ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2013
ÎNSCRIS: 28.12.07
AUG-2013

Locatie ideala in "burduf de caine"

Precizez de la inceput ca opinia este formata numai pentru cazarea de o noapte la aceasta pensiune la o camera de mansarda, nu am avut posibilitatea sa vizualizez si celelalte camere.

Trebuia neaparat sa ajung duminica in zona Bran - Moeciu si deoarece nu am stiut din timp daca pot petrece tot weekendul, de abia de miercuri seara am facut rezervarea (in regim de avarie deoarece pensiunile bune din zona era deja ocupate la acea ora) la aceasta pensiune, nu foarte cunoscuta. Am primit se pare ultima camera disponibila, la mansarda. Pensiunea se afla in Fundatica, la cca 2 km de drumul national DN73, drum asfaltat, vis a vis de pensiunile mai cunoscute Piatra Alba si Padina Ursului. (pentru bizonii si trolii amatori de masuratori topografice exacte, distanta este estimativa, nu am masurat-o pe kilometraj, o puteti face pe google earth pe baza coordonatelor gps care le gasiti pe web).

Parti pozitive:

_ locatia foarte buna, aveti o panorama superba asupra Bucegilor, a Fundatica si partial a masivului Leaota

_ spatiu verde suficient, 3 foisoare, gratar pentru amatori, sezlonguri, un tobogan pentru copii, vatra pentru protap, restaurant (mai mult o sala de mese) cu vedere superba afara

_ pensiune relativ noua, moderna, curata, apa calda permanent

_ portiile de la restaurant sunt relativ mari

Parti negative:

_ diferente intre pozele de pe site-ul lor si realitate (nu apar poze cu camerele de la mansarda, net inferioare celorlalte, dar la acelasi pret!!)

_ administratorul (ma rog, personajul principal care s-a ocupat de rezervari, plata finala, etc) este un personaj antipatic, ursuz, nepoliticos, neprofesionist, care te trateaza functie de cheltuiala in pensiune in mod grobian, ca si cum iti face o favoare ca te cazeaza acolo. In schimb cu niste rude (ale lui sau ale angajatilor) s-a comportat net superior, neglijand ceilalti turisti in favoarea lor. Este incredibil de neprofesionist ca un turist normal sa astepte mancarea in timp ce administratorul sta la masa cu rudele lui iar persoana care trebuia sa serveasca masa avea alte preocupari. Daca ar lucra in turismul profesionist din afara tarii ar fi dat afara a doua zi.

_ camerele de la mansarda sunt foarte mici, aproape iti creeaza senzatii de claustrofobie

_ restaurantul are un meniu limitat, mai mult gratare, bulz si omlete.

_ pretul de 120 lei pe camera (in special camera minuscula de la mansarda in care am stat noi) este ridicat pentru zona respectiva

_ televizoarele au doar cateva canale care se prind decent (3-4), restul sunt acoperite cu un mesaj de la operatorul TV care acopera ecranul si nu pot fi vizionate (acest mesaj nu poate fi sters deoarece ni s-a spus ca nu au acces la receiver!!); de asemenea televizoarele din camerele de la mansarda sunt din generatia imediat de dupa revolutie, eurocolor, diagonala de cca 12 cm (nu ca ar fi important TVul la munte dar la 120 de lei pe noapte ai pretentii in zona)

_ lipsa completa internet prin cablu sau Wi-Fi

Trimis de xhermesx in 04.08.13 19:06:41
Validat / Publicat: 04.08.13 20:34:38

VIZUALIZĂRI: 2060 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (xhermesx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 255.00 EUR pe cameră

[04.08.13 23:07:50]

xhermesxAUTOR REVIEW
    [05.08.13 07:48:35]

@webmaster: Nu este ok, pe harta te intorci inapoi pe drum (DJ703A) pana la prima intersectie perpendiculara unde pensiunea este pozitionata imediat cum ai facut stanga pe partea stanga, vis a vis de pensiunile Piatra Alba si Padina Ursului. Coordonatele GPS care le-am utilizat eu (au avut eroare de vreo 20 m doar) sunt 45.4394,25.3019.

xhermesx
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Raza Soarelui [Fundățica]: