ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2013
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 29.07.13
MAR-2013

No hai la CLuj

Mie imi place la Cluj, nu stiu daca neaparat pentru ca sunt clujeanca si aici e casa mea insa de fiecare data cand plec din oras pentru mai multe zile, chiar daca ma aflu in zone foarte faine, abia astept sa revin.

Nu stiu altii cum sunt insa eu in perioada asta ma simt asa bine acasa, simt ca orasul este al meu. Ma bucur de toate momentele pe care le am sa ma plimb de dimineata pana seara, pe jos, prin oras, sa merg la o terasa sa mananc ceva, sa beau un suc, o cafea sau o bere in liniste, sa nu trebuiasca sa astept pana la 10-15 minute sa se elibereze vreo masa sau sa trebuiasca sa fac rezervare cu o saptamana inainte.

Da, sunt foarte bucuroasa ca e perioada vacantelor si ca din Clujul studentesc a devenit Clujul clujenilor.

Tocmai de aceea daca aveti in gand sa vizitati si Clujul, daca nu vreti aglomeratie, zarva mare, acuma e momentul cel mai bun.

Si daca sunteti in Cluj va recomand unele locuri in care va puteti relaxa pentru a lua masa, sau pentru a bea ceva sau indulci, nu de alta da sa va recapatati puterile daca ati facut vreo plimbare lunga.

Pentru iubitorii de pizza, o pizza buna gasiti la Gente Senior gentepizza.ro/ro din centru de pe Horea 5, e un loc fain, amenajat rustic, cu pizza buna, preturi de la 15-43 lei, in fuctie de gramaj, servirea destul de prompta, ultima data cand am fost era de 8 martie, nu rezervasem nimic, am intrat si nefiind loc liber am stat cam 10 minute, apoi ni s-a luat comanda si in maxim 5 minute ni s-a si servit pizza, asta in conditiile in care era full si lumea mai astepta in usa sa se elibereze mese.

Alt loc fain, insa nu e in centru, ci in cartierul Grigorescu, e Casa Vikingilor casavikingilor.ro de pe strada Alexandru Vlahuta 41A, e un loc destul de simplu amenajat, personalul e cand cum, depinde de zi, poti da de ospatari faini si prompti sau de cei putin plictisiti, insa pizza e buna, tot asa de pe la 14-40 lei, mai au si mici la metru, foaaarte buni, meniu de doua persoane, aproximativ 900 grame, cam 31 lei, meniul din care doua persoane mananca foarte bine. Meniul complet il gasiti aici => vezi foto.

Mai exista un restaurant Casa Vikingilor insa nu e aceeasi calitate a produselor servite, cel din Hasdeu, probabil fiind intr-o zona studenteasca nu e acelasi interes.

Pentru cei mai pretentiosi, tot in centru, pe strada str. Horea, nr. 2, fostul Roland Garros este BRICKS (M)eating Point, Restaurant ~ Wine & Jazz Lounge bricksrestaurant.ro, e un loc tare fain, amenajat modern si cu mult bun gust, atata inauntru cat si pe terasa, insa de fiecare data cand i-am ales sa ii vizitam ne-am asezat pe tarasa, terasa fiind suspendata deasupra Somesului. Personalul e dragut, amabil, servirea promta.

In fiecare saptamana au miniu de pranz care se serveste intre orele 12-15:00 si consta intr-un preparat de baza+ gustare sau in loc de gustare puteti alege desertul, pretul este 21 lei.

Am avut ocazia sa gust Lahmaju, un fel de pizza turceasca, blat de pizza subtire, cu carne de vita, rucola, usturoi, ghimbir, diferite ierburi, nu a fost tocmai pe gustul meu, la 19 lei. Am mai gustat o salata cu pastrav, destul de slabuta, cu salata verde, cateva felii de castraveti, doua bucati de pastrav micute, doua felii de lamaie, in jur la 21 lei. Insa, pe langa terasa faina, noi revenim pentru limonada de portocale foarte buna, intre 7-10 lei si deseturile lor proaspete si delicioase.

M-am rasfatat cu un Cheesecake fin si cald cu sos de zmeura, iar cine e dependent de ciocolata, cum ma declar si eu, poate incerca Espresso Mousse cu inghetata, o portie maaaare si dulce care isi merita banii. Deserturile fiind intre 15-22 lei.

Daca vreti sa mergeti la o cafea, puteti alege Timecafe pe FB, Str Motilor nr 4, in centru, un loc intim, cu o oferta variata de cafele, cocktail-uri si muuulte prajituri facute de casa, proaspete, de la cheesecake, tarte, briose.

Personalul este tanar, foarte simpatici toti, se vede ca le face placere sa lucreze in locul acesta, iar preturile sunt foarte ok, prajitura+ceai, sau prajitura+cafea aproximativ 11 lei, o cafea de la 4 lei.

O alta terasa faina, unde e doar terasa si se poate servi ceva de baut sau o inghetata, e Terasa Ferdinand 5 pe FB, chiar in centru pe Str str Regele Ferdinand 5. E un loc intim, se intra printr-un gang. E amenajat foarte fain, au si mese si scaune, au si mese si fotolii. In partea dreapta zidul e plin de jos pana sus de verdeata, e un loc unde poti savura o cafea si poti povesti linisit cu prietenii apropiati. Au diferite cocktail-uri pe la 11-13 lei, foarte bune, milkshak-uri la 8 lei. In fiecare sambata seara de la ora 19:00 se tin concerte live.

In cazul in care aveti pofta de o bere rece si buna, Fabrica de bere Ursus pe FB e o alegerea perfecta. Alegeti terasa de pe Motilor 2-6, chiar daca e foarte cald afara e ok sa alegeti o masa in zona din fata barului, e un loc unde circula aerul, in interior din pacate e cam ger.

Berea nefiltrata la 0,2 e 3,6 lei, cea la 0,4 e in jur de 5 lei si ceva 6 lei insa cine e foarte insetat poate alege si halba de 1 litru.

Daca va e si foame, au si meniu de mancare, eu va pot recomanda doar carnaciorii de bere, care sunt buni, o portie in jur de 16 lei, plus paine, mustar.

La deserturi, nu va recomand lingoul de ciocolata, era ciudata textura, parca putin sleioasa ciocolata, pret aprox 13 lei, in rest am vazut ca lumea comanda inghetata si ceva tarta de mere cu crema.

Un loc ce l-am descoperit recent si pe care il frecventez e People Pub, pe FB, de pe Str David Ferenc 13 A, tot in centru, un loc retro, amenajat cu foarte mult bun gust, o terasa faina, cu fotolii comode, muzica buna, un loc unde te simti ca acasa. Revin datorita inghetatei, la alegere 5 arome plus frisca la 9 lei. Pe langa inghetata buna mai au si limonada proapata la 10 lei, milkshak-uri pe la 6 lei. Din partea casei fiecare masa primeste un bol cu popcorn, pe masa de obicei sunt alune iar fetele sunt tinere, frumoase si amabile. Seara in cazul in care ramai pe terasa sunt si paturi pentru fiecare fotoliu ca sa iti tina de cald.

Daca esti romantic si cauti un loc care sa te ajute sa impresionezi persoana draga la un pahar de vin si in plus sa ai si o panorama faina a Clujului, dupa ce ai facut o plimbare pana sus la Cetatuie mai poti continua cateva minute pana pe Str Serpuitoare, nr. 31 la Restaurant Panoramic panoramic-cluj.ro.

Restaurantul in interior e amenajat simplu, ca orice alt restaurant in care nu s-a investit nici multa pasiune pentru decorarea lui nici multi bani sa te dea pe spate, insa plusul lor este terasa, la fel si ea simplu amenajata, cateva mese cu scaune si parca undeva langa fereastra de la restaurant e o fantana. Insa nu prea te intereseaza lucrurile astea pentru ca esti furat de privelistea in care ti se dezvalui o parte a orasului, care arata extraordinar si pe timp de zi dar si seara cand e luminat tot.

Noi am servit o ciorba de burta fierbinte si gustoasa, cu paine, smantana si ardei iute, o portie la 15,5 lei, o portie de clatite cu ciocolata si frisca, bune, insa pentru mine prea putine, fiind doar doua bucati, la 7 lei. Noi am ajuns din intamplare la ei si era doar o masa libera, in spate langa peretele restaurantului. Lumea se inghesuie la mesele de la balustrada si din cate am observat se rezerva din timp aceste mese, majoritatea din ei fiind indragostii. Personalul a fost dragut, servirea ok si rapida, noi cu siguranta vom mai trece pe la ei.

Si nu in ultimul rand, daca vrei sa gusti ceva bun si sa nu te ingrasi, alege cofetaria Cedratine, pe FB, o gasesti pe Str 21 Decembrie nr 100, un loc amenajat in stil vintage, e micut, insa cu bun gust, unde gasesti rasfaturi dulci de la briose, mini-cheesecake-uri la torturi sau toooorturi cum le zis eu, toate facute din ingrediente bio, proasptete si unele chiar dietetice. Preturile de la 2-10 lei o prajitura, insa daca ai noroc sunt zile cu reducere de 50%.

Din categoria nu recomand, din pacate, la ultima noastra oprire la ei ne-am dezamagit, nu datorita calitatii produselor, ci datorita dezinteresului personalului.

Sambata asta ne-am decis sa mergem sa luam masa de pranz in oras, la o pizza. Ne-am oprit de data asta la cafeneaua si pizzeria La Margelatu lamargelatu.ro, in aceeasi locatia ca si cinematograful Florin Piersic, fostul Republica din P-ta Mihai Viteazul nr. 1, un loc amenajat frumos, cu multe poze cu domnul Florin Piersic. Am ajuns in jur de ora 16 fara 15, domnisoara draguta ne-a adus meniul si am ales meniul zilei, cel servit intre orele 12-16, care contine o pizza la gramaj de aproximativ 320-360 grame, un suc si o felie de tort la 14,4 lei. E un meniu ce l-am mai servit si e deajuns pentru masa de pranz, cel putin din punctul meu de vedere, incat te poti ridica de la masa si sa arati inca bine hihi :). Am fost serviti cu sucul, dupa vreo 5 minute a venit si pizza, eu am ales pollo, iubitul meu canibale si un sos picant, foarte bune. Intre timp domnisoara a disparut. Noi fiind in zona fumatorilor nu mai era nimeni in sala, majoritatea erau la nefumatori deoarece se pregateau sa intre si la film. Ne-am terminat de mancat pizza si baut sucul si am asteptat vreo 15 minute sa vina cineva sa putem cere nota. Si am tot putut astepta, baiatul de la bar era la partea de nefumatori ocupat cu clientii de la cinema pe care ii servea cu suc si popcorn si noi singuri. La un moment dat a aparut o domnisoara, probabil sefa de sala foarte concentrata la telefon. Am stat vreo 3 minute sa vedem daca nu se simte ea si m-am decis sa o deranjez, spre nesimtirea mea de la butonarea telefonului. Am mers la bar, am cerut nota si am intrebat de felia de tort de care colega ei nu ne-a intrebat nimic. La tort se poate alege intre felie de tort de ciocolata, felie de tort cu pandispan de ciocolata, crema alba si fructe acrisoare si ceva tort de lamaie. Pana acum le-am servit pe primele si au fost foarte bune. Domnisoara s-a scuzat in numele colegei si ne-a servit cu ultimele doua felii de tort ramase, din pacate de lamaie, din care am luat doar o felie, am gustat un pic si a ramas in farfurie. A fost groaznica, un amestec de acru, amar, stricat cu biscuite tare. Ajunsi acasa le-am trimis un mesaj pe pagina lor de socializare in care ni s-a cerut scuze pentru cele petrecute.

Alte recomandari sau nerecomandari in momentul de fata nu imi amintesc cu detalii importante ca sa va pot descrie. Sunt multe locuri faine, pentru fite si pentru cei fara fite, pentru cei care cauta liniste sau doresc un loc cu zumzet, nu ramane decat sa cautati pe internet.

Trimis de andr2eea in 31.07.13 14:38:02
Validat / Publicat: 31.07.13 15:58:49

VIZUALIZĂRI: 4812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andr2eea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 briosa cu zmeura si cocos de la Cedratine

[31.07.13 15:42:45]

[31.07.13 15:58:42]

O parte dintre poze au fost șterse, fiind mult prea mici pentru a fi utile cititorilor. (Nu respectă cerința regulamentară privind dimensiunea minimă a pozelor ce se pot publica pe sait).

andr2eeaAUTOR REVIEW
[31.07.13 16:17:52]

@webmaster: Multumesc frumos, am sa le caut acasa pe varianta format mare si am sa le reatasez.

O zi frumoasa!

andr2eeaAUTOR REVIEW
[31.07.13 23:56:53]

Cu drag va recomand o alta locatie, pentru mine e locul perfect in care te poti intalni cu prietenele tale, la o prajitura buna, mie mi-a inspirat un loc mai girly.

E o cafenea cofetarie, pentru nefumatori. Cafeneaua o gasiti daca va plimbati prin parcul central dinspre stadionul Arena chiar la capatul parcului pe dreapta, pe Str. Mihai Eminescu nr. 13.

Vara la intrare in curte sunt cateva masute in cazul in care e vreun fumator si nu se poate abtine. Interiorul este placut amenajat, trei sali si puteti admira de multe ori pozele expuse ale diferitilor impatimiti a fotografiei din Cluj, amatori si profesionisti. Eu am ajuns sa ii vizitez din dorinta de a iesi intr-un loc alt fel.

Imi place ca de fiecare data cand ma intalnesc cu fetele sa alegem o destinatie diferita iar ideea de cofetarie pentru nefumatori ne-a suras, noi toate nefiind fumatoare. Si ca la orice intalnire intre fete in jurul nostru numai rasete si chicoteli.

Asa am intrat pe usa, asa ne-am asezat la masa, am admirat cofetaria si am rasfoit meniul pana a sosit tanarul ce servea in ziua respectiva. Noi fiind tare vesele am continuat rasetele si chicotelile ce l-au intimidat putin pe tanar si s-a retras, revenind mai apoi dupa vreo 5 minute pentru a ne lua comanda. Asta mi-a placut la el, a fost decent si dragut.

Din meniu nu stiam ce sa alegem, asa ca fiecare a ales alta prajitura. Eu dependenta de ciocolata am ales Death by Chocolate pe care nu stiam cum sa NU o impart cu restul, e prajitura aia de ciocolata cu si mai multa ciocolata. Restul fetelor au ales brownies, tiramisu, o prajitura cu morcovi interesanta si un cheesecake, toate bune. Insa, dintre toate, a mea a fost cea mai cea.

In meniu mai gasiti si cafele, sucuri, fresh-uri, ceaiuri.

Prajiturile au fost in jur de 6-11 lei. Nu ratati sa le faceti o vizita.

AleDia
[16.03.15 16:13:22]

@andr2eea - As vota articolul de mai multe ori daca as putea! Foarte detaliat si precis. Felicitari

AleDia, andr2eea
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Cluj și împrejurimi: