ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2013
DIN: Tg-Jiu
ÎNSCRIS: 14.09.11
JUL-2013

Creta-Hersonissos - Super Vacanta si excursii!!!

Biletele le-am luat cu early booking, 1200 euro la Hotel Albatros Spa & Resort 4 stele-demipensiune-camera superioara-Hersonissos. Despre hotel am scris un review separat vezi impresii

Am aterizat la Heraklion, capitala insulei Creta, luni, undeva in jurul orei 7 seara. De acolo ne-am urcat in autocar si am plecat inspre statiunea aleasa de noi, Hersonissos. Primul contact cu peisajul insulei nu m-a impresionat, din contra, totul era arid (stiam ca asa va fi dar totusi...) insa in zilele urmatoare am vazut o cu totul alta fata a insulei Creta, o insula extraordinar de frumoasa! La hotel am ajuns seara, ne-am cazat si imediat am plecat sa vedem imprejurimile si ne-am oprit la o agentie de excursii de langa hotel sa vedem si sa comparam preturile lor, cu cele ale agentiei din Romania. Si bine am facut... o sa vedeti de ce!

Ziua a doua ne-am petrecut-o vizitand imprejurimile hotelului si statiunea Hersonissos. Statiunea este una de tineret, are o promenada de cca 2 km, plina de terase, taverne, restaurante, magazine de bijuterii, blanuri si un mic dar cochet port. Ziua nu este prea aglomerat insa seara totul se schimba, e plin de tineret pus pe distractie, cluburi unul langa altul, nebunie mare, ce sa mai. O atmosfera extraordinara, plina de viata si animata. Ce nu mi-a prea placut este ca multe terase si cluburi au angajati care stau in drum si cam insista pe tine, sa te agate de client... pot fi un pic deranjanti cu insistenta lor dar la zici "No, Thank you" sau "Maybe later"si iti vezi de ale tale. Hersonissos este, daca am inteles eu bine, cea mai mare statiune (statiune, nu oras) din Creta, se intinde pe cca 3-km iar la 2-3 km mai incolo se afla statiunile Stalida si Malia, aceasta din urma fiind tot o statiune de tineret, dar mult mai mica decat Hersonissos!

Miercuri am ales sa mergem sa vizitam superba insula Santorini.

Pretul de la agentia noastra: 145 euro, fara pranz sau altceva inclus. Pretul agentiei locale: 95 Euro!!! Asta da diferenta de pret! La ora 7 dimineata am iesit in fata hotelului nostru, ne-am urcat in autocar cu destinatia Heraklion. De acolo ne-am urcat in ferryboat si in aproximativ 2 ore si jumatate ajungem in Santorini. Pe ferryboat chiar ne-am intalnit cu cei care luasera excursia de la agentia din Romania. Inca de la prima vedere m-am indragostit de aceasta mica dar unica si incredibil de frumoasa insula! Din port ne-am urcat in bus si am plecat inspre orasul Oia (se pronunta "ia" cu accent pe i), aflat in nordul insulei. Ajunsi acolo am avut o ora si ceva la dispozitie sa ne plimbam pe stradutele inguste si aglomerate si sa descoperim orasul. Este cel mai frumos si cosmopolit orasel pe care l-am vazut vreodata iar priveslitea inspre mare... iti taie rasuflarea. Se vad casele si bisericile albe cu acoperisul albastru precum si hotelurile pe stanci, marea albastra, vasele si navele de croaziera si celelalte insule care se afla in imediata apropiere, Therasia si Nea Kameni, o mica insula vulcanica, inca activa, nelocuita, imprejurul careia apa este termala, cca 30 de grade Celsius. Mai departe am plecat inspre capitala insulei, orasul Fira. In drum spre capitala am trecut pe langa casa de vacanta a lui Angelina Jolie si Brad Pitt dar si prin cea mai ingusta portiune a insulei, 2 km, se vedea marea si in stanga si in dreapta. In scurt timp am ajuns in Fira, un oras la fel de frumos si asemanator cu Oia insa ceva mai luxos, mai scump si cumva parca nu avea aerul atat de traditional pe care l-am gasit in Oia. Intre cele doua orase mi-a placut mai mult primul. Am stat o ora si 20 minute iar mai departe am plecat inspre plaja cu nisip negru, de origine vulcanica, Kamari. Aici am stat o ora pentru plaja si baie. Apoi am mers inspre port, ferryboat si inapoi in Creta. La hotel am ajuns seara la ora 10 si ceva. O excursie lunga, cam obositoare insa se merita din plin. Din acest motiv ziua uramtoare am stat in Hersonissos pentru plaja si relaxare, seara pe promenada, pe la terase.

Pentru ziua de vineri am ales excursia la Gramvousa -Balosa. Biletul l-am luat tot de la aceiasi agentie locala, pret 45 Euro cu pranz inclus. Pretul agentiei din Ro: 62 euro, tot cu pranz inclus. Plecarea a avut loc la ora 6:15 minute, tot din fata hotelului nostru. Drumul cu bus-ul a fost foarte lung, cca 3 ore si jumatate insa am avut ocazia sa vad si partea verde a insulei. Partea nordica a Cretei este destul de verde, intalnesti plantatii de maslini si paduri de conifere la tot pasul, un peisaj total diferit fata de ce vazusem la venire, dinspre aeroport inspre hotel. In drumul nostru am trecut si pe langa orasele Rethymnon si Chania, apoi am ajuns la port, ne-am imbarcat pe un mic vas si dupa o ora ajungem la laguna Balosa. Prima meu gand a fost: "Oare am ajuns in Caraibe? " Este greu sa descri in cuvinte frumusetea acelui loc. Apa are toate nuanatele de albastru si turcoaz, plaja din nisip fin, alb, auriu si chiar...roz! O priveliste incredibila, o sa las mai bine pozele sa vorbesca! Am stat 2 ore acolo si ne-am bucurat din plin de apa cristalina, plaja si vedere panoramica, am luat si 2 sezlonguri+umbrela, 6 euro, pentru ca altfel nu exista pic de umbra acolo! Dupa cele 2 ore, inapoi pe vas, am luat pranzul (foarte bun) si in 15-20 minute am ajuns la Gramvousa, am urcat un deal foarte abrupt pina sus la o cetate, care pe vremuri apara insula de invadatorii turci si tot pe acolo isi faceau veacul piratii. Drumul pana sus te seaca de toate puterile insa privelistea face sa se merite toata osteneala de a urca. Din nou, las pozele sa vorbeasca! Apoi a urmat un drum lung si obositor pina la Hersonissos (am ajuns la ora 22) insa excursia asta nu trebuie ratata, veti vedea peisaje cum nici nu gandeati ca exista! In ambele excursii am avut 2 ghide (in limba engleza) de nota 10, amuzante, de treaba dar profesioniste.

Ziua de sambata a fost pentru relaxare si plaja, eram foarte obositi dupa excursia de la Gramvousa.

Duminica am hotarat sa inchiriem o masina si sa plecam de capul nostru. Am luat o toyota noua, nu mai stiu ce model era. Pretul masinii cu toate asigurarile posibile 65 euro+15Euro benzina, convenabil pentru ca am fost 4 persoane. Am plecat din Hersonissos, am trecut de Stalida, Malia, mai tarziu Neapoli si ne-am oprit la Agios Nikolaos, un oras-port care si-a pastrat farmecul traditional grecesc. Am stat vreo 2-3 ore acolo, plimbandu-ne pe strazile cochete, prin port, la terase si prin magazine. Daca nu ajungeti in Heraklion pentru shopping, aici e locul perfect pentru asa ceva! De aici am plecat inspre Elounda, un satuc traditional grecesc, cu un mic port de unde am luat bilete pentru a vizita Spinalonga. Pret 10E/persona transport barca +2 euro intrarea la Spinalonga. Am urcat in barca si in 20 minute am ajuns la destinatie. Aceasta micuta insula a fost sub ocupatie araba, otomana, venetiana iar in secolul 20 a fost o colonie pentru leprosi! Este interesant de vazut dar nu se compara cu ce vazusem in restul excursiilor.

In contiunuare o sa va spun ce alte excursii mai oferea agentia noastra.

Lassithi-Aquarium 45 Euro; Palatul Knossos 40 Euro; Seara cretana 42 Euro cu cina si vin incluse; Spinalonga-Agios Nikolaos 45 Euro.

La agentia locala am gasit asa: Knossos-Peza-Heraklion-29 E; Knossos -Lassithi 30 E; Spinalonga 26 E; Seara cretana 27 E, Chrissi island-39 E.

As fi vrut sa mai ajung si la Knossos si sa vizitez Heraklionul insa nu a mai fost timp, nu am vrut sa fortez prea tare ca sa nu ajung acasa mai obosit decat plecasem!

Ca si preturi la terase, baruri, normal ca sunt ceva mai scumpe insa la marketuri sunt ok preturile, cateva exemple: apa plata 2 litri -0,80 E, Cola la doza-0,90 E, Cola, fanta etc la 0,5 litri-1,10 E, inghetata-1,5 E cupa, Bere Mythos la 0,5L cam 2 Euro.

Ce nu am mentionat la inceput este ca odata ajunsi la hotel ne-am imprietenit,aproape instantaneu, cu un cuplu din Bucuresti,Oana si Laurentiu,doi oameni extraordinari, de nota 10,am fost impreuna in toate excursiile si vreau sa-i salut si pe aceasta cale!

Ce pot sa spun in incheiere este ca insula Creta a fost peste asteptarile mele, am avut o vacanta de nota 10, singurul lucru nasol a fost ca saptamana a trecut prea repede, cred ca as mai fi stat inca una ca sa apuca sa vizitez tot ce se putea!

Trimis de popescuionut in 31.07.13 17:01:41
Validat / Publicat: 31.07.13 18:20:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos, Tsilivi

VIZUALIZĂRI: 7105 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popescuionut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Micul port si o parte din Hersonissos

dianabzs