ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2013
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 03.04.11
JUL-2013

Atât de mult potențial!

Hotelul face parte din trio-ul Orfeu, Comandor și Amiral, fiind în administrarea aceleiași societăți. Afișează cu mândrie 3 stele, pe care aproape le merită. Are câteva atuuri care nu pot fi ignorate - este așezat pe plajă, și multe camere oferă o vedere grozavă asupra mării, este situat într-o zonă mai puțin aglomerată și foarte puțin agresată de zgomotele stațiunii (greu de găsit așa ceva în Mamaia), turiștii au acces la o piscină exterioară în care chiar se poate înota. Cam astea au fost informațiile care mi-au fost furnizate la agenție, toate corecte, care, combinate cu impresiile proprii, sedimentate după ce am vizitat în câteva rânduri recepția și piscina, cu ocazia altor vacanțe, m-au făcut să cumpăr un sejur de 5 zile aici.

Check-in. Am ajuns la hotel pe la ora 12. Parcarea în fața hotelului părea o problemă, dar după un studiu rapid al tuturor colțisoarelor și după ce am dat câteva tangente, am reușit să-mi parchez mașina pe acolo. M-am prezentat cu voucherul la recepție, cele două camere erau gata, ambele la același etaj. Recepționera drăguță și atentă.

Două lifturi, probabil mai vechi dar modernizate, asigurau transferul turiștilor către camere. Atenționări la ambele, max 3 persoane! Știu ei ce știu.

Holuri curate, mochetate, bine întreținute.

Camerele sunt destul de mari, gresie pe jos, mobilă relativ nouă din pal, ac, minibar cu plată, tv funcțional, cu o grilă extinsă de programe. Telefon fără ton pe noptieră. Balcoane generoase, cu o priveliște excelentă. Saltelele mi s-au părut prea tari. Pernele din burete, nu chiar confortabile. Lenjeria impecabilă.

Băile, cam așa cum te aștepți la un hotel cu mai puține stele. Gresia și faianța vechi, cada refăcută cu vopsea specială, pe alocuri începuse să se cojească la una dintre camere. Finisajele proaste, făcute în grabă, dar totul funcționa.

Curățenia era făcută zilnic, adică se ștergea gresia cu un mop, se scotea gunoiul, se completa hartia igienică. Prosoapele (albe, în stare perfectă) schimbate la nevoie. Totul are însă nevoie de o curățenie generală la alt nivel. Mă refer la curățarea atentă a gresiei folosind perii și detergenți puternici. Spun asta pentru că atât camera cât și baia noastră aveau gresie foarte deschisă la culoare, cu rosturi care inițial fuseseră albe. Acum erau cenușii, iar pe alocuri negre. În camera copiilor, datorită rosturilor închise la culoare, problema nu era foarte vizibilă. Tind să cred că toată gresia din hotel ar fi cu un ton mai deschisă după o curățare temeinică.

Micul dejun a fost foarte bun. După ce văzusem băile, nu aveam mari așteptări, dar m-am înșelat. Sala de mese era aranjată cu grijă, fețe de masă impecabile, scaune tapițate, se putea mânca și pe terasă. Bufet suedez, fără multe produse, dar la o calitate ridicată. Două feluri de salate, două tipuri de brânză, cașcaval și trei tipuri de mezeluri, bacon prăjit, omletă, ouă jumări, ouă ochiuri și ouă fierte, crenvurști, croissante, madeleine, nectarine, pepene roșu. Chifle și pâine feliată, de la albă la integrală, cuptoraș eficient pentru prăjit pâinea. Două tipuri de suc, foarte bune, nectar de piersici, portocale ori portocale roșii. Două automate de cafea/capuccino/ciocolată, unul Allegria, pe bază de cafea solubilă, celălalt Doncafe, cafea boabe, bună. Ceaiuri Lipton, unt/gem/miere ambalate. Repet, am apreciat modul în care au fost selecționate produsele pentru micul dejun. Hoteluri cu mai multe stele nu au trecut de stadiul unt/gem vrac, suc de doi bani și "specialități" de cafea bazate pe ness.

Piscina. Turiștii cazați la hotel Orfeu au acces gratuit la piscina de la Amiral, ce deservește toate celel 3 hoteluri. Piscină ok, bine întreținută și se pare foarte iubită, asta având în vedere șezlongurile ocupate non-stop. Există și o piscină mică, pentru copii, chiar lângă piscina mare.

Plaja și marea - ne-au plăcut. Se puteau închiria șezlonguri ori se putea sta pe prosop, plaja nu era foarte aglomerată, apa limpede, fără alge cât am stat acolo, salvamari la datorie. Beach baruri pe plajă, prețuri maricele, evident, fără a fi de speriat. Un frappe 9 lei, o apă/suc 5-7 lei la barul frecventat de noi. Pe plajă, în special lângă mare, multe fragmente de scoici. Fac parte din farmecul locului.

Hotelul ar putea fi excelent după o refacere a băilor și o schimbare a gresiei din camere cu una modernă ori cu parchet melaminat de calitate. Ne-am simțit bine acolo, raport calitate/pret corect pentru Mamaia, rămâne o opțiune de cazare.

Trimis de DoreD in 01.08.13 00:25:44
Validat / Publicat: 01.08.13 08:27:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 5072 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DoreD); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Hotel Orfeu - Răsărit de soare admirat de pe balcon.

mmierla
    [01.08.13 15:55:30]

@DoreD:

pretul este pentru o camera sau doua?

DoreDAUTOR REVIEW
    [01.08.13 22:09:23]

Pentru 2 camere, cu early booking.

M'Liviu
    [09.08.13 10:14:12]

@DoreD: Poi daca era ptr 2 camere... oricum e mult cu early b si doar cu mic dejun sincer dar fiecare alege sa dea cat vrea si sa stea unde vrea.

bogdan10
    [09.08.13 10:23:59]

@m liviu:

Tinand cont ca e vorba de luna Iulie cand a avut sejurul si ca hotelul se afla in Mamaia, care este cea mai scumpa statiune de pe litoralul romanesc, nu e un pret exagerat pt. un sejur de 5 nopti cu mic dejun si 2 camere rezervate. Nu poti compara preturile din Mamaia de la 3* stele cu preturile de la un hotel tot de 3 * din Neptun, Venus, Saturn etc. deoarece nu are rost. "Palierul de preturi" la Mamaia e mult mai sus decat in alte statiuni de pe litoralul romanesc.

Exact la fel se intampla si in statiunile montane. Nu poti compara preturile din Poiana Brasov, care e cea mai scumpa statiune montana din Romania, cu preturile din alte statiuni montane! E ca si cum ai compara mere cu pere!

bogdan10, DoreD, M'Liviu, mmierla
    Alte impresii din această RUBRICĂOrfeu Hotel: