ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2013
ÎNSCRIS: 15.05.12
JUL-2013

E suficient o singura data

Toata lumea la ghetar! Hai si noi ca doar nu trebuie sa ne scape. De la Viena am ales traseul prin Salzburg, minunat oras, il vad a doua oara dar raman incantata. Am plecat dupa pranz din Viena, ne-am plimbat si am mancat minunata lor ciocolata si inghetata cam 4 ore prin Salzburg si am ajuns seara la Fusch an der Grossglocknerstrasse unde aveam cazarea la o pensiune cocheta Dorfplatz.

Dimineata, a doua zi, dupa ce am cumparat bilet pentru Transalpina austriaca de la pensiune pentru ca era cu 3 euro mai putin, buni si astia pentru o bere, am pornit cu ceva emotii catre aventura. Intrarea cu taxa pe traseu e la 11 km de Fusch, 33 euro / masina, noi avand biletul cu 30 euro, nu am mai stat la coada imensa care se formase pentru ca era Duminica si toata lumea ca la circ... noroc ca aveai ce sa admiri: masini decapotabile, motociclete de iti luau rasuflarea, biciclisti ca albinele...

Chiar langa aceasta intrare este un parc Zoo WILDPARK, care se intinde pe cativa km, foarte interesant, care chiar merita vizitat, mai ales pentru copii. Cumperi mancare, boabe pentru animale si le poti hranii direct. Ai si un peisaj minunat si sunt si cateva exemplare rare.

Dupa ce platesti taxa pentru Glossglockner, pornesti la drum cam 46 km de serpentine, munte cu cascade, ceva mai sus te joci cu zapada, mai faci o scurta drumetie sa ai un point with a panoramic view, mai intrii intr-un muzeu alpin ecologic, in total ai 12 refugii cu parcare, restaurant, shop, wc, loc de joaca pentru copii. Daca iti rezervi o zi intreaga pentru transalpina nu sarii peste aceste refugii ca nu te plictisesti si peste tot vezi marmotele. La cea mai inalta stationare 2369 m, o parcare imensa pe trei etaje, puncte de divertisment cu suveniruri, am prins un spectacol de muzica austriaca si apoi internationala, la un etaj al parcarii o expozitie de masini de epoca, muzee, restaurante cu terase care iti ofera o panorama deosebita. Vizitati casa Kaiser- Franz -Josefs- Hone, Observatorul Swarovski, un turn de sticla de unde vedeti toare varfurile Alpilor care inconjoara Glossglockner-ul.

Restaurantele nu au cea mai buna mancare, ca peste tot unde sunt multi turisti "se da rasol", mancare scumpa si proasta. Daca rezistati sau mai bine aveti la pachet cate ceva, mancati in alta parte dupa ce coborati de pe munte, la pret de jumatate si mult mai bun. O zi minunata, merita indiscutabil de trait aceasta aventura, dar raman la parerea mea, (barbatii familiei nu mi-o impartasesc), o singura data e suficient. Si cand te gandesti ca avem si noi Transalpina noastra... !!! Drum bun si sa aveti noroc de vreme buna !

Trimis de valentyna in 04.08.13 20:19:04
Validat / Publicat: 04.08.13 21:24:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Viena, Salzburg, Hinterstoder

VIZUALIZĂRI: 3389 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valentyna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fusch an der Grossglocknerstrasse, pensiunile din centrul localitatii

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă ghețarul Grossglockner: