumusetea descoperita acolo si nu cel al... aviditatii de puncte asa cum am vazut in cele ale dvs.

Oare nu si urmarirea altor useri in topurile/clasamentele saptamanale demonstreaza interesul punctarii... sau e si asta alt gen de patos???

Oare daca ati fi mers in Zakinthos, ne scriati despre fiecare din cele cateva sute de pesteri albastre???

clau.nov [06.08.13 11:27:01] »

@diana-camelia: Din fericire pentru mine, am vizitat Thassosul de anul trecut, deci frustrare nu e cazul, cat priveste invidia... nici atat, nu va cunosc personal, nu ravnesc la nici un bun de-al dvs... deci nici motiv de invidie nu exista.

E bine ca atunci cand formulati un enunt, s-o faceti intemeiat/justificat si nu gratuit.

Eu am terminat ce am avut de spus in privinta postarilor dvs.

Sa aveti vacante frumoase!

diana-camelia* [06.08.13 11:37:54] »

@clau. nov:

Draga clau. nov fiecare este liber sa citeasca si sa scrie ce vrea.

Daca nu-ti convine poti foarte simplu sa "schimbi canalul". Nu te obliga nimeni sa-mi citesti review-urile desi stiu ca acest lucru iti ofera foarte multa placere.

Critica nu este altceva decat multumirea ta, pe care mi-o transmiti codat, pentru faptul ca ti-am dat ocazia sa nu te plictisesti, ziua ta devenind astfel una chiar plina si frumoasa.

dorgo [06.08.13 15:23:43] »

@diana-camelia:

6, pentru mine importante sunt impresiile personale ale unui rew, ghid turistic gasesc si in alte surse...

Ei, aici ai zis un mare adevar, exista deja o suprasaturare informationala pe Grecia, exista carti, ghiduri, superghiduri, harti, atlase, albume, agentii specializate, consilieri, experti, bloggeri, superblogeri pentru Grecia, poti pune omuletul pe internet ca sa te plimbe pe strazile din orasele mai mari, poti accesa o distanta rutiera, sa zicem, Bucuresti-Limenas (Thassos) si sa primesti ca de pe un GPS, in scris, fiecare sosea, intersectie, curba, timpul necesar, ruta optima ba si un desen pana la destinatie... nimic nu mai e un secret pentru nimeni in turism, nu mai exista "pete albe", stim cum arata fiecare plaje, palmier, cactus si taverna unde sunt amplasate daca folosim harti virtuale de pe google map, ceea ce a mai ramas insa nedescoperit si nou, e trairea, impresia fiecaruia despre acel loc... poate ca acesta suprasaturare greceasca e buna, ne face sa mergem la sigur... eu cel putin am vazut epava de pe plaja piratilor din Zakynthos de cel putin 50 de ori, din 20 de unghiuri, dar impresii depsre ea, foarte putine...

diana-camelia* [06.08.13 15:33:13] »

@dorgo: merci, pentru ecou, a venit intr-un moment cand chiar aveam nevoie de "impresiile" unui cunoscator

webmasterX [05.10.14 05:07:56] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Potos si imprejurimi" (deja existentă pe sait)

webmasterX [26.11.17 05:01:14] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «O zi în Theologos» (nou-creată, între timp, pe sait)

clau.nov, diana-camelia*, dorgo
    Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Theologos: