41982

FEB-2013
REGIM MASĂ cazare plus mincare
+ COPII: 2

Recomand cu drag!

Buuun! Setati GPS-ul pe Ranca-Novaci, cautati Hotel Onix, punct lejer de reper fiind un hotel mare cu parcare la strada, situat in mijlocul statiunii, la baza partiei de ski! Odata ajunsi acolo, faceti dreapta si incepeti urcusul (atentie- in perioada decembrie-februarie, cand zapada ajunge la aproape 2 metri, riscul sa nu urcati este mare daca nu aveti 4x4 sau autoturismul echipat cu lanturi si soferul bun!)... Urcati incet, dar constant cam 200 de metri, pana ajungeti la o bifurcatie... faceti stanga strans, luati-va elan si mergeti mult pe dreapta drumului, pentru ca in ultima parte a drumului, cea dupa acul de par spre stanga, urcati abrupt cam 20 de metri... curaj si... ati ajuns! parcati in spatele pensiunii unde nu va va deranja nimeni, fara stirea patronilor (Liviu, Dan sau d-na Andreea)... Nu am scris nimic despre restul drumului (Novaci-Ranca) pentru ca este bun, regulat deszapezit si se circula in conditii normale... Recomandabil, insa, sa nu ajungeti noaptea pentru ca, pe la Releu se mai intampla blocaje in caz de viscol, si, Ranca fiind la 1800 de metri...

Asa... sa revenim... Pensiunea are 2 apartamente la etajul 2, cu vedere spre partie, dotate la 3 margarete! (dealtfel pensiunea este de 3 margarete, fiind construita pe fonduri europene!)... mai sunt, daca nu ma insel, 8 camere duble, toate cu baie proprie si televizor LCD... La subsol, spre partie, exista un centru de inchiriat schiuri, sanii, clapari, etc... daca doriti sa luati primele lectii de schiat puteti vorbi cu patronii si va vor pune in legatura cu un monitor de schi... in iarna era foarte cautat un domn Beki, mai in varsta, insa foarte rabdator cu copiii... Tariful este negociabil pentru monitor, iar pentru schiuri nu stiu, noi fiind dotati de acasa!

Restaurantul! Cu vedere spre partie, este locul ideal sa stai la un vin fiert ori cafea, dupa masa si sa privesti spectacolul de pe partie (tzinutele doamnelor... performanta schiorilor... curajul copilasilor care coboara ca rachetele... adidashii "turistilor" echipati neadecvat si care-si fac poze taman in mijlocul partiei, ignorand total pericolul, de parca ar fi pe tarlaua lu' tata lor de la tzara!)...

Nea Ion, bucatarul, este o dulceata de om... vesel tot timpul, serviabil... noi nu am avut la noi decat niste vin de tzara, degustat din greu, alaturi de cel al "casei" cu patronii si nu alti doi turisti "lipiciosi" din cabana... atmosfera frumoasa, pot spune, se datoreaza in mare parte patronilor, care sunt receptivi la dorintele si propunerile clientilor (intr-o seara fi-mea a vrut karaoke... si s-a facut karaoke!!!) toti clientii participa seara, la ce se intampla acolo... un campionat de table... un karaoke... o mica discoteca in papuci de casa... un dat cu saniile pe partie noaptea la lumina lunii...

Revin cu mancarea... noi nu am luat nimic de ale gurii, deoarece, fiind clienti vechi stiam ca nu are rost sa ne stresam cu preparatul mesei... micul dejun (20 de lei costa) este indestulator (omleta/oua ochiuri, salam, sunculita, slaninuta, pateu, rosii, castraveti, unt, dulceata, lapte, etc)... cafeluta este foarte buna, daca doriti sa v-o autopreparati la ibric... foarte bine, daca nu, nu! Noi am luat totul de-a gata!

Pranzul, de obicei, se serveste dintre 2 variante afisate in restaurant, dar, sub cuvant de onoare, mancarea gatita de nea Ion este excelenta (ori aerul este pre tare!)... Vin, bere, palinca de Novaci, cafea, apa, suc, gasiti la ei... daca doriti altceva, procurati-va de la alimentara Carina, mai sus de Onix, pe dreapta, si, cu siguranta nu veti avea obiectii din parte patronilor...

Pentru cei cazati la Terra, seara, nea Ion propune cate ceva, specialitatea lui, zice! Un peste la tava cu legume... gratar de porc cu diverse chestii... clatite cu dulceata de casa... o mamaliguta cu branza de oi de la stanele din Novaci... carnati si carne de la garnitza (daca stiti ce este aia!) :))) Conditia este sa-i spuneti cu o ora si jumatate inainte ce doriti... Dupa ce mancati, nu urcati la somn, e pacat! Puneti muzica (domnul Liviu si domnul Dan sunt foarte binevoitori!)... dansati... faceti o Brasoveanca, un dansul pinguinului... un Menaito, ceva... ca, doar sunteti la munte!

Pe pariu ca, dupa ce ajungeti odata, reveniti!?

Inca un sfat... plecati pe zi, de preferat pe la ora 14-15... la iesirea din Ranca, daca peste zi este insorit, drumul in panta spre Novaci, ingheata dupa ora 17... o sa va fie anevoios sa urcati panta!

Impresii încărcate de dragosh2 in 04.08.2013 19:00:51

Validat / Publicat: 04.08.13 20:20:22

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (dragosh2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3600 PMA (din 5 voturi) nota2

• Craciun la Terra (atentie) (Dec.2014) - punctaj satisfactie: 5.75 (scris in 03.01.15 de bogdanadrian din CRAIOVA) - NU RECOMANDĂ
  • Week-end reusit (Aug.2013) - punctaj satisfactie: 9.12 (scris in 08.08.13 de ala06 din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Cabana Terra Ski (Feb.2011) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 01.03.11 de any din HERCULANE) - RECOMANDĂ

pagină generată in 0.184462070465 sec