ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2013
ÎNSCRIS: 17.04.11
MAY-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 ,8

Restaurant Kalisto - in old Nessebar

Despre Nessabar-old city s-a scris mult si documentat, de aceea nu vreau sa va obosesc reluand povestea acestui oras unic de la malul Marii Negre.

Sarbatorile pascale le-am facut la hotel Sol Luna Bay despre care nu am apucat sa scriu inca si bineinteles ca nu puteam sa ratam o revedere a Nessebarului oras de suflet pentru mine. Dupa ce ne-am plimbat si am admirat din nou bisericile monumente ale orasului si celelalte puncte de atractie, muzeul orasului ne-am oprit la restaurantul Kalisto situat pe partea stanga a orasului cu o panorama splendida asupra golfului marii care adaposteste renumita statiune Sunny Beach.

Ne-a intampinat un tanar placut care vorbea destul de bine romaneste si dupa numele restaurantului am crezut ca se trage din partea Macedoniei. Surpriza ne-a fost mare afland ca de fapt era nascut si crescut in Ruse si naturalizat in Nessebar. Restaurantul este o mica afacere de familie, practic barul si bucataria aflandu-se la parterul vilei in care locuiesc, la etaj membrii familiei.

La bucatarie master sef este soacra tanarului iar sotia il ajuta pe acesta la servirea clientilor.

Mesele asezate sub umbrarul amenajat rustic erau impecabil de curate, aranjate frumos pentru a intampina oaspetii. Vesela stralucea de curatenie iar toaleta aflata in lateralul barului era mica insa curata si aprovizionata cu cele necesare.

Dar nu numai placuta prezenta a tanarului si a incintei ne-au indemnat sa ramanem in locatie ci si meniul care era diversificat si la preturi de bun simt.

Pentru copii s-au comandat 2 supe de pui cu un aspect si gust ireprosabil.

Bineinteles ca 2 ciorbe de peste nu au fost ratate pentru ca doar eram pe malul marii, nu-i asa? Au fost deosebit de gustoase si consistente cu multe fasii de peste in ele, servite cu ardei iute.

Specialitatile, daca se pot numi asa la malul marii au fost calamarii si crevetii. Calamarii pane au fost foarte bine pregatiti si adusi calzi iar crevetii au avut un aspect deosebit. Am primit si boluri cu apa pentru a ne spala mainile.

S-a baut o carafa de vin de-al casei alb, sec de altfel foarte bun, o apa si 2 sucuri.

In surdina se auzea muzica unui cd, cantece grecesti si bulgaresti de buna calitate, autentice.

Atmosfera a fost placuta si servirea mesei impecabila. Nu am avut ce sa reprosez. Am platit in Eur caci nu aveam suficienti leva schimbati si desi o casa de schimb nu era departe nu am vazut necesitatea de a mai face aceasta operatiune. Oricum tanarul nostru ospatar si proprietar totodata a fost multumit.

Daca treceti prin Nessebar nu ocoliti restaurantul Kalisto fie chiar si pentru o cafea pentru ca panorama ce se deschide in fata ochilor este deosebit de frumoasa, iar servirea este ireprosabila.

daca web are un cantec potrivit si poate sa-l introduca ii multumesc anticipat

va doresc tuturor vacante frumoase

Trimis de amero in 01.08.13 15:01:13
Validat / Publicat: 01.08.13 16:43:32

VIZUALIZĂRI: 3416 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 "Restaurant Kalisto" / pe stradutele Nessebarului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 24 voturi)

raly
[11.08.13 22:02:19]

Am fost si eu la terasa Kalisto, intr-adevar este foarte frumos, personalul foarte amabil si privelistea spre Nessebar mirifica!

[02.05.18 17:56:12]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Nessebar?, NESSEBAR" (nou-creată pe sait)

raly
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Nessebar și împrejurimi: