ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2013
ÎNSCRIS: 24.07.11
AUG-2013

Castelul Bran – intre kitsch si istorie

Fiind cazati in Moeciu de Jos (vezi impresii), am decis sa facem o plimbare usoara inainte de masa. Asa ca am luat-o in jos pe marginea soselei (am fi incercat sa mergem pe trotuar, dar am constatat rapid ca acesta e admirabil, e sublim, putem zice, dar lipseste cu desavarsire).

La un moment dat, cascand noi ochii in stanga si-n dreapta sa ne ferim de masini mai mari si mai mici, am dat de panoul de intrare in Bran.

Mai mergand noi putin am zarit si castelul, impunator, rupt din alte timpuri, indiferent la aglomeratia de jos.

Asa ca ne-am zis sa-l si vizitam daca tot am ajuns.

Toate bune si frumoase!

Inainte de intrare spre casa de bilete am trecut prin talmes-balmesul numit piata din Bran, de unde se puteau achizitiona o gramada de produse, de la branza-n scoarta de copac la tricouri originale cu Dracula made in China.

Ne-am strecurat rapid prin avalansa de mirosuri si culori si am ajuns la casa de bilete. Am decartat 50 de lei pentru doi adulti si am fost invitati sa intram in parc.

Am urcat inspre castel asteptandu-ne sa stam la coada la intrare (ca la Peles, de exemplu, unde se intra cu ghid).

Cand colo, am urmat niste sageti care ne invitau sa intram.

Extrem de aglomerat, vizitatori de toate natiile se fotografiau reciproc, fiecare de capul lui.

Nici nu stiu cand am trecut prin alte doua incaperi cam golase (din cate am inteles mobilierul nici nu este din colectia originala, acesta fiind mutat la Muzeul Vamii Medievale dupa ce a fost retrocedat Castelul Bran) si am fost invitati sa urcam pe scara secreta.

Problema a fost ca pe respectiva scara se cam statea la coada, iar vederea o constituia spatele mai mult decat generos al unei doamne de origine nordica.

Asa ca am intrat in curtea interioara. Acolo alta multime de oameni fotografia de zor (de admirat sarguinta turistilor japonezi de a cara dupa ei ditamai tunurile).

Din cand in cand se mai auzea soptit sau strigat in gura mare cate un “Dracula” pronuntat in toate accentele pamantului.

Am coborat in parc. Dupa babilonul din castel, aici e liniste si pace. Ne-am mai plimbat putin sa ne tragem sufletul inainte de a trece din nou prin mirosul de mici si cartofi prajiti de la intrare.

Am facut cale intoarsa cu un gust dulce-amar si cu gandul patriotic ca la anul sa revedem Sighisoara si nepatriotic sa vizitam si Veliko Tarnovo.

Il recomand totusi, pentru cei cu nervii tari si rezistenti la aglomeratie.

Trimis de nadiaandreea in 04.08.13 19:51:28
Validat / Publicat: 04.08.13 20:54:18

VIZUALIZĂRI: 1693 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nadiaandreea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Parcul castelului, o oaza de liniste.

amero
[05.08.13 09:04:13]

foarte bine, obiectiv, felicitari. am trecut si eu pe acolo sambata, cu ganduri mari, insa nu am stiut cum sa fug mai repede din debandada de prost gust ce ne inconjura. am plecat dezamagita si trista.

krondia*
[05.08.13 10:25:10]

Din păcate aşa se întâmplă în aceste perioade. Branul reprezintă o prioritate pentru orice turist venit în vizită în zona Braşovului, de unde aglomeraţia de nedescris.

Celor care doresc să se bucure în tihnă de farmecul acestui castel, le recomand vizitarea sa în extra-sezon.

nadiaandreeaAUTOR REVIEW
[05.08.13 10:26:02]

@amero: Multumesc frumos, desi intr-un fel imi pare rau ca mi se confirma parerile.

Noi am fost joi, pe 1 august.

Cred ca am ajuns acolo pana in ora 11 si era deja o colcaiala de nedescris.

Am inteles ca e posibil sa fie ceva mai liber daca se indeplinesc simultan urmatoarele conditii: sa fie dimineata la prima ora, in timpul saptamanii si in extrasezon.

Nu mai spun ca mijloacele de transport in zona sunt foarte pitoresti iar in afara de statia terminus Transbus din Moeciu eu n-am vazut sa fie afisate programele autobuzelor (bine, recunosc, nu m-am uitat chiar peste tot).

Oricum, am avut o experienta incomparabil mai buna la Castelul Cantacuzino din Busteni, unde am avut timp sa ne plimbam pe indelete prin parc si am fost condusi prin castel de un ghid care chiar stia mult mai multe decat ceea ce era scris pe placutele informative iar pretul de intrare este mai mic.

amero, nadiaandreea
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Bran: