ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2013
ÎNSCRIS: 04.03.08
JUL-2013

Un colt din Gradina Raiului

Jardines de Nivaria... o rezervare de early booking, comentarii prestigioase pe tripadvisor si o asteptare de 5 luni care mi se parea interminabila... dar iata ca, pe 24 iulie, la o ora inumana (3 dimineata check-in si 5 dimineata decolare charter) pornim spre cuibusorul vacantei noastre in Tenerife.

Hotelul este situat in Costa Adeje, pe Playa Fanabe, si doar faleza pietonala il desparte de ocean. O sa incerc sa fiu obiectiva, insa va fi al naibii de greu, intrucat mie mi-a placut la nebunie.

Construit in 1997, renovat in 2006, este compus din cinci corpuri de cladire a cate 4-5 etaje fiecare si corpul central (unde se gasesc doar restaurante, receptia, faimoasa cupola din vitraliu si alte zone de realxare). Cladirile au denumirea unor zone din insula: Adeje si Taganana (imediat langa corpul central), Ucanca (in mijloc), respectiv Masca si Guajara (ultima cu vedere impecabila la ocean). Noi am stat in Ucanca, la etajul 1, cu vedere la piscina (desi toate cladirile, mai putin Guajara, au vedere la piscina, cred ca cel mai bine plasate sunt Ucanca si Masca). Camerele de la etajul 1 au o terasa mare, in afara de balcon, pe care poti face plaja linistit (toate camerele au in balcon/terasa, pe langa uscator de rufe, masuta si scaune din ratan si doua sezlonguri si o umbrela de plaja). Din camerele de la etajele superioare din cladirile Masca si Ucanca, ca si din intreaga cladire Guajara se vede oceanul, iar vederea este superba; noi astilalti, ne multumeam cu o ocheada aruncata gradinii tropicale dimineata si un coltisor de ocean furat undeva, in departare. Desi am ajuns pe la ora 11 dimineata, cazarea s-a facut rapid si fara bratari de identificare (un mare plus, din punctul meu de vedere, nu suport sa port zgarda dupa mine, mai ales la hoteluri de 5 stele).

Camera: in primul rand, impecabil de curata, ca de altfel intregul hotel. Pe jos gresie, baia cu cada, uscator de par, tot felul de produse de toaleta, wc si bideu separat. Aerul conditionat este in sistem centralizat, dar noi chiar nu am avut nevoie de el, oprindu-l inca din prima zi. Mobilierul este din lemn masiv, in stil clasic (unora li se va parea depasit ca si model... depinde de gusturi); in camera exista dressing, televizor cu ecran plat (posturi spaniole, englezesti, ceva francez, belgian si unul rusesc parca), doua paturi unite, formand un imens pat matrimonial, minibar, doua fotolii, seif. Prosoapele se schimba o data sau de doua ori pe zi, iar asternuturile in fiecare zi sau o datala doua zile (se face optiunea la receptie, la sosire). Din partea hotelului, pe masuta se gasea cadoul de bun venit: o sticla de vin si fructe.

Curatenie se face de doua ori pe zi, atat de rapid si eficient incat nu am reusit sa intalnesc cameristele prin zona, observand doar rezultatul muncii lor; seara, pe perne, nelipsita bomboana de ciocolata belgiana. Cat despre securitate, nu a disparut absolut nimic: nici bani lasati prin camera, nici bijuterii, nimic.

Exista wi-fi gratuit, cu semnal foarte puternic, care acopera atat intreaga suprafata a hotelului (camere, gradina, piscina) cat si terasele din apropiere:))

Baia: dupa cum am spus, dotata cu cada, WC si bideu, tot felul de samponele, piepteni si perii, periute de dinti... Doua chiuvete, iar prosoapele stralucitor de albe; in cuier, doua halate pufoase, care ne-au tinut companie cu succes in serile tarzii, pe terasa.

Masa: fiind veniti in explorare, am luat doar mic dejun; as putea sa fiu rautacioasa si sa spun ca a fost acelasi in fiecare zi, insa din felurile prezentate puteai alcatui o mie de combinatii; cel putin 10 feluri de sucuri naturale, preparate in fata ta (inclusiv papaya, morcov si alte ciudatenii), sampanie la rece, apa minerala Perrier. Fructe curatate, tot felul de branzeturi (Roquefort, Gouda, branza de Brie, cascavaluri, cas, branza in ulei de masline cu piper si altele care nu imi vin in minte)... file de somon afumat, prosciutto crudo, diverse tipuri de sunca; omlete, oua ochiuri, bacon si carnaciori... produse de patiserie fara numar si 10 tipuri de paine feliata in fiecare dimineata, gemuri si marmelade, atat normale cat si dietetice, rotocoale de unt (era si unt la cutie, pentru cine dorea), tot felul de cereale... La masa ti se aducea, dupa dorinta, ceai, cafea, lapte, capuccino, ciocolata calda... Calitatea produselor a fost deosebita, ca si modul de prezentare, insa zambetul permanent al ospatarilor si dorinta lor de a face fiecare oaspete sa se simta cat mai bine m-a impresionat cu adevarat.

Ziua mea fiind in timpul sejurului, am incercat restaurantul lor premiat, La Cupula, care serveste a la carte specialitati din bucataria mediteraneana si internationala. Pot doar sa spun ca pentru doua aperitive, un muschi de vita in sos se piper verde si garnitura (portie pentru doua persoane), o sticla de vin rosu de colectie, apa minerala, mojito si o prajitura, nota de plata a fost de 80 de euro... servirea facand deliciul serii. Celalalt restaurant a la carte, La Cascada, are un meniu mai "pamantean" (gen Cordon Bleu cu cartofi prajiti si pizza), insa, sincer, nu prea mi-a placut: carofii prajiti erau uscati, pizza nu prea gustoasa, iar preturile cam in aer. In sfarsit...

Distractia si relaxarea: in fiecare seara, la terasa in aer liber, era un program cam de doua ore fie cu muzica live, fie spectacol de dans/cabaret... intr-o seara a fost un spectacol de dans tribal, chiar interesant. In corpul principal se gasesc cateva mese de biliard (cam mici), un piano bar, hotelul are terenuri de tenis de camp, mese pentru tenis de masa, un mini teren de golf, sauna si spa, sala de forta.

Sunt doua piscine mari (una, incalzita, cu apa sarata si una rece, cu apa dulce), o cascada unde te poti racori, jacuzzi cu o temperatura a apei cam de 30 de grade, o piscina pentru copii. Prosoapele de plaja sunt gratuite, pe langa ele fiind oferite si cate o protectie pentru sezlong (tot un fel de prosop). Hotelul dispune de o terasa pentru plaja cu vedere direct la ocean si Playa Fanabe, ca si de un lift pana la plaja.

Hotelul nu dispune de plaja privata, in fata sa fiind plaja publica Fanabe. Sincer, nu stiu cat costa un sezlong si o umbrela, noi venind doar cu prosoapele dupa noi, ca sa facem baie in ocean; am lasat insa prosoapele si telefoanele pe nisip (un nisip negru si fin), fara sa se atinga cineva de ele; plaja curata, curatata in fiecare dimineata. Intrarea in apa trebuie facuta cu grija, intrucat insula fiind vulcanica, exista in unele locuri si bolovani; fundul oceanului este din nisip, apa curata si destul de calda (vreo 25 de grade). Intrarea in ocean este destul de abrupta, cam la 5-6 metri de mal apa avand cam 1.60 m adancime.

Gradina... nu degeaba i-am spus Gradina Raiului. Tot felul de plante exotice bine intretinute, fiecare cu placuta ei de identificare (bananieri, curmali, lamai, kaki, palmieri cu nuci de cocos, aloe, dracena... multe si foarte frumoase); pe o margine a gradinii curge un mic rau artificial, care, alaturi de plantele tropicale masive din jurul lui, creeaza impresia unei mici jungle.

"Human touch", caracteristica personala a acestui hotel, o constituie nu atat infrastructura cat serviciul impecabil, modul in care toti iti zambesc si reusesc parca sa iti anticipeze orice dorinta. Pe langa faptul ca ma simteam in vacanta, fiecare zi era un adevarat rasfat, iar faptul ca, de ziua mea, in camera ma asteptau o sticla de sampanie si trandafiri, precum si o felicitare din partea hotelului, mi-a demonstrat inca o data atentia lor pentru detalii.

La plecare, desi nu a fost posibil un late check out (hotelul fiind plin), puteai sa rezervi, pentru o jumatate de ora, o camera pusa special la dispozitie pentru a face un dus si a te schimba (in mod gratuit); bagajele au fost lasate la receptie, intr-o camera special amenajata, in care intrau doar angajatii hotelului; eu, romanca, mi-am pus imediat problema: cum sa las Nikon-ul acolo, daca, Doamne fereste, cineva incurca bagajele... insa faptul ca fiecare bagaj era etichetat inca de la inceput si iti era adus de catre bell-boy, m-a facut sa renunt la temerile capatate dintr-o obisnuinta nefericita.

Despre plaja, terase, distractii, shopping si excursiile pe insula, o sa va povestesc cat de curand.

Trimis de Kyandra in 01.08.13 13:30:23
Validat / Publicat: 01.08.13 14:50:18

VIZUALIZĂRI: 3502 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kyandra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe terasa
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 295.00 EUR pe cameră

Muffin2009
    [01.08.13 15:09:07]

Foarte frumos sejurul! Felicitari!

Astept urmatorul rw legat de distractie, excursii, terase, etc.

Ma intereseaza orice informatie legata de insula pentru ca vom pleca acolo in octombrie.

danamandache
    [01.08.13 18:36:01]

La multi ani! Si la mai multe vacante de acest fel. Felicitari pt review si pt vacanta petrecuta!

KyandraAUTOR REVIEW
    [01.08.13 18:43:51]

Multumesc, a fost intr-adevar fantastic!

bose
    [16.08.13 21:37:23]

Uite cum atrată turismul adevărat... Imaginile sunt impresionante. Descrierea le completează foarte bine. Şi parcă îţi este ciudă pentru că te găseşti aici la noi atât de departe de civilizaţie, cel puţin din punct de vedere turistic... Dar ştim cu toţii că nu numai turismul este ,,buba" la noi.

Oricum, o aventură adevărată, momente extraordinare, de neuitat aşa cum e bine să avem în vacanţă.

Florin82
    [09.09.14 21:41:51]

Iti pot confirma live destule din cele mentionate foarte amanuntit de tine... fiind prima zi din sedere astept sa descopar tot mai multe

bose, danamandache, Florin82, Kyandra, Muffin2009
    Alte impresii din această RUBRICĂJardines De Nivaria Hotel [Costa Adeje]: