ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2013
ÎNSCRIS: 13.08.09
AUG-2013

Către satisfăcător
Sub orice critică

Cam scump pentru ce ofera...

Ne-am decis din scurt sa petrecem week-endul 3-4 august la malul marii noastre, mai mult de dragul fetitei, care isi dorea tare mult sa mergem la mare. Pentru ca nu voiam sa mergem "la plesneala" cu cazarea, am ales varianta rezervarii pe arhicunoscutul site de rezervari. Fiind vineri dupa-masa, cu greu am gasit camere libere in zona Neptun-Jupiter-Cap Aurora, la un pret decent. Practic nu prea am avut de unde sa aleg, asa ca am facut rezervare pentru 1 noapte la acest hotel, dupa ce am citit putinele impresii de pe AFA si de pe site-ul de rezervari.

Am plecat devreme din Ploiesti, asa ca la ora 6:30 eram in fata hotelului. Locuri de parcare - ioc, parcarea fiind foarte mica, full, erau masini si pe spatiul verde.

Am mers la receptie, sa vedem daca avem noroc sa gasim o camera deja libera, sa ne putem lasa bagajele si sa plecam la plaja. Evident, nu era nici-o camera libera, ni s-a spus sa revenim in jurul orei 13 pentru a ne caza. Doamna de la receptie a fost foarte amabila si draguta, insa nu ne-a putut ajuta mai mult de atat. Bine ca nu ne-a spus sa venim la ora 18, cand se face "oficial" check-in-ul. Am plecat sa facem plaja in Neptun. Am revenit la ora 13, am prezentat rezervarea listata, ni s-a repartizat camera 303, cu vedere spre strada. Am incercat sa obtinem o camera cu vedere la mare, se pare ca nu era nici-una disponibila. Cand am facut formalitatile de cazare, am primit telecomenzile pentru AC si TV si tichetele pentru micul-dejun (inclus in pretul camerei).

Hotelul are doua lifturi, cam zgomotoase, ni s-a spus ca unul dintre ele se blocheaza sistematic la etajul 1. Am urcat la et. 3, la prima vedere holurile sunt curate, zugraveala pare recenta, mocheta curata. Am ajuns la usa camerei - veche, de lemn, probabil cea originala, de cand s-a construit hotelul. Incuietoarea tip yala de pe vremuri.

Prima impresie - camera mica, nu ar fi avut loc un patut pentru copil mic, de exemplu. Baia - mica si aceasta. Bine cel putin ca nu mirosea deloc a mucegai sau a canalizare. Cele doua paturi erau unite. Pe jos este gresie, curata, dar prost pusa. Mobilierul din camera este relativ nou, dar calitatea nu e grozava, usile de la dulap erau cam strambe, nu se inchideau decat putin fortat. In dulap - suficiente umerase. Din vechiul mobilier pastrasera doua fotolii si un fel de taburet tapitat. Lenjeriile de pat curate, apretate, pernele curate (am desfacut o fata de perna sa vad cum arata perna propriu-zisa). Prosoapele - noi, albe pufoase, 2 mari si 2 mici. In camera exista un frigider de marime medie, curat, l-am pus in functiune, facea cam mult zgomot. Tamplaria camerei - cea originala, de lemn, evident nu ofera izolare fonica si termica. Abia ajungeam la cremonul de sus al usii, s-o deschid (dar nici eu nu sunt inalta). O bila neagra - usa de la balcon nu este prevazuta cu plasa de insecte, asadar nu poti dormi noaptea cu usa deschisa (se aude si zgomotul de pe strada), singura varianta este cu usa inchisa si AC-ul pornit daca e prea cald. Nu prea este ok asa, sa dormi cu AC-ul pornit, mai ales daca ai si copil. Perdelele si draperiile curate, insa alunecau foarte greu pe sine, acestea fiind strambe si ruginite. TV mic, pe un suport prins pe perete. Destul de multe canale TV, inclusiv desene animate.

Baia - gresie si faianta inlocuite, usa de la baie din termopan (probabil usile originale isi dadusera de mult duhul). Chiuveta mica, noua, vas de toaleta si rezervor - inlocuite si acestea (adica nu erau cele de pe vremea comunismului). Cada insa este cea veche, de fonta, nu mai are luciu, pare murdara, insa nu este. Robinetii si dusul functioneaza, sunt inlocuite, nu am avut probleme cu apa calda. Baia este prevazuta cu ventilator. In baie am gasit hartie igienica (cel mai ieftin sortiment posibil) si doua sapunuri mici. Atat. Nu tu sampon sau gel de dus. Noroc ca imi luasem de acasa. Alta bila neagra - lipsa unui cuier sau a unor agatatori in baie, sa poti sa pui prosoapele, exista doar o mica bara de inox la capatul cazii. Suportul de sapun de langa dus - vechi, plin de rugina si resturi de sapun. Robinetii si bateria de dus nu erau foarte bine curatate, se vedeau pete de calcar. Cand am primit camera lipsea acea banda cu "dezinfectat" de pe capacul toaletei, asa ca am sters eu capacul cu servetele dezinfectante, sa fiu sigura (capacul si toaleta erau/pareau a fi curate, dar am preferat sa mai sterg eu o data, nu neaparat pentru noi, ci pentru fetita).

Pe balcon - doua sezlonguri de pe vremea comunismului, pe alocuri ruginite, aveau si un fel de salteluta (curata si prea scurta), insa nu le-am incercat. Pe balcon nu exista nimic pe care ai putea sa-ti usuci costumele de baie sau sa pui prosoape la uscat, singura varianta era sa le pui pe balustrada balconului, cu riscul sa-ti fie luate de vant, sau sa-ti aduci de acasa sfoara/sarma de rufe si carlige de rufe. Pe sezlonguri nu puteai sa-ti pui nimic la uscat, deoarece ti se patau lucrurile de rugina. Ar fi fost utila si o masuta pe balcon...

Am pornit aerul conditionat (in camera intra soarele dupa-masa si stiam ca se va face "cuptor" daca nu lasam aerul pornit) si am plecat din nou spre plaja.

Am revenit pe la ora 18, ne-am spalat/schimbat, am facut o plimbare prin Jupiter si ne-am dus devreme la somn, eram cu totii obositi. Eh, copila a trebuit sa doarma intre noi, parintii, fix pe zona in care paturile se unesc, se simtea denivelarea. Salteaua pe care am dormit eu avea o adancitura, se simtea cand te asezai, probabil nu sunt nici acestea de o calitate prea buna. Bine macar ca nu sunt saltelele originale, de pe vremea construirii hotelului: -))...

Peste noapte s-a pornit din senin o ploaie torentiala, care ne-a facut fleasca toate prosoapele (de plaja si de sters), le lasasem pe balustrada balconului sa se usuce, noroc ca le-am prins intre ele cu carlige de rufe, altfel le lua vantul si cine stie unde le ducea. Unde sa pui patru prosoape mari, ude fleasca, sa se usuce? Nicaieri, caci n-aveam unde sa le agatam in baie, iar in camera n-aveam unde sa le punem, poate doar pe fotolii, insa le udam. Le-am pus pe marginea cazii... Costumele de baie au scapat de ploaie, le pusesem pe salteluta de pe sezlonguri...

Duminica dimineata ne-am facut bagajele si am predat camera, deoarece am mers tot in Neptun sa facem plaja si ar fi insemnat sa ne intoarcem de acolo la ora 12 pentru predarea camerei. Nu am mai luat micul-dejun, pierdeam prea mult timp, si asa nu ne era foame, era prea devreme pentru noi.

Pacat ca plaja din Cap Aurora e lasata in paragina, neamenajata. Te cuprinde tristetea cand vezi paragina, gunoaiele, parasirea din zona. Haite de caini bantuie peste tot. Pentru plaja amenajata poti merge in zona hotelului Diamant, spre Venus, sau spre Jupiter/Neptun, cam peste mana daca nu esti cu masina sau nu vrei sa mergi pe jos atat de mult, cu bagaj de plaja si copil dupa tine...

Una peste alta, consider ca pretul platit este prea mare fata de ceea ce ofera hotelul. La conditiile gasite, un pret corect ar fi fost undeva in jurul valorii de 100-150 lei/noapte/camera dubla. Totul este foarte modest, curatel (se poate si mai bine). Ca plus - amabilitatea personalului. Este posibil sa existe si camere cu dotari mai bune (cel putin in pozele de pe site-ul de rezervari si ale userului Marian Gabriel apar imagini cu o camera cu alt tip/model de mobilier nou, TV-ul este pus pe comoda, iar frigiderul este mai mic; camera are tamplarie PVC/ termopan, diferit de ce am gasit noi in cam. 303). Fotografii nu am facut.

Trimis de Corina70 in 05.08.13 11:39:51
Validat / Publicat: 05.08.13 12:49:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: Neptun, Jupiter, Mamaia, Eforie Nord, Venus

VIZUALIZĂRI: 2163 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Corina70); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

calatorul
    [08.11.16 15:57:02]

De acord cu observatiile si constatarile autoarei, am stat si eu acolo si am constatat aceleasi lucruri. Multumim pentru informatii, ma bucur sa adaug votul pentru SB.

calatorul
    Alte impresii din această RUBRICĂTopaz Hotel [Cap Aurora]: