ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2013

Sub orice critică
Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un sejur de cosmar

Acum doua zile ne-am intors din vacanta petrecuta in complexul Garden of Eden din Sveti Vlas, Bulgaria. Am ales Bulgaria anul acesta deoarece avem o fetita de 9 luni si nu am vrut sa evitam drumul lung pana in Turcia sau Grecia, dar nici in tara nu am vrut sa mergem din cauza preturilor ridicate si a conditiilor de proasta calitate. Deoarece am auzit tot felul de povesti despre Bulgaria ne-am documentat temeinic inianite de a alege hotelul si la recomandrea doamnei de la agentia de turism dar si citidind review-urile de pe internet am ales acest hotel desi avea un pret destul de piperat.

Drumul pana acolo a fost ok, am gasit relativ usor si hotelul, Sveti Vlas e o localitate micuta si daca mergi pe drumul principal se vede la un moment dat sigla hotelului pe partea dreapta.

Complexul e foarte dragut, e amenajat sub forma de gradini cu diferite plante, copacei si raulete, cu alei pe unde poti sa te plimbi cu copilul, e curat si ingrijit. Sunt sapte piscine, piscinele sunt curate si apa nu are clor in exces.

Plaja e foarte micuta, apa murdara, plina de alge (nu cred ca exista plasa care sa tina algele departe de tarm), cu o multime de bolovani si pietroaie, nu prea poti sa inoti in voie de frica sa nu atingi vreun pietroi. Ah da, si sezlongurile si umbrelele pe plaja sunt contra cost 18 leva pe zi (9 EUR).

Noi am fost cazati intr-un studiou dintr-o viluta, o camera cu un pat (destul de micut) o canapea extensibila (care scartia de trezea si vecinii), o bucatarioara foarte bine utilata (avea de toate, plita, cuptor, cuptor cu microunde, filtru de cafea, toaster, vase, tacamauri, tot ce ai nevoie intr-o bucatarie) si o baie micuta-micuta. Camera noastra era la parter si o avea o mini terasa, care era foarte ok, pentru ca toata ziua era umbra si am tinut copilul chiar si la pranz afara. Camera era destul de mica si aglomerata, curatenie se facea zilnic, dar nu prea insistau, asa dadeau cu mopul de 2-3 ori, duceau gunoiul si o data la 2 zile schimbau prosoapele si lenjeria de pat. Cand am plecat din Bucuresti ni s-a spus ca patutul pt copil este inclus in pret cand am ajuns acolo ne-au cerut 7 leva pe noapte pentru patut (3,5 EUR).

Noi am fost cu regim full board adica toate mesele incluse dar fara bautura. Mancarea era foarte putin diversificata iar bunele feluri de mancarea aratau si miroseau dubios (mai ales mezelurile). Micul dejun era cel mai ok cu cele mai multe feluri de mancare, cina saracacioasa si nu prea se schimbau felurile de mancare. Pranzul sub orice critica; era in regim a la carte, un meniu de 2 pagini cu 2 feluri de supa si 3 feluri principale, in 2 zile pur si simplu nu mai aveai ce comanda. Mai exista un meniu mult mai diversificat pentru cei care plateau pe loc, parca noi am fi mancat gratis acolo...

Sefa de restaurant foarte neprofesionala, te urmarea peste tot ce faci, vorbea urat, ne simteam parca am fi mancat pe banii ei.

Dar toate astea nu ar fi insemnat nimic daca nu ne-am fi ales cu un virus de rotavirus, toti din grupul nostru l-am avut pe rand inclusiv fetita mea de 9 luni cu care am ajuns la urgenta si i-au pus perfuzie. Discutand cu doctorul hotelului (exista si asa ceva in complex) am aflat ca virusul asta e "prezent" pe acolo in fiecare an, si rar copii care scapa fara sa il inhate. Oricum cu toti cu care am mai vorbit pe acolo toti avuse macar un membru al familiei (de obicei copil) care a fost bolnav. Permanent vedeam copii cu cateterul de la perfuzie in mainuta sau salvarea care mai lua pe cineva, zici ca era spital nu hotel. Cand am intrebat la receptie de ce nu ne-au prevenit de existenta virusului s-au uitat la noi ciudat si au zis pai ce sa va prevenim asa e aici in fiecare an.

In concluzie daca aveti copii NU MERGETI acolo.

Iar pentru cei care totusi se hotarasc sa mearga e bine sa isi ia decat micul dejun iar restul meselor sa le ia in alta parte, in Sunny Beach (care e foarte aproape), Nessebar sau chiar in Sveti Vlas.

Eu nu m-am mai intoarce nici la acest hotel, nici in Bulgaria. Turcii sau Grecii sunt mult peste Bulgari si ca amabilitate, si ca servicii, si ca peisaje...

Trimis de twinklebell in 02.08.13 18:01:29
Validat / Publicat: 02.08.13 19:17:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (twinklebell); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.08.13 18:13:35]

@twinklebell: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[02.08.13 19:57:12]

@twinklebell: care este legatura cu nickol14?? Chiar tot grupul a contactat rotavirusul??

[02.08.13 20:01:26]

@twinklebell: te-aș ruga să confirmi sau infirmi apartenența la aacelași grup din vacanța căruia s-au mai postat impresii, cu o zi în urmă - aici

carmen_22_09
    [02.08.13 20:21:12]

Eu multumesc in numele celor care inca mai au de gand sa "vada" Bulgaria. Personal noi nu am merge nici daca ne-au oferi sejurul gratis... o mare deriva si-n turismul bulgaresc... ca sa mergi sa te imbolnavesti pe acolo, ce oare poate fi mai grav?

Din tot ce am citit despre vacante in Bulgaria a reiesit, clar, ca mancarea este foarte proasta calitativ, de ce oare mai crem inca in "nuuu, mie nu mi se poate intampla, asta!!! "

Imi pare rau pentru copilasul tau si banii cheltuiti.

De departe si turcii si grecii sunt mult mai buni in servicii turistice. Si nici preturile nu sunt de speriat.

[02.08.13 20:34:13]

@carmen_22_09: Fara polemica. Preturile turcilor nu sunt de speriat?? Din start trebuie sa platesc 3 bilete de avion. Am fost in 2011 si a costat 1600 euro. Cu banii astia plec de 3 ori in Bulgaria. O data in iarna, o data de Paste si in vara. Oare pentru un re-view negativ trebuie considerat ca turismul bulgaresc este naspa. Am observat ca mergi des in Ungaria, care este mai aproape de voi asa cum Bulgaria este mai aproape de noi.

Cand te deranjezi la stomac, nu este numai de la mancare. Poate sa fie si de la piscina insuficient desinfectata sau maini nespalate. Mi se pare ciudat sa afirm ca in x locatie infectia este in fiecare an.

Nasshu
    [02.08.13 21:04:32]

@carmen_22_09:

aici chiar nu pot sa fiu de acord cu tine. EU in fiecare an merg in Bulgaria la Balcik. - Hotel 3 stele, doar mic dejun...

In rest am mancat la terasele de pe faleza -inclusiv la hotel, pe rand la mai toate, timp de 4-5 veri/an! Tocmai plec pe 15 august iar.

NICIODATA nu am avut probleme medicale!!!

Si ca o paranteza, presupunand ca sunt probleme cu mancarea... oare de ce nu e nimeni atent la ce mananca? Se vaita dupa? Din cite stiu eu o mancare alterata emana ceva ''miresme'' sau e un pic colorata altfel!!!

[02.08.13 21:09:31]

@Nasshu: De acord. Niciodata nu am avut probleme medicale (mai ales cu stomacul). La macare prima data ma uit daca-mi place. Merg de 3 ori pe an la bulgari.

DoreD
    [02.08.13 21:11:26]

Exista un vaccin impotriva rotavirusului. Si in Bulgaria, ca si in Romania/Grecia/Turcia, unele hoteluri/resorturi sunt bune, altele proaste.

carmen_22_09
    [02.08.13 22:48:01]

@Nasshu: presupunand ca sunt anumite probleme mai bine nu mergi... in opinia mea.

Si daca este sa mai comentez la ceea ce mi-ai spus... nu este genul nostru sa mergem doar cu mic dejun.

Dar, hai, sa nu ne abatem de la review-ul mai sus postat.

Numai bine si concedii frumoase, oriunde ar fi ele.

carmen_22_09, DoreD, fanespoitorul
    Alte impresii din această RUBRICĂGarden of Eden Hotel: