ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2013
DIN: bacau
ÎNSCRIS: 28.11.09
JUL-2013

Hungaroring 2013 si Aqua Arena Mogyorod -- Experienta unica

Voi incepe cu cursa de formula 1 din acest an de la Mogyorod.

Biletul l-am achizitionat de pe site-ul oficial in luna septembrie 2012 cu early booking si a inclus: intrare libera joi intre orele 16 - 19 pe circuit, intrare libera vineri, sambata si duminica la toate competitiile organizate, respectiv gp2, gp3, formula 1 si formula porsche si loc de parcare gratis.

Circuitul se afla in localitatea Mogyorod, la 25 km de Budapesta cu acces imediat din M3. Din Budapesta exista 3 variante pentru a ajunge pe circuit: cu autobuz gratuit pentru cei care au bilet valid, plecarea de langa podul Arpad, sosirea in centrul Mogyorod apoi mers pe jos 3 km; cu trenul din Budapesta pana in Szilasliget apoi mers pe jos 2 km; cu masina pe M3. Eu am preferat deplasarea cu masina proprie, desi existau si dezavantaje pentru aceasta varianta.

Cu circa 2 ore inainte de inceperea antrenamentelor, calificarilor si cursei de formula 1, se aglomera si trebuia sa te gandesti foarte bine unde vrei sa parchezi. Cu cat parchezi mai aproape de circuit, cu atat vei iesi la final mai greu, cu cat parchezi mai departe de circuit vei fi nevoit sa mergi mai mult pe jos, iar temperaturile in acest week-end au fost destul de ridicate. Organizarea este la nivel occidental, destule parcari, multe ambulante, foarte multi politisti care dirijeaza circulatia si care nu te lasa sa parchezi pe marginea drumului, agenti de paza, insa sunt deficitari in ceea ce priveste numarul toaletelor, nu am vazut cozi mai mari in viata mea ca aici.

Am intrat in fiecare zi cu rucsac in spate fara sa fiu controlat. Accesul pe circuit se face pe la orice poarta de acces, accesul in tribuna se face doar in zona unde ai bilet. Ori de cate ori vei parasi tribuna trebuie sa ai biletul din ziua respectiva asupra ta. Este indicat sa fii inarmat cu rabdare, cu lotiune de plaja, umbrela si bidoane cu apa.

Cozi se formeaza si la mancare, la inghetata, la bauturi. O sticla de apa plata la 500 ml costa 400 huf, o bere la doza 600 huf, se achita doar numerar, insa accepta si plata in eur. La fiecare poarta sunt corturi cu sepci, tricouri, camasi, etc. ale echipelor principale din formula 1 iar langa tribuna principala in interiorul circuitului sunt magazinele oficiale ale celor mai importante 5 echipe. Pentru cei care suporta mai greu zgomotul motoarelor se gasesc acolo de cumparat dopuri pentru urechi.

Voi trece acum la Aqua arena Mogyorod.

Deoarece am fost cu sotia si copilul, am ales sa mergem dimineata cu masina toti 3 in Mogyorod. Am parcat masina la Aquapark, ei doi intrau la Aqua arena iar eu ma deplasam pe jos pe circuit. Acest aqua park este situat langa circuit, practic faceam 25 de minute pe jos din parcarea aqua park-ului pana in tribuna unde aveam bilet, in conditiile in care aceasta tribuna era situata exact pe partea opusa a circuitului fata de aqua park. Intrarea in aqua park in week-end era 5.500 huf adult si 2.500 huf copil, iar cutia de valori costa 500 huf.

La intrare se aplica la incheietura mainii o bratara cu cod de bare. Am vazut foarte multe persoane care intrau cu lazi frigorifice deoarece in interior preturile erau maricele dar si pentru ca nu erai controlat in bagaje! Pentru a putea face consumatie trebuie sa te deplasezi la un ghiseu special unde lasai numerar o suma in forinti care credeai ca o vei cheltui in ziua respectiva si ti se incarca pe bratara. La plecare, ce ramanea necheltuit, ti se returna numerar la acelasi ghiseu. Aqua park-ul este dotat cu circa 20 de tobogane, atat pentru adulti cat si pentru copii, o piscina pentru adulti si una pentru copii. Se formeaza coada indeosebi la toboganele care necesita colac.

Am remarcat ca dispun de personal suficient pentru a asigura atat supravegherea, cat si curatenia. In piscine se simte usor mirosul de clor care nu este insa deranjant. Unica nemultumire este legata de numarul mic de sezlonguri. Daca ajungi dupa ora 9 cand se deschide aquapark-ul trebuie sa ai in dotare saltea sau prosop mare de plaja fiindca vei sta pe iarba. In acest caz o problema majora va fi si faptul ca zonele cu umbra unde sa te poti ajuta sunt extrem de putine.

Recomand celor fascinati de formula 1 sa nu rateze o deplasare la hungaroring, in conditiile in care ceilalti membri ai familiei se pot distra in acest aquapark, lipit practic de circuit.

Trimis de codrin in 02.08.13 00:21:26
Validat / Publicat: 02.08.13 01:44:41

VIZUALIZĂRI: 4141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (codrin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.08.13 01:02:23]

Bun review de debut, merită remarcat.

@codrin: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Te-aş ruga să confirmi sau infirmi o eventuală legătură a ta cu userul narcisa

Notă: AmFostAcolo acceptă, fără probleme, eventuale conturi multiple per familie (de ex soț + soție); Regulamentul obligă însă la setarea unei relaționări (de exemplu de tipul SOT/SOȚIE).

Setarea unei relaționări se face de poate face la iniiativa oricărui utilizator, din usercardul celuilalt - se face click pe relaționarea respectivă, după care se așteaptă o confirmare din partea lui.

codrinAUTOR REVIEW
[02.08.13 01:19:37]

@webmaster: multumesc. Am setat relatia, sper sa o confirme. Glumesc.

[02.08.13 01:40:41]

@codrin: Mulţumesc.

Era să uit: Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

codrin
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mogyorod: Hungaroring, Aqua Arena etc:

• pagină generată în 0.050199031829834 sec