ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2013
ÎNSCRIS: 22.08.12
AUG-2013

Hotel Mercur-Minerva Mamaia un mare BLUF

27 iulie-2aug 2013

NEGATIV:

1. poza de pe NET de la piscina e veche. Piscina nu are topogan. Sunt de fapt doua "ligheane" cu apa. Atat. Lume, nu prea, fiindca nu prea ai ce face. Totusi curata.

2. La masa fructe mai deloc. Numai prune si pere (romanesti) la pranz si pepene seara.

3. Barul de pe plaja si cel de la piscina nu au decat bauturi. De mancare: nimic

Doar o bucata de blat de pizza, fiindca ingredientele lipsesc (asta daca ai sansa sa prinzi, stand la coada 15min. Daca nu revii peste o ora.). A si niste prajiturele ramase de dimineata.

4. Nu exista bar in hotelurile Mercur si Minerva (cum de altfel eram invatati la vecinii nostri bulgari) pentru a putea servi ceva dupa orele 21.00-22.00. Exista un bar, dar trebuie sa treci prin restaurant ca sa iti iei ceva. Dar si acela se inchide la 21.30 odata cu masa de seara. Deh, romanul nu e prost, stie el cum sa-l amplaseze si la ce ora sa se inchida.

5. Nu exista pat suplimentar pentru copil, decat contra cost. 40%. Ca la romani. Vecinii nostri ne dau lectii aici.

6. Animatie: gen debutante. Gimnastica, castele de nisip... Seara zero barat. O singura zi parca au incercat ceva.

7. Schimbare prosoape in camere: la 2 zile (ca, deh nu vine masina de spalat zilnic). La fel curatenia, dar si aici trebuie sa rogi femeia de serviciu ca si ea e invatata cu bacsis. Sau asa cred eu.

8. Intrarea in hotelurile Mercur/Minerva dupa orele 18.00. Dar daca sosesti devreme va puteti caza si mai devreme. Totusi bratara pe mana pentru masa se pune la orele 18.00. Deci ai numai cina inclusa la sosire (ceea ce e si normal).

9. Distanta intre hoteluri. Minerva e prea departe de restaurant si deci de bauturile de la bar.

10. Daca ai ghinion sa ploua (cum am avut eu) poti sa-ti iei adio de la masa de la restaurant. Aglomeratie mare inautru si nu gasesti loc decat peste 45-60min.

11. Televizor pentru cei car isi cumpara dinainte LUPA. Fara seif.

12. La masa: cascaval vegetal, margarina in loc de unt (la cutiute mici - BUTTER with oil vegetal)

POZITIV:

1. Supele excelente, ca de altfel si mancarea. Un plus pentru prajituri. Totul pare de "casa". Dar la 3400 lei... in plin sezon (camera dubla, all inclusive).

2. Parcarea la masina: pazita.

3. Doar 5 lei taxa de statiune. Intrarea in Mamaia gratis.

4. Sezlonguri pe plaja + saltea gratis si la discretie. Plaja privata e curata, marea cam tot asa. F. mica pana aproape de geamandura. Creste trepat in apropierea ei. Copii se pot juca linistit in mare.

5. Copilul beneficiaza si el de masa gratuit pana la 12 ani. Ca la vecinii nostri.

6. Aer conditionat+frigider

Voi alegeti. Daca nu ati ales deja :)

PS: Eu daca nu-mi platea firma (redus la 50%) nici nu intra in discutie hotelul acesta. La bugari cu 3*+ fata de 3, am gasit acum 2 ani in Albena, hotel Dobrotitsa cu 1600 lei all inclusive. Deci o diferenta enorma. E drept ca biletul l-am luat din ianuarie, dar la noi poti sa-l iei si din orice data ca nu gasesti o reducere de 20-30% ca la bulgari, pe tot litoralul din Mamaia). Totusi mancarea romaneasca bate cu mult mancarea romaneasca.

Mamaia o statiune frumoasa, dar poate prea scumpa... si aglomerat in weekend

Trimis de sxm in 03.08.13 20:25:18
Validat / Publicat: 03.08.13 21:38:38

VIZUALIZĂRI: 3005 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sxm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 vizionare youtube: http://www.youtube.com/watch?v=U7HPFEvwP3U&feature=youtu. be

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.08.13 00:47:25]

Dacă ai fi ajuns la TTR ediţia de primăvară, ai fi constatat ca hotelurile de pe litoralul românesc aveau reduceri cu până la 40% pentru rezervări ferme, fiind un prilej excelent pentru achiziţionarea unei vacanţe.

[05.08.13 09:56:11]

@pepsi70ro: in mamaia? la all incusive? [...]! Cine-ti ofera tie reduceri cu 40%? tata mare.

[05.08.13 13:45:28]

restaurant de 2 bani:

youtube

[06.08.13 12:49:32]

"Totusi mancarea romaneasca bate cu mult mancarea romaneasca".

aici nu prea am inteles... sper ca ultimul cuvant trebuia sa fie " bulgareasca". ok

"La masa: cascaval vegetal"...

scria pe el?

eu nu m-am dus acolo sa caut nod in papura. am fost multumiti, si daca nu gasesc ceva mai bun, in ianuarie la anu, tot acolo voi rezerva camera. si voi ajunge la sub 2000 ron 6, poate 7 nopti all inc. si cu 2 copii dupa noi.

[08.08.13 12:15:41]

@sandelki: da, era vb de ''bulgareasca''. Nici eu nu am cautat nod in papura, dovada ca am scris si multe lucruri pozitive, dar macar cascavalul il deosebesc unul dintr-o mie. Ce trebuie sa scrie pe el ca sa-ti dai seama ca-i vegetal? oi fi avand eu papilele gustative mai dezvoltate!

Pe mine cel mai mult m-a deramjat poza trucata cu piscina. Un topogan cine stie de prin ce an...

Apoi, daca tu-mi arati ca ai luat bilet (sau vei lua) chiar si din timp la banii astia 2000 ron 6 nopti cu 2 copii atuinci ok. Dar n-ai sa vezi niciodata asa ceva in Romania. Ramai si viseaza frumos. Totusi iti spun ca si asa e prea scump. De exemplu: Albena, hotel Dobrotitsa, 3*+, 1600 ron all inclusive, 6nopti (+1copil) acum 2 ani. Piscina exterioara nu-i lighean ca la noi. Plaja e de vreo 4 ori mai mare cat a noastra. Doar la mancare ii batem pe bulgari. Si asta in ultimii 2 ani. Ca acum 4,5 ani ne dadeau clasa. Dar deh ne-am inmultit pe acolo si facem multa risipa. De unde sa aiba si ei atata mancare? Dar un lucru e 100%: Legumele la ei sunt din productie proprie. Multe patroni de hoteluri isi cultiva cartofi, rosii, etc. Am vz la emisiunea: Romania te iubesc (Carmen Avram) La noi: direct din supermarchet le iau.

PS: Pentru al doilea copil platesti oriunde

[09.08.13 10:03:01]

@sxm: sa stii ca era in plan Bg. la Dobrotitsa, cam la aceeasi bani, dar cu pasapoarte la copii 125 euro, cu parcare 30 euro, vreo 200 km in plus, asigurare medicala, ma apropiam de 1000 euro... era mult. ne-am si hotarat tarziu. anul viitor ma voi ocupa din timp de rezervare.

Concedii placute!

[11.08.13 18:00:02]

@sandelki: salutare. Asigurarea medicala e gratuita. Multi nu cunosc acest lucru. Poti sa te interesezi inainte cu cel putin doua luni la CASA DE ASIGURARI DE SANATATE si vei avea niste carduri valabile pe 6 luni gratuit. Eu de vreo 4 ani numai cu ele ma duc. Apoi distanta pana la ALBENA de oriunde te-ai afla in tara nu este asa de lunga pe cat spui tu. Garantat. Eu am plecat asa (nr de km avut la masina la acea data):

8821 Pitesti ora 4.20

9727 Pitesti ora 15.05 Total 440 km

Parcarea 10 leva 25lei

vacanta placuta si voua!

[17.08.13 09:12:33]

Imi pare rau ca ai prins o ploaie la mare si au fost dificultati in servirea mesei, dar faptul ca nu era topoganul din poza la piscina si lipsa seifului in camera, - eu am lasat la vedere laptop, camera foto, video, neatinse - nu cred ca sunt niste aspecte atat de grave, incat sa nu mai calc aici...

[04.12.13 13:02:56]

@sandelki: sxm, ia uite reducerea aia de 30 % de care iti scriam in vara... 6 nopti a. i. 2018 ron in ultima saptamana din iunie, eu numai atunci merg la mare... si daca achitam pana la 31 oct. reducerea era de 36 %, deci vorba cantecului... : nu vorbi fara sa stii... :

hotelmercurminerva.ro/ins ... i-timpurii-2014

sandelki, sxm