ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2013
ÎNSCRIS: 30.06.09
JUL-2013

O vacanta relaxanta

Am cumparat biletele in luna martie cu demi pensiune si abia am asteptat sa plecam.

Am ajuns pe la 13.30, (ne-am oprit in Sandanski, in Bulgaria, aproape de Grecia – o satiune cu ape termale si am dormit o noapte pentru ca drumul sa nu fie obositor) ne-a dat cheia de la camera si un plic in care se aflau toate informatiile despre statiune, harta, nr ghid, salvare, etc. Ne-a cazat la parter in corpul B. In camera nu se facuse curat, chiar atunci erau doua femei care aranjau si am asteptat inca 30 min.

Camera a fost mare, curata, asternuturile si prosoapele au fost schimbate o data pe sejur, in fiecare zi se facea curat si se lua gunoiul. Am dat garantie 20 de euro pentru aerul conditionat si am dormit foarte bine. Nu erau tantari sau albine.

Mancarea a fost foarte buna, dimineata nu se prea schimba dar erau foarte multe sortimente. Mi-a placut branza feta, iaurtul, compotul de piersici, fursecurile cu seminte si mini croassanturile care erau calde. In fiecare dimineata stigau dupa mine sa le mananc iar placinta cu branza era delicioasa. Painea alba, pufoasa, calda, cea neagra cu seminte erau pe gustul meu. Carnati, mezeluri, cascaval, rosii coapte, cartofi prajiti, muraturi, dulceturi, placinta cu spanac, orez cu lapte, mere, miere… aveai de unde alege.

Seara mi-au placut sardinele, carnea de vita care se topea in gura, salatele erau variate si gustoase. Am mancat pepene, piersici, prajituri, gelatina colorata care tremura in farfurie. Ne-a dat si porc, miel, pui, tot felul de legume la cuptor. Burta sa ai ca sa poti manca.

Plaja era foarte aproape doar ca trebuia sa cobori multe trepte. Sunt si 2 drumuri prin paduricea de pini in care se merge lejer doar ca ocolesti cu 3-4 minute in plus.

Pe plaja te puteai aseza unde vrei doar ca trebuia sa faci consumatie de 5 euro. O apa plata la jumate 0.5 eurocenti, frappe 2,5 euro, cel care avea si inghetata era 3 euro, suc de mere sau portocale 2,5 euro. Berea in functie de marca sau daca era la halba, cutie, sticla de la 2,5- 6 euro. Puteai sa stai toata ziua.

Intrarea in mare este lina, se merge o portiune pana cand apa devine adanca. Apa marii foarte curata, limpede, calda. Se poate admira viata marina, se vad foarte bine pestisorii, e bine sa ai tub si ochelari.

Statiunea este mica, nu sunt multe magazine dar preturile sunt acceptabile. Piersicile 2,3 euro kg, iaurtul de capra 1,7 euro- 500 de grame in vase de ceramica, berea greceasca 0,6 cutia si 0.9 cea la sticla. Sunt 2 supermarketuri grecesti la marginea statiunii – se poate ajunge pe jos. Preturile sunt mai ieftine decat in statiune.

Am mancat pizza gigant la o taverna 1 metru pe 1 metru si am comandat 2 ca ne-am crezut Flamanzila dar 4 adulti si 2 copii nu au reusit sa le manance -in functie de sortiment era intre 13-17 euro dar una era suficienta, are 20 de felii. Pita gyros costa 2 euro.

Distractiile pentru copii 1 euro- masinute, carusel, tot felul de jocuri.

Noua ne-a placut, raportul pret- calitate foarte bun, chiar am avut de toate. Un concediu odihnitor, relaxant care a meritat toti banii!

Trimis de STEFAN I in 05.08.13 12:46:34
Validat / Publicat: 05.08.13 14:04:27

VIZUALIZĂRI: 3882 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (STEFAN I); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 MICUL DEJUN- CASCAVAL, UNT, BRANZA, MURATURI

• Alte impresii din această RUBRICĂPhiloxenia Hotel: