ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2013
    ÎNSCRIS: 14.06.10
    JUL-2013
    2 AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel supraevaluat, hotel pentru rusi si atat

Tocmai ce m-am intors din concediu si am zis sa postez si eu impresiile despre acest hotel, acum cat sunt inca proaspete.

sa o iau pe rand

Hotelul: cu toate ca are constructiile vechi, gradina face toti banii, bibilicile nebunele sunt simpatice rau.

Receptia: totul a fost ok, am ajuns in jurul orei 14 si am avut norocul sa ne ia in primire bine cunoscuta Ludmila - cea care stie limba romana, si cu 10 euro in pasaport i-am solicitat o camera in Rose, carera pe care am obtinut-o, la etajul 3, camera 5311.

Camera: mica, mobilier vechi, balconasul mic, mic, gresia parca era montata de mine, si aici vine partea cea mai urata - se aude absolut orice de la vecini, de pe hol, nu sunt izolate fonic deloc, iar noi am avut ghinionul sa avem vecini niste nesimtiti de rusi (de fapt cam toti erau la fel) care cred ca nu dormeau niciodata, la orele cand copilul meu dormea dupa-amiaza copii lor urlau cat ii tineu plamanii, la ora 4 dimineata buseau usile si urlau pe holurile hotelului. Groaznic, absolut oribil.

In afara de toate astea, femeile care faceau curat in camere le gaseam pe la ora 1 jumate, 2 in camera noastra, ele se apucau de curatenie (asa zisa curatenie) in camera. In afara orei tampite cand ele vroiau sa "munceasca", nu faceau nimic si nici nu intelegeau o boaba engleza. La un moment dat m-am ratoit la una ca deja ma enervasem, ea cica terminase curatenia dar nici nu bagase aspiratorul in camera. Deci, jale la capitolul curatenie. Daca despre camerele mici si mobilierul vechi plecasem cu lectia invatata de acasa, despre puturosenia femeilor de servici nu aflasem.

Barurile: Frumos pozitionate, nimic de zis, cel mai mult mi-a placut sa stau la pool bar, unde facea o turcoaica placintele foarte bune (cele cu cartofi erau picante rau dar tare bune, mergeau cu bere). Si barul de pe ponton era frumos, acolo putei sa pufai si narghilea, la garden bar puteai sa asculti muzica live seara (erau niste turci care cantau muzica specifica lor, frumos- dar boxele cam mari pentru acel spatiu).

Bauturile: berea efes buna, vinul foarte prost pentru gustul meu - am comandat si rosu si alb dar nu mi-au placut, cocktailurile nu m-au dat pe spate - un pic mai bune decat la bulgari, cafeaua la filtru bunicica.

Piscinele: astea da, erau superbe, foarte bine intretinute, am vazut chiar intr-o dimineata cand au venit unii de au luat mostre din apa pentru analize. Sezlonguri gaseai, chiar daca nesimtitii isi lasau prosoapele de la prima ora. Toboganele superbe, s-a balacit copilul meu la maxim, si noi de altfel. Asta e unul din punctele forte ale hotelului.

Restaurantele si mancarea: Restaurantul principal mare si frumusel. Aer conditionat tot timpul in restaurant. Din cele a la carte am fost doar la otoman si pescaresc. Cel mai mult mi-a placut la cel pescaresc. O mancare extraordinar de buna si diferita de cea din restaurantul principal.

Mancarea in restaurantul principal a fost proaspata tot timpul, buna, dar aceeasi tot timpul sejurului. Peste fript - un singur fel tot timpul, o singura seara am gasit calamar, somon si fructe de mare, pui la greu - am crezut ca o sa-mi cresca aripi la cat pui am mancat - piept de pui la gratar, pui rotisat, frigarui de pui, shaorma cu pui (dar fara lipie), macare de legume cu pui, etc., si cam asta era carnea de la restaurant. Legume din belsug, de toate neamurile, gatite in toate felurile sau crude. Lipii cu carne, cu branza sau simple. Supele (ciorbe noi nu am avut tot sejurul) unele erau gustoase altele erau groaznice, depinde de gusturi. Dimineata gaseai oua facute in toate felurile posibile, mezeluri dar nu calitative, branzeturi si cascaval, iaurturi, gemuri, paine si cornuri si chifle de toate neamurile, lapte, ceai, gris cu lapte, aveai la dispozitie aparat de facut sandwich-uri calde, clatite, gemuri, etc.

Prajiturile nu erau toate bune, dintr-un tort spre exemplu am luat o lingurita si nu avea nici un gust, era fad. Baclavalele erau la mare cautare, insa daca se terminau - chestia m-a enervat rau de tot - nu mai aducea alta tava. Ca fructe aveau pepene galben si rosu, struguri si prune, atat, nu tu o smochina, o curmala, nimic. Aveau dimineata un compot de smochine, insa nu am gaustat niciunul. Inghetata era buna, insa mi s-a intamplat un lucru urat din partea personalului angajat - am solicitat la pool bar sa nu-i mai puna copilului inghetata in cornet ci in ceasca de cafea- erau destule acolo. E, in momentul cand m-am dus cu ceasca sa-mi puna inghetata in ea si nu in cornet, au tabarat pe mine 3 angajati de acolo si toti imi spuneau ca nu e voie asa ceva de zici ca fugeam cu ceasca de aur din bar, m-am simtit oribil si nu le-am inteles atitudinea agresiva - noroc ca a venit un sefulet chiar in momentul ala si l-au intrebat pe el - adica pentru ei a fost o dilema mare ceasca mea (ha, ha, ha) si au primit unda verde sa-mi puna inghetata in ceasca.

Ceea ce m-a deranjat a fost faptul ca tot timplu gaseai aceleasi feluri de mancare, nici o noutate, sa vina macar in fiecare seara cu ceva nou, o friptura de iepure, de curcan, o ceva, stiu ca ei nu mananca porc - nu aveam pretentia sa-mi dea porc, sau sa puna niste branzeturi de calitate - frantuzesti (asa cum am gasit spre exemplu la hotelul Riu Helios din Bulgaria si este un hotel de 4 stele nu de 5 stele), adica sincer m-am asteptat la mai mult mai ales din partea turcilor care sunt asa de laudati pentru serviciile lor. Nu zic ca mancarea nu era buna, nu ma intelegeti gresit dar nu era nimic care sa ma faca sa zic ca am mancat la un hotel de 5 stele, nu avea acel ceva... sper sa ma intelegeti. Ok, . deci pentru mine mancarea a fost cam de 4 stele.

Ce m-a enervat la maxim a fost faptul ca daca spre exemplu te duceai la ora 9 seara la masa (masa de seara tinea pana la ora 9 jumatate) sa mananci nu prea mai gaseai ce sa manaci pentru ca turcii au un stil pe repede inainte, adica sa stranga repede mancarea, aveai impresia ca vor sa te dea afara din restaurant, strangeau mesele pe langa tine, nasol rau de tot, eu eram in concediu si vroiam sa ma relaxez nu sa ma simt obligata sa manac repede ca inchid ei restaurantul, plus ca v-am spus daca se termina un fel de mancare ei nu mai aduceau o tava ci pur si simplu gaseai gol in locul unde fusese tava care s-a termina, sau o inlocuia cu ardei usturati copti. Mi s-a intamplat odata la pranz sa-mi iau o bucatica mica dintr-un fel de mancare si cand am gustat din ea sa-mi placa si sa ma duc sa-mi mai pun, dar teapa nu am mai gasit si nici alta nu a mai adus, astea mi se par nesimtiri, adica daca nu esti primul in sala de mese nu mai apuci sa mananci decat resturi, ce mai ramane pe acolo. Urat, deranjant si lipsit de ospitalitate.

De curiozitate m-am dus intr-o seara pe la ora 11 jumatate sa vad ce sandwich-uri au ei in restaurantul principal - asa cum se lauda in brosuri ca au mancare pana la 5 dimineata. M-a busit rasul cand am intrat, erau 3 paini ratutite pe acolo, niste prune si struguri, astea erau maretele sandwich-uri!!! Adica bataie de joc si mincinuna.

Nu va ganditi ca sunt o disperata dupa macare si nici nu mananc cu 7 guri, dar v-am expus punctul meu de vedere, ca din moment ce te duci la un hotel a.i. de 5 stele ai niste asteptari. La un moment dat ni se acrise sa mancam cam la fel in fiecare zi, si in ultima seara nici nu ne-am mai dus la cina.

Scuze, am uitat sa va spun despre mancarea de la beach bar - acolo serveai pizza nu era rea dar am mancat mai buna la riu evrika la bulgari, shaorma fara lipie, sandwich-uri, hot dog, etc., nu erau rele dar nici bune, mergeau pentru rusii disperati care se inghesuiau la mancare, mai sa se ia la bataie pe mancare - asa disperati erau, dar am sa revin cu privire la "dragutii" de rusi.

Plaja si marea - urata, pietre la greu - daca nu aveai pantofi speciali era nasol rau de tot - marea era cu mult mai sarata decat marea noastra m-au usturat ochii rau de tot cand am intrat prima oara in mare, pe urma m-am obisnuit. Asta este cel mai slab punct al hotelului.

Animatia - pentru copii a fost foarte frumos, erau oganizate seara spectacole iar in timpul zilei daca doreau aveau activitati la locul de joaca. Insa, vedeti ca daca doriti sa picteze un ticou copilul dumneavoastra trebuie sa platiti 15 euro, daca coloreaza un desen cu sclipici costa 8 euro, etc. deci multe din activitati sunt cu plata.

Acum sa va spun marele meu of: nu ma mai duc in viata mea intr-un hotel unde majoritari sunt rusi, doamne cat de lipsiti de bun simt erau, cum se inghesuiau la mancare, cum urlau de trebuia sa-i tolereze toata lumea, cum te dadeau gramada in apa, sareau in capul tau, trebuia sa fi atent sa nu te trezesti cu un rus in cap, nesimtiti intr-un cuvant si needucati - majoritatea asa erau, mai ales copiii - dar ce educatie sa primeasca de la parinti.

Cam astea sunt impresiile mele si sincer nu stiu daca merita sa platesc avionul sa-mi petrec concediul aici, poate alte hoteluri poate merita.

Trimis de pisoias_d* in 01.08.13 12:15:05
    Validat / Publicat: 01.08.13 13:24:48
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4473 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pisoias_d*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [01.08.13 12:55:42] »

@pisoias_d: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

danamandache [01.08.13 13:59:40] »

Dupa cele citite am impresia ca, vacanta mea minunata a fost la alt hotel. Nu pot sa cred, eu abia astept vacanta urmatoare sa merg la un hotel din acelasi lant pt ca dupa parerea mea serviciile au fost de nota 10. Mancarea extrem de variata, peste de toate soiurile, inghetata la discretie. Nici nu exista grad de comparatie cu Vikingen de am fost anul acesta. Iar plaja, e adevarat ca e cu pietre dar e lata si curata, nu cred ca merita nota asta... dar fiecare cu modul lui de a percepe lucrurile.

rentea [01.08.13 19:38:13] »

@danamandache: Acum, sa fim sinceri: plaja este foarte urata. Nu or fi ele gunoaie si mucuri de tigari, dar pietroaiele acelea omniprezente si pe plaja si in apa iti strica toata distractia.

danamandache [01.08.13 20:03:23] »

@rentea: mie nu mi-au stricat -o, sincer. Plaja de la Vikingen Infinity este foarte ingusta (2randuri de sezlonguri) foarte aproape de apa, in apa cataroaie nu pietre si tot nu I-am dat nota 3si asta pt ca apa era calda, foarte curata, intrarea in apa era lina, iar eu m-am simtit minunat.

Singurul lucru, dupa parerea mea, care merita depunctat este faptul ca la Delphin marea se adanceste brusc la numai cativa metri.

Faptul ca plaja este cu pietre scrie pe toate siteurile de prezentare ale agentiilor si in toate comentariile despre hotel. De ce alegi o plaja cu pietre daca nu doresti asta?

Eu de ex cand caut un hotel, le elimin din start pe cele ce au plaja departe de hotel sau pe cele ce nu au plaja deloc cum este Granada.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [01.08.13 20:48:23] »

Foarte de bun simț observația.

Mă întreb și eu, intrigat, poate "strica vacanța" cuiva o astfel de plajă, aleasă în cunoștință de cauză??

Evident că nu.

Evidentă că - în astfel de cazuri - acea vacanță a fost "stricată" 100% de alegerea proastă, neinformată a turistului. Şi, desigur, de incompenenţa agenţei.

Evident că NIMENI, niciun turist nu-şi va asuma partea de vină (mjoritară, aproape exclusivă în opinia mea) și TOȚI se vor descărca pe "nenorocitul de hotel"

rentea [01.08.13 21:42:55] »

@tm67bru: Bine, teoretic ai treptate.

Practic, ce este imposibil sa anticipezi este modul cum percepi tu, personal, ca turist sa zicem concret, o problema, un neajuns. Chiar daca il stii dinainte, amploarea sau gravitatea unei probleme este de regula, in materie de turism si in afara de cele flagrante, o chestiune destul de / foarte subiectiva.

In speta noastra, chiar nu e cazul sa isi verse cineva vina pe hotelul acesta, care mi s-a parut unul foarte bun. Cu o exceptie - plaja, care il face de rusine. Apa din mare e si ea tulbure, probabil se varsa vreun rau in apropiere... Acest neajuns il stiam dinainte, dar am crezut ca este unul minor, m-am gandit: d-ăle încolo de pietre, cît de mari sa fie??? Ei bine, erau mari... he he și multe... și peste totpe plaja si in apa .

Nu a murit nimeni din asta... dar nici nu pot sa salut lucrul asta si faptul ca ditamai lantul hotelier nu a fost in stare de atatia ani sa aduca niste nisip pe care sa il imprastie pe plaja.

pelerin [08.08.13 13:46:18] »

din pacate oriunde vei merge in concediul in Europa, Asia, Africa... vecinii nostri rusi sunt majoritari, insa sunt si printre ei oameni bine crescuti, cred ca ai avut ceva ghinion.

pisoias_d* [09.08.13 08:52:49] »

@tm67bru: corect, stiam ce plaja este, insa tu poti acorda punctaj mare pentru o astfel de plaja? consider ca am punctat corect plaja.

alex.cenusa [25.08.13 09:16:42] »

@pisoias_d: nu știu dacă gândești și evaluezi corect o plajă care după părerea mea e gândită strategică. Nu vreau să țin partea hotelului, dar eu să fiu patron aș pune pietriș pe plajă să îmi protejez piscinele. Gândește-te că vin niște nesimțiți se tăvălesc pe nisip după care dau fuga și sar și în piscină. Tot nisipul rămâne blocat în filtru și ai altă distracție acolo. Și apoi tu te-ai fi plâns că piscina este plină de nisip și nu este curățată la timp.

Eu am verificat un lucru. După circa 4-5 metri după ce intri în apă nu mai sunt pietre ci numai nisip, semn că pietrele au fost aduse de către ei.

essential1975 [24.08.14 19:09:43] »

@alex. cenusa: La fix un an distanta am citit ecoul tau, si poate la fel as fi gandit, daca nu as fi vazut ce inseamna o mare agitata in acea zona. In una dintre seri a fost furtuna. A inceput spre apusul soarelui. Tot personalul hotelului s-a mobilizat, au strans de pe plaja tot ce se putea strange si le-au carat pe plaja de sus (cea cu nisip). In apogeul furtunii, pe la ora 10, valurile maturau cu violenta toata plaja de jos.

Pana atunci ma gandeam ca ar fi putut sa amenajeze, sa aduca nisip care sa il imprastie pe plaja... mi-am dat seama ca ar fi fost in zadar.

Am citit acest review, m-a facut curios nota mica primita. Cred ca este nemeritata dar fiecare cu parerea lui.

Giulimon [01.03.16 08:13:51] »

Buna si eu as vrea sa merg la un hotel bun si plaja la fel de buna. Poate cineva sa ma ajute?? Bineinteles pana in 700€cu taxe va multumesc.

alex.cenusa, danamandache, essential1975, Giulimon, pelerin, pisoias_d*, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Hotel & Resort (ex Delphin Botanik) [Okurcalar]: