ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2013
ÎNSCRIS: 10.09.09
JUN-2013

CLUB Riviera Resort Hotel

Salut,

Este prima experienta turistica in Muntenegru, implicit Herceg Novi.

Calatoria am facut-o cu masina personala, drumurile fiind excelente si fara taxe (mici taxe ecologice de 1 Eur sau chiar mai putin si deloc). Am avut o noapte intermediara in Zlatibor/Serbia (Vila Zlata -25 Eur/noapte/camera prin booking.com). Ne-am continuat drumul destul de lung pana la destinatia finala, munti, serpentine, consum de benzina si oboseala. Dar am ajuns acolo.

La hotel ni s-a dat camera in primire (aveti grija ca aici sunt 3 cladiri: Kometa de 3* si Stela/Venera de 4*. Am stat la Venera!). Dupa ce am vizionat camera, am mers la Receptie si am solicitat o alta camera (aceasta fiind la parter intr-un colt de cladire si fara vreo perspectiva; au motivat ca asa arata camera standard ptr care am platit). Cu putina "atentie" in valoare de 10 Eur am remediat problema si am primit o camera f adecvata si cu vedere spre mare. Dar mai intai trebuie sa verifice "disponibilitatea": -)

Mai era o problema! Apa calda si rece! Sub pretextul ca se executau reparatii in toata statiunea, apa era cu program, cateva ore dimineata si cateva seara, in restul zilei trebuia sa iti opresti apa in cada ptr a putea folosi in cadrul utilitatilor (toaleta, etc). Insa ulterior, de la un localnic am aflat ca era o problema politica, apa fiind furnizata de Croatia si se petrecea cam acelasi lucru ca si cu gazul livrat de rusi. Un inconvenient, de altfel, ptr ca aveai nevoie de dus dupa ce veneai la pranz de la piscina sau mare! Au avut grija ca in fiecare zi sa furnizeze cate un bidon de 5l apa plata, la fiecare camera! Iar dusul se facea la orele stabilite!

Curatenia si promptitudinea serviciilor de curatenie, desavarsita! A fost printre putinele hoteluri care schimbau prosoapele si lenjeria si faceau curatenie zilnic. Seif gratis, frigider, AC, TV, terasa mare, patul mare, etc. Ireprosabil!

Zona este foarte intinsa, partea de mare si piscina, departe de cladirile de cazare, pentru a reduce zgomotul. Plaja era amenajata cu umbrele si sezlonguri, inclusiv prosoape pe care le predai la sfarsitul programului.

Un minus il pot remarca la masa. NU prea era diversitate. Aceleasi salate, aceleasi feluri de mancare, fructe putine, iar desertul intotdeauna a fost acelasi: inghetata! Chiar s-a si terminat la un moment dat, si datorita nemultumirii create seful de sala a adus cateva prajituri. Pot spune ca au ceva minusuri la masa. Dar nu te ridicai cu burta goala! Gaseai ceva pana la urma, altfel decat ziua anterioara! Bauturile nu erau incluse decat dimineata (suc de dozator si apa plata/ ceai/cafea instant). Cina, orice bautura inafara de apa era contra-cost, adica vreo 100 ml de vin erau 3 eur, berea tot pe acolo, un ceai era 1,50 eur). Aveai posibilitatea sa iti cumperi din magazin la preturi mai bune! In zona, nu exista decat un magazin la vreo 100-200 m de hotel, mai departe la 5 km exista un supermarket, dar este nevoie de mijloc de transport. Nu exista shuttle bus, decat un shuttle ship care va duce in centrul Herceg-Novi ptr 1 eur daca aratati ca stati la hotelul Riviera. Se ia chiar dupa plaja. Si mai sunt inca doua orase unde opreste, dar nu imi aduc aminte unde.

Am mers in Kotor, Budva si am facut un boat trip in Kotor Bay. O zi in Dubrovnik. Trebuie sa stiti ca excursiile sunt f scumpe, noi am dat cate 25 eur/pers (care include un mini-pranz cu racituri si ceva de baut) ptr acest boat trip. Am mai fost si la rafting pe Canionul Tara (65 eur/pers care include transport/ mic-dejun si pranz, echipamentul de rafting). Desi eram reticenta la inceput pentru ca era prima mea experienta de acest fel, a meritat tot efortul. Frumusetea canionului si a apei te lasa fara cuvinte. Totul este organizat pana in cel mai mic amanunt. Iar pranzul de dupa... excelent! Jeep-ul Safari era 100 eur/pers. F scump, deci nu am mers. Excursiile le-am luat de la agentia care era prezenta la piscina hotelului. Am mers la comparatie de preturi si in alte zone, insa sunt aceleasi. Agentii nu prea stiu engleza, culmea, si am avut surpriza sa nu fiu informata corect, desi pusesem intrebarile care ma interesau. Domnisoara care a fost atunci a omis niste lucruri importante zic eu, ptr ca atunci cand te decizi ptr rafting e nevoie sa fii imbracat ca la munte, un trening, ceva mai gros, ptr ca este zona de munte. Nu la maneca scurta si pantaloni scurti.

Orasele vechi sunt f frumoase, cu stradute mici inguste. Grozave locuri de facut poze.

In rest, totul a decurs ok, e o statiunea frumoasa, linistita.

PS- Wi-Fi-ul la Receptie este disponibil, dar merge tare prost. Seara nu ai nicio sansa de semnal, insa la pranz sau in orele in care turistii sunt ocupati cu altele, ai o sansa mai mare.

Alte informatii nu stiu sa va mai dau in acest moment. Daca aveti intrebari, nu ezitati! Hotelul nu se afla in centrul orasului, ci apartine de Njivice.

Trimis de andrutza80 in 05.08.13 11:32:30
Validat / Publicat: 05.08.13 12:36:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 2574 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andrutza80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.08.13 12:11:20]

@andrutza80, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[05.08.13 13:02:07]

andrutza80AUTOR REVIEW
[05.08.13 14:35:20]

@webmaster: hotelul este cel din zona unde se identifica piscina, langa mare. exact unde se termina drumul, practic hotelul este la capatul acelui drum!

[05.08.13 14:48:56]

@andrutza80: mulţumesc, am reactualizat coordonatele în noa locaţie amfostacolo.ro/harta-munt ... -njivice__14882

andrutza80
Alte impresii din această RUBRICĂIberostar Herceg Novi Resort (ex Riviera Resort) [Njivice]: