ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2013
    DIN: Bacau
    ÎNSCRIS: 22.07.13
    JUL-2013

Saliara Beach, diamantul artificial

Atata Thassos fara plaja de marmura ar putea naste intrebari. Nu, nu am sarit-o din program, dimpotriva am rezervat o dimineata intrega ,in concediul nostru,pentru a o vizita.

Plaja Saliara sau Marbel Beach este situata in estul insulei. Din capitala Limenas se merge pana la Makryammos si apoi, pe un drum uracios, se mai coboara cam 3 km. Marbel Beach este o plaja fara nisip, dar are pietricele mici si rotunjite de marmura, aduse de la cariera existenta in preajma.

Noi avand masina inchiriata, am oscilat daca sa coboram pe drumul neasfaltat sau nu. Am riscat pentru ca, nu-i asa nu puteam sa ratam asa 'minunatie'. Traseul e greu, denivelat, praful de marmura e deranjant dar se poate merge cu viteza foarte mica.

Am ajuns pe Marbel Beach tarziu, pe la 11 dimineata. E adevarat, "iti ia ochii"-la propriu... Senzatia pentru mine a fost de locatie de film hollywoodian, cu terasa acoperita de o plasa prin care lumina se infiltra interesant, cu baldachine pe lateral de culoare albastru intens, cu umbrelute si sezlonguri ocupate integral si peste toate astea o muzica, in surdina, usor extraterestra, care se potrivea perfect la scenografia filmului.

Apa, datorita marmurei, are o culoare, ireala, frumoasa si e o bucurie pentru mari si mici, incantati de unicitatea locului. Ocupatia primordiala pe Saliara sa nu credeti ca e plaja sau baia in mare ci e... "shottingul'., Nu, nu ma refer la impuscaturi, ci la sedinte de pozat, individuale, in cuplu sau de grup, foarte luate in serios, pentru a arata celor de acasa stralucitorul loc.

Nu, vreau sa fiu carcotasa, si noi am facut la fel, am ales chiar pietricele pentru amintire doar ca dupa o racoreala in apa am"sters-o" repede, ca sa nu se aglomereze si mai mult si sa nu mai putem duce"inchiriata"cu bine, pe soseaua asfaltata.

M-am intrebat de ce nu este plaja de marmura promovata de care gazde, de ce nu exista indicatoare, de ce? Dupa ce am vazut-o, am inteles de ce. Saliara e frumoasa, epatanta si unica dar e atat de artificiala, incat nu are nimic din frumusetile naturale ale Greciei care te lasa fara respiratie si fara cuvinte.

O recomand tinerilor si celor mai putin tineri dar nu indragostitilor de Grecia.

Trimis de diana-camelia* in 05.08.13 09:25:00
    Validat / Publicat: 05.08.13 11:03:01
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana-camelia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

helguti22
    [28.08.13 20:34:15]

Cea mai aproape de realitate descriere posibila pentru Marble Beach!

diana-camelia*AUTOR REVIEW
    [28.08.13 21:47:08]

@helguti22: merci

[23.07.18 17:23:03]

Mutat în rubrica "Marble Beach / Saliara Beach, SKALA PANAGIA (C. AMMOUDIA)" (nou-creată pe sait)

diana-camelia*, helguti22
    Alte impresii din această RUBRICĂMarble Beach / Saliara Beach: