ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2009
ÎNSCRIS: 01.07.09
AUG-2009
[?] AD. + 1 COPII

la PMM* = 100 USD

Merita pentru 1 saptamana de relaxare, dar nu si pt. fam. cu copii.

Este hotelul cu cele mai bune servicii pe l-am intalnit pana acum in Egipt (am mai fost la vreo 4 hoteluri cica de 5 stele). Are plusuri si minusuri, depinde ce cautati.

Avand in vedere ca este dat in fol. in anul 2008, inca are anumite lucruri de pus la punct (nu are aer conditionat in lobby si nici in restaurantul in care se mananca la pranz, desi majoritatea meselor sunt afara la umbra).

Prima oara cand gasesc angajati care isi fac treaba si fara bacsis (lucru extraordinar in Egipt).

Camere cu conditii foarte bune, internetul a functionat pe toata perioada, sea view inclusiv la dus in baie.

Ca punct negativ nu are plaja in adevaratul sens si nici nisip. Cu toate ca se intinde pe 1,5 Km si sunt sezlonguri multe, intrarea in mare e o aventura totala datorita solului pietrificat, obligatoriu incaltaminte speciala. Trebuie sa mergi f. greu vreo 200 m, ajungi la un lant de corali, treci de ei cum poti fara sa te accidentezi si ajungi efectiv in mare, adancime estimativa 10 m. Mai exista varianta sa ocolesti prin cele 2 lagune cu apa de mare care au iesire la mare, dar distanta pe care o strabati pe jos prin soare este destul de mare, ma refer daca iti iei locuri la sezlong nu langa lagune ca acolo sunt tot timpul rezervate cu prosoape, cred ca se trezesc la 06,00 pt. acest lucru.

Am fost in ex. optionala de diving, dar nu am avut parte de aceeasi frumusete de corali si pesti colorati ca cei despre care v-am spus, echipament de snorkeling si sunteti aranjati cu orele in apa, ca minus se ajunge cam greu dar merita. Hotelul este foarte mare, cu vreo 8 corpuri de cladire etajate gen amfiteatru, dar unele mai aproape decat altele de mare si de restaurante.

Recomand sa incercati (spaga la cazare) sa obtineti in cladirea 3, camere cu 3100 - 3110 la et. 1, sau 3200 - 3210 la et. 2.

Piscine cu apa dulce nu au decat 3, si toate sunt mici in comparatie cu orice alt hotel pe unde am fost, au una PALM TREE o idee mai mare ca suprafata dar apa are 1,20 metri si nu prea m-a incantat limpezimea lor, cred ca fac economie la filtrarea ei. La jacuzi nu am fost decat 1 data, cu toate ca fiecare camera are voie 20 de min. pe zi (cu spaga stai cat vrei), sunt niste cazi cu hidromasaj, dar daca nu te duci dimineata, pe parcursul zilei apa se murdareste, la fel ca si cazile care au grasime/murdarie pe margini si iti trece cheful de bule.

Recomand in primul rand rest. italian, dar si cel brazilian, ambele cu programare prealabila de 1 zi. Mancarea cam slaba din punct de vedere al diversitatii dar garantez ca gasiti ceva (gratar in fiecare zi) pui si vita mai tot timpul. Peste, curcan, prepelita cand si cand. Berea e SAKARA, a lor, nu e rea, vin rosu demisec, roze demidulce si la fel alb. Spirtoasele toate egiptene.

Cu toate ca au un amfiteatru urias, nu au animatie cum ar trebui. E o gasca multinationala 2 germania, 2 bulgaria, 2 italia, fete si baieti, dar sunt cu mult sub asteptari si ofera spectacole seara, in restul zilei nu sunt prezenti.

Pt. copii au acel minidisco seara de la 09.00, dar cu exceptia unei fete care se vede ca are priza la copii, restul sunt pe langa total.

La hotel mai gasiti o gelaterie unde se serveste inghetata intre orele 10.00 si 18.00 facuta sub licenta nestle, dar buna, cremoasa (ciocolata, vanilie, mango si capsuni), dar si o cafenea Vieneza (au diverse prajituri si apple strudel dar nu ca si cele din Austria).

Rusi destui (marea majoritate) dar educati, da rusi educati, nu cu scandal, cu betii. In schimb au aparut niste romanasi de-ai nostri in a 2-a saptamana care au avut grija sa stea mahmuri 24 din 24 si s-au facut repede cunoscuti, din punct de vedere negativ. Seara este muzica live pana pe la ora 12, 00, cam de nota 07. 50.

O sa urc si niste poze cand o sa am timp.

Repet hotelul merita daca il gasiti si la vreo oferta speciala, dar daca vreti plaja cu nisip sau distractie, nu il luati. De asemenea nu ofera mai nimic pentru copii, nu piscine, nu tobogane, nu animatii, nu meniu special, v recomand pt. asa ceva Prima Life Makadi, dar acolo nu aveti minibar (2 ape la jumatate de litru, 3 sucuri la cutie 7UP, MIRINDA, PEPSI), internet si nici highclass-ul de la Citadel.

Trimis de gabriel_spm in 13.09.09 12:39:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Prima Life, Golden Five, Panorama, Sultan Beach

VIZUALIZĂRI: 3774 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabriel_spm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 asa numitii pesti \"nemo\" ii puteti gasi in partea stanga dupa iesirea din golf, in dreptul celei de-a 4-a umbrele (parca), la o adancime de aprox. 4 metri
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.00 USD pe cameră

EDUARD1 [23.09.09 23:53:14] »

salut! poti sa detaliezi putin cu plaja? nu au ponton? la lagunele de care povestesti nu este ok? poate reusesti niste fotografii! multumesc!

gabriel_spm [26.09.09 22:24:15] »

Nu au ponton, intrarea in mare nu se poate face clasic, cum stim noi la Mamaia, datorita solului pietrificat de la corali; pentru a intra iti trebuiesc incaltari speciale, mergi aprox 100 metri, poate mai putin, dar cu picioarele flexandu-se rau si in final ajungi in mare, unde adancimea e de aprox 10 metri, terasat.

Cu lagunele e ok, ca intri pe niste trepte in lagune, e terasat, de la cativa cm pana la 2-2, 5 metri, inoti pana iesi din golful amenajat si dai in mare.

O sa incerc sa pun poze, nu prea am avut timp din cauza serviciului.

EDUARD1 [28.09.09 19:50:19] »

salut gabriel! poate incerci ceva fotografii! dar ziceai ca daca ocolesti lagunele ajungi la mare? acolo sunt sezlonguri? am inteles ca la lagune ocupa rusii cu prosoape cu noaptea in cap? dar dupa tine una peste alta este ok? am vazut ca au ceva camere standard si superior! multumesc de raspuns! as vrea sa plec pe 2 oct.

gabriel_spm [29.09.09 00:21:35] »

pt. tine am incarcat cateva fotografii, sa iti faci o idee mai buna. Asa cum am spus, este cel mai bun hotel de 5 stele din Egipt, din cele pe care le-am vazut eu. Nu ai sa gasesti asa servicii in alta parte: minibar cu apa si sucuri zilnic (cu spaga si bere), halat+papuci baie, internet in camera si angajati supravegheati f. bine de sefi (isi fac treaba fara sa iti impuna sa le dai bacsis).

Neajunsuri sunt din pacate si la un asemenea hotel, nu au aer cond. in holul mare, pana la camere, la restaurantul unde se serveste masa de pranz, nu au animatie OK (cu exceptia zilei de vineri cand sunt spectacole cu profesionisti), nu se ocupa de copii, nu au piscine suficiente, sunt mici si cam murdare la un moment dat, dar recifele de corali sunt uimitoare. Achizitioneaza o camera foto rezistenta la apa sau cumpara o husa speciala pt. camera pe care o ai, nu vei regreta investitia. Tine cont de tot ceea ce am scris in pagina principala si o sa merite vacanta. Sper sa ai vreme calda, de plaja, in rest fii fara grija, toate se rezolva. A, destul de important, verifica in noaptea plecarii sa fii pe lista de check-out, nu doar sa intrebi, sa vezi tu cu ochii tai, ca eu a trebuit sa alerg dupa o masinuta pt. transportul bagajelor cu toate ca am vorbit personal la receptie si am dat vreo 5 telefoane, ei spuneau ca vine cineva pt. bagaje, dar nu venea nimeni daca nu alergam eu. In final cica era vina celor de la Tez ca nu m-au pus pe lista, dar era si a angajatilor hotelului care nu au verificat cele spuse de mine.

Cand ajungi la hotel, completeaza formularul, da bacsisul si cere camera in cladirea 3 (sa fie specificat pe voucher daca vrei pat dublu, ca altfel iti va da paturi separate care sunt din piatra la baza si nu ai nicio sansa sa le apropii), iar daca dureaza sa o aranjeze, cobori pe langa receptie pe langa golf si mergi la restaurantul pt. pranz ca altfel faci foamea pana la ora 19.00.

Foarte important, din 5 persoane cate am fost 4 am avut probleme cu diareea, asa ca luati-va medicamente pt. asa ceva, exista si la noi in farmacii acelasi pe care vi-l da doctorul de acolo (substanta activa) dar nu am acum denumirea, sper sa revin cat mai repede cu aceasta precizare, daca nu mie mi-a cerut 7 dolari pe o cutie care avea pretul de aprox. 1 dolar, sau cand iesiti in Hurghada, cumparati atunci de la o farmacie (negociabil). Succes si sper ca ti-am fost de folos.

EDUARD1 [29.09.09 21:48:17] »

multumesc mult de raspuns, gabriel! prin acest ultim mesaj, mi-ai explicat exact ceea ce ma interesa, iar fotografiile sunt elocvente! insa din pacate nu voi merge acum aici, cu toate ca pandesc acest hotel de anul trecut! pana la urma m-am hotarat sa plec in Side-Turcia, urmand ca in februarie-martie 2010 sa mergem aici! nu am gasit o oferta buna aici, decat in sharm pe 02. 10 dar la Inter Plaza, un hotel dealtfel foarte bun, dar am mai fost in sharm si am stat chiar la hotelul vecin, Continental garden reef, care este bun. La Inter plaza au plecarea pe 02. 10 cu o oferta de exceptie, iar hotelul este super si cu o plaja minunata! Multumesc inca o data de disponibilitate!

gabriel_spm [30.09.09 08:50:03] »

Cu placere. In ceea ce priveste intrebarea cu camerele, toate sunt identice, sunt unele in cladirea 1; care sunt apartamente, dar nu stiu daca merita investitia.

EDUARD1, gabriel_spm
    Alte impresii din această RUBRICĂAlbatros Citadel Resort (ex Citadel Azur) :