Divani Corfu Palace Hotel

înscris/ă în 05.08.12
JUL-2013
+ COPII: 0 -- varsta: -

O experienta minunata

Am ales acest hotel desi nu am mai fost niciodata pe insula pana atunci si nu am regretat: a fost o experienta minunata!

Camera a fost mare si luminoasa, cu aer conditionat si acces gratuit la internet, iar piscina cu apa limpede si foarte mare. In cele 5 zile cat am stat acolo niciodata nu a fost aglomeratie la piscina, desi hotelul era plin. In jurul hotelului se afla o gradina cu copaci luxurianti care, prin verdele ei exotic, contribuie la relaxare.

Hotelul se afla destul de aproape de aeroport, dar acest fapt nu repezinta un inconvenient, pentru ca ferestrele sunt foarte bine izolate fonic, iar avioanele nu sunt foarte dese - oricum, era placut sa le privim decoland, sau aterizand.

Micul dejun este destul de consistent, desi singurele fructe oferite sunt pepenele si ananasul, acesta din urma numai confiat. Cel mai mult imi placea ca puteam sa beau, la alegere, cafea la filtru, cafea turceasca, sau cafea instant, chiar si sub forma de cafe frappe.

Pranzul se poate servi chiar la barul de langa piscina - interesant de incercat este "Mese", care este un platou plin cu de toate (in menu este trecut la startere, dar contine inclusiv care la gratar, chiftelute, carnaciori, rosii, cascaval, tzatzichi) si costa 6 euro.

De la hotel pana in oras se poate ajunge usor pe jos, desi o portiune de drum nu are trotuar. Drumul trece pe langa parcul Mon Repos si ajunge apoi chiar pe faleza, iar daca se merge in sens invers, spre Pontikonissi, se ajunge la doua - trei cafenele de unde se poate admira Mouse Island. De la hotel pana in oras (sau invers) drumul cu taxiul costa 10 euro, dar exista si autobuze, care circula la fiecare jumatate de ora, pe care insa nu le-am incercat.

Impresii încărcate de YoanaKristina in 03.08.2013 11:00:36

Validat / Publicat: 03.08.13 12:38:13

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: tot in Corfu, dar in Dasia, sa vad cum este

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (YoanaKristina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3600 PMA (din 6 voturi) nota2

[03.08.13 12:37:45]