ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2013
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 16.06.13
JUL-2013

O vacanta superba

o vacanta superba la un hotel cu conditii excelente. o sa incerc sa va descriu mai pe amanunt: am zburat din timisioara cu o cursa charter pana in antalya. de acolo am fost preluati de ghid fiecare indrumati spre autocarul care ne facea transferul la hotel.

am fost printre norocosi deoarece noi am ajuns primii la hotel iar restul mai aveau de mers vreo ora si ceva. ajunsi la hotel deja eram fascinati de la intrare. totul modern si luxos. la receptie totul a fost ok am complectat un formular rapid si ni s-a oferit camera (nu am pus niciun ciubuc in pasaport)... am primit un plic ce continea o cartela de acces camera (una in plus costa 10 euro) si 2 cartele pentru prosoapele pentru plaja (le puteti schimba o data la 2 zile). bagajierul ne-a condus in camera foarte dragut ne-a prezentat camera si ne-a explicat anumite chestii. tin sa precizez ca am primit o camera la etajul 5 cu o superba vedere la mare.

Conditiile in camera excelente... clima, minibar, seif, dulap tip dressing, tv lcd oglinda luminata... pat imens dublu + unul simplu... ce sa zic totul luxos. curatenia in camera se realiza zilnic si minibarul se reumplea zilnic (in minibar aveai sucuri cola, fanta, cappy la cutie si apa plata si apa minerala). cam asta ar fi despre cazare...

Hotelul este ultramodern, ultracurat. la -3 se afla sauna, baie turceasca, sala fitness, masaj, etc... la -2 este restaurantul principal si iesirea la piscine si mare + restaurantele a la carte, magazine + irish pub-ul deschis non-stop iar pana miezul noptii se pot servi prajituri... la -1 camere iar la 0 este receptia si lobby - bar.

Mancarea: este arhi-suficienta... nu cred ca ar fi cineva care nu ar avea ce sa manance... la micul dejun se serveste ochiuri de oua, omlete facaute pe loc, cam 2 tipuri de parizer, o gramada de feluri de branzeturi, salate, cereale, iaurturi, fructe, prajituri, etc... chiar nu mi le pot aduce aminte pe toate. pranzul la fel plin cu de toate... se serveste si supe creme foarte gustoase. de cina sa nu mai vorbesc tot felul de carnuri: peste la gratar, pui la gratar, garnituri: orez, cartofi prajiti, fierti, wedges, salaturi, deserturi... am prins si seara turceasca in restaurant... foarte frumos a fost... au facut si un tort nu exagerez de vreo 2 m :) astea in restaurantul principal. mancare intre mese de la beach bar... tot felul de prajeli, pizza, fructe, prajituri... la pool bar se serveste si inghetata de la algida de la ora 11 la 17.

Bautura: sucuri: cola, fanta, sprite, ceva natural de la dozator (sa nu va imaginati sucuri naturale cu pulpa) dar au fost ok... gustoase. bere Efes, bauturi spirtoase locale (whyskey, vodka, tequila, tuica, vin alb si rosu) cred ca si de import dar nu prea am fost curios sa intreb. cocktailuri cateva feluri dar iti facea cam orice.

Piscine: 2 cu adancime de 1,55 m parca si inca o piscina cu tobogane. in fiecare seara se recircula apa din piscine. sezloange tip pat din piele alba foarte comode care se spalau in fiecare seara. recomand sa va treziti de dimineata de la ora 6 si sa va ocupati sezloangele cu prosoapele de la hotel si apoi va puteti intoarce la somn :) sau la micul dejun.

marea: unde is sezloangele hotelului ii nisip apoi inspre mare pietre frate :) cam nasol dar asa este peste tot din ce am observat. intrarea in mare cam abrupta. hotelul dispune de ponton cu sezloange de unde se poate intra direct in mare. am prins in cateva zile valuri foarte mari si a fost superb.

trupa de animatie: foarte buni... in fiecare zi organizeaza la piscine tot felul de jocuri distractive si amuzante. in fiecare seara in amfiteatru este ceva show... noi am fost la seara turceasca, mix fire show si comedy show + bingo. de asemenea in fiecare seara pe terasa la lobby bar este muzica live.

personalul este destul de amabil in general dar sincer pe mine nu m-a incantat foarte tare. de foarte multe ori eram la masa si asteptam pe cineva sa ne intrebe daca dorim sa bem ceva iar cei din jur erau serviti majoritatea fiind turci sau rusi sau poate asa aveam eu impresia. sunt cativa paraleli cu engleza dar te poti intelege cu ei. tin sa precizez ca eu nu am avut nici un fel de probleme ca au fost majoritatea rusi si turci ca am observat ca pe unii ii deranjeaza chestia asta. eu zic ca daca mergi intr-o vacanta mergi sa te simti bine si sa te distrezi nu sa observi ce natii de oameni sunt in jurul tau.

excursii: am facut doar alanya tour (aprox 50 euro de pers) care a cuprins vizita la un castel de a lu' cleopatra cu faimosul balcon a lu cleopatra de unde este o priveliste minunata, vizita la o pestera iar apoi o mini plimbare pe mare cu o corabie de pirati care a fost foarte distractiva cu spuma party si ceva jocuri pentru copii si adulti. de asemenea am optat si pentru o baie turceasca nu in hotel deoarece am auzit ca e mai scumpa dar nu m-am interesat personal si am platit 25 euro de pers.

intr-o dupa masa prin agentia cu care am mers ne-am rezervat sa ne duca la un "centru comercial" de unde am cumparat in general suveniruri si am negociat la sange ca asa le place lor cica :))

cam asta ar fi descrierea, pentru intrebari suplimentare imi puteti scrie si va voi raspunde in limita timpului de care dispun. in final eu va recomand hotelul acesta cu mare placere deoarece este superb si ai conditii excelente.

va doresc un concediu cat mai placut oriunde il petreceti!

Trimis de artanys in 03.08.13 17:47:37
Validat / Publicat: 03.08.13 23:12:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artanys); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 interior hotel: receptia + lifturile principale
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com