ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2013
ÎNSCRIS: 31.07.13
JUL-2013

Către satisfăcător

O vacanta frumoasa!!

Am fost la acest hotel Callela Palace, cu o saptamana in urma, totul a fost perfect de la plecarea din Bucuresti si pana la sosirea din aeroportul Girona Barcelona, cand ar fi trebuit sa ne astepte cineva de la agentia partenera locala, pentru transferul la hotel, insa dezamagireeeee!! nu era acolo decat o alta firma agentie, care astepta alti turisti, nu pe noi, insa la bunavointa lor ne au lasat la destinatie drumul lor fiind acelasi (, agentia care ar fi trebuit sa ne astepte acolo a incurcat locul), mai exact s a dus la aeroprtul din Barcelona... -).

Am ajuns in conditii bune la hotel, insa aici, o alta surpriza neplacuta! atentie!! se plateste o taxa de turist, de 14 euro pt doua persoane pe o perioada de 7 zile, cat timp noi am avut sejurul.

Camera hotelului ok, mare si spatioasa cu balcon si vedere catre piscina, care nu ne a impresionat extraordinar, insa pe terasa hotelului, merita sa faceti plaja, se afla trei jacuzi si scaune pt plaja, masute de servit o bautura racoritoare, si peisajul care ofera vedere catre intreaga statiune Callela.

Foarte important de stiut, nu este cazul sa luati bilet cu all inclusiv, deoarece mancare este destula atat dimineata, cat si seara, mai mult de atat nu se merita pt ca bauturile lor in sistem all, nu sunt excelente, ma refer aici si la sistemul in care se lucreaza; la cazare iti fac poze pt a fi gasit mai usor in monitorul lor, si se dau 4 cartele, 2 albastre pe care le vei folosii tot timpul atat la masa cat si la bar, si inca doua cartele verzi pe care le vei da barmanuluisi respectiv vor ramane la el pana i vei inapoia paharele goale, dupa ce vei consuma ceea ce doresti! este un sistem pe care nu l am mai intanit ulterior in sistemul acesta de all inclusiv!! In bucatarie, lucreaza o romanca stabilita acolo, pe nume Ana, o fata foarte draguta si serviabila (ea va va ajuta cu toate informatiile pe care doriti sa le cunoasteti, atat din statiune cat si din afara ei)... mancarea este f gustoasa, diversificata, si cu niste prajituri extraordinar de gustoase, si specialitatea lor in materie de mancare numita palla, cu orez si creveti, fructe de mare sau pui... suuuper buna@@! . in alta ordine de idei plaja nu este la doar 100 sau 200 de metri diatanta fata de hotel, ci la cca 800-900 de metri. (nisipul este granulat si nu are pic de praf, o plaja intinsa f vasta cu palmieri pe un drum destul de lung folosit si ca pista de alergare pt amatori (eu, si sotul meu am incercat alergatul de dimineata, si credeti ma ca se merita!!) aerul curat al diminetii, atmosfera de vacanta, si peisajul f frumos, te face sa te simti minunat!!) !! Gara este f aproape, daca doresti sa vizitezi Barcelona, am inteles ca faci doar o ora pana acolo. Noi nu am fost cu trenul ce i drept, deoarece am avut excursie organizata de catre agentia de turism din tara (si aici o alta experienta de kuat in seama, anume, ca in ziua in care a venit d na reprezentanta de agentia de turism Perla tours cea care ar fi trebuit sa ne astepte la sosire, ne a spus nonsalant ca nu avem excursia inclusa, s a dovedit a fi fals, nu avea destula cunostinta de cauza, deoarece a doua zi ne a sunat si ne a comunicat ca totul este in regula si vom putea pleca linistiti in excursia din Brcelona, cea pe care vi o recomand cu draga inima, pt ca merita vizitata, mai cu seama acvariul din port, catedrala Sagrada, montjuic fountain, . fantanile magice privite seara in special, parcul lui Gaudi si nu in ultimul rand panorama Barcelonei, un loc extraordinar de facut poze si de ramas in memoria vizuala.

În ce privește divertismentul promis în incinta barului (dansuri spaniole, dansuri de societate, concursuri), cel puțin în perioada sejurului nostru, nu știu să se fi desfășurat vreo astfel de activitate, doar intr o singura seara s a cantat muzica live in limba engleza si respectiv spaniola.

De vizitat, si de neratat ar fi frumoasa statune Lloret de mar, e superba cu stanci iesite din marea mediterana, si peisaje de vis...

Ar mai fi multe de spus, insa am sa va las voua acest privilegiu, pt a va documenta si pt a citi si celelallte rewiuri.

O vacanta f frumoasa, un sejur minunat alaturi de sotul meu!!

Trimis de lili nita in 31.07.13 11:17:54
Validat / Publicat: 31.07.13 12:19:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: nu

VIZUALIZĂRI: 6180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lili nita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.76 EUR pe cameră

[31.07.13 11:47:58]

Foarte bun review de debut.

@lili nita: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

mariana.olaru
    [31.07.13 13:23:14]

Draga @lili nita, cu speranta ca nu te vor deranja, ci le vei primi cu bunavointa, dupa cum si eu ti le adresez, permite-mi doar doua observatii:

-prima este una cat se poate de subiectiva si trebuie privita ca atare, atata vreme cat criteriile de evaluare tin de capacitatea proprie a fiecaruia de a aproxima. Nu m-as fi referit la ea daca din randurile tale n-as fi sesizat o oarecare trimitere la una dintre afirmatiile pe care eu le-am facut in propriul meu review cu privire la distanta de la hotel la plaja. Eu imi mentin aprecierea ca aceasta distanta e mai mica de jumatate de kilometru, dar respect si opinia ta potrivit careia aceeasi distanta ar fi de aproape un kilometru. Niciuna n-am masurat cu adevarat parcursul, asa incat adevarul o fi pe undeva, pe la mijloc. Ramane ca viitorii turisti sa-si faca singuri o parere. Cert e ca nu-i vorba de o distanta obositor de strabatut.

- in al doilea rand de idei, nadajduiesc ca stii ce inseamna copierea si reproducerea cuvant cu cuvant a unei fraze, a unui paragraf sau a unui intreg text, fara indicarea sursei. Eu am regasit in reviewul tau un astfel de fragment preluat din review-ul meu pe aceeasi tema

Nu-l consider plagiat, ba dimpotriva, ma bucur ca formularea mea ti-a placut atat de mult, incat ti-ai insusit-o , probabil doar pentru a face un portret cat mai complet al hotelului.

Cu adevarat si cu toata sinceritatea, apreciez review-ul tau pentru binevenita actualizare a impresiilor despre hotelul H Top Calella Palace, dar si pentru informatiile si recomandarile foarte utile legate de un eventual sejur in aceasta locatie.

olteanul2010
    [08.03.14 15:23:13]

As dori cateva informatii suplimentare despre all inclusive in hotelurile H Top.

Inafara celor 3 mese in sistem bufet ce mai cuprinde?

Am inteles ca include bauturi la barul hotelului de calitate modesta.

Include si inghetata, prajituri, cafea, apa plata, fructe, gustari intre mese?

Dupa cate stiu plajele in Spania sunt publice iar sezlongurile se platesc, cat costa?

Ati observat daca cei cu pensiune completa primesc la pranz si cina apa si vin? Noi am fost in Mallorca unde primeam apa si vin rosu pe care nu prea il consumam dar apa a fost buna.

All inclusiv ofera acces gratuit la anumite dotari ale hotelului (sauna, jacuzzi, etc) ?

Ca si dumneavoastra ne gandim daca merita sa alegem all inclusive sau pensiune completa.

Va multumim anticipat pentru raspuns?

mariana.olaru, olteanul2010
    Alte impresii din această RUBRICĂH-TOP Calella Palace Hotel: