ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2013
ÎNSCRIS: 10.06.13
JUL-2013

Un concediu minunat la Hotel Maria - Potos, Thassos

Salutare,

În perioada 11-17 iul. 2013 am petrecut un sejur de vis în Thassos, la Hotel Maria din Potos.

A fost prima data când am cumpărat un sejur de pe internet la recomandările găsite pe AFA și pot sa zic că am fost reticent la început... chiar mă așteptam să nu fiu încântat de ce găsesc acolo. DAR nu a fost să fie aşa! A fost minunat!

Am ajuns la hotel pe la ora 14:00 unde am fost foarte frumos primiţi de gazdă, care ne-a zis că îşi făcuse griji că nu mai ajungem (un gest frumos).

După ce am rămas uimiți că nu trebuie să prezentăm biletul sau vreun act, ne-a condus la camera și ne-a dat cheia (parter, prima pe dreapta - vis-a-vis de recepție).

Am fost plăcut surprinși să găsim o cameră curată, chiar foarte curată aş putea spune; o cameră mare cu un pat dublu și o canapea lângă, două noptiere, o toaletă cu un taburet și un șifonier. Precizez că era o cameră cu chicinetă complet utilată. Baia şi ea încăpătoare, cu cabină de duş. Balconul, cu vedere spre curtea interioară (bar), avea o masă de plastic şi 3 scaune, cât şi uscător de rufe.

Am avut şi aer condiţionat, dar care nu era inclus în preţ şi fără de care nu am rezistat... aşa că am mai cotizat încă 5 EUR/zi.

Lenjeria s-a schimbat la jumatatea sejurului, iar prosoapele la 2 zile (albe, curate şi plăcut mirositoare).

În acea curte interioară este un bar, unde se poate servi şi un mic dejun sau pizza (pt amatori), preţurile fiind acceptabile. Şi dacă treci prin bar, mai departe, vei găsi o frumoasă si răcoritoare piscină adâncă de 2,2m (în centru), dar care din păcate are accesul interzis după orele 20:00.

Întrucât nu am avut şi masa inclusă, am mâncat în oraş. De cele mai multe ori la Susana Studios (la ieşirea din hotel se face stânga si după vreo 10 min. de mers taverna este pe partea dreaptă) pt că ne-a plăcut mancarea şi servirea, dar şi preţurile (6-7 EUR un fel de mâncare - porţie mare) - foarte OK în comparaţie cu tavernele de pe malul mării.

Pentru doritori, micul dejun se poate achita la recepţie, 4 EUR/zi.

Câteva cuvinte şi despre plajă... personal nu prea m-a încântat plaja din dreptul hotelului, aşa că mai mergeam puţin de la Susana înainte şi ajungeam la San Antonio - o plajă faină, cu nisip, unde dacă comandai ceva aveai şi șezlonguri cu umbrelă.

Sper că nu am uitat nimic şi în încheiere vă doresc concedii plăcute cu zile frumoase, iar dacă aveţi întrebări nu ezitaţi să le adresaţi şi vă voi răspunde cu plăcere.

P.S. : mersi AFA!

Trimis de andrei.rafoiu in 31.07.13 10:34:17
Validat / Publicat: 31.07.13 11:39:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Skala Potamias, Nefeli Studios

VIZUALIZĂRI: 12905 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andrei.rafoiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Recepția - cum se vedea de la ieșirea din cameră

andrei.rafoiu [31.07.13 10:39:11] »

Or să apară şi poze mai pe seară.

Webmaster, dacă se poate http://www.youtube.com/watch?v=6E2hYDIFDIU - coloană sonoră...

Mersi!

Rezolvat

webmaster [31.07.13 11:38:42] »

Foarte bun review de debut.

@andrei.rafoiu: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

cosminp [31.07.13 13:10:35] »

@andrei. rafoiu: cat a costat cazarea fara transport si AC?

andrei.rafoiu [31.07.13 21:58:30] »

@webmaster: Mulțumesc! Sper să-mi iasă mereu... chiar și mai bine: p

andrei.rafoiu [31.07.13 22:01:56] »

@cosminp: cazarea a fost 180EUR/cameră/6 nopți

Mersi de întrebare.

lalena [09.09.13 12:32:13] »

@andrei. rafoiu: imi puteti spune mai exact unde ati rezervat la pretul acesta? Direct la hotel sau pe vre-un site de rezervari?

andrei.rafoiu [09.09.13 21:16:16] »

@lalena: Salutare,

Am luat biletele printr-o foarte cunoscuta agentie (al carui nume sunt aproape sigur ca nu am voie sa il scriu aici - daca ma insel poate ma contrazice un admin...)

Oricum, iti pot da detalii pe privat.

Merci!

webmasterX [24.09.14 17:00:19] »

@andrei. rafoiu: nu cumva ai fost cazat la Studio Maria, aflat cam in aceeasi zona cu Hotel Maria actualmente Hotel Marialena?

verifica te rog acest link. mariastudios.eu/index.php ... mid=134&lang=en.

Cu cine ai discutat acolo ? Nikos sau Helena (Eleni) ?

andrei.rafoiu [24.09.14 18:16:05] »

@webmasterX: m-am uitat pe link-ul ala si pare ca ar fi Studio Maria, dar m-am uitat si pe vaucher si, la vremea aia asa mi-a scris - "Hotel Maria"... poate s-a schimbat intre timp

webmasterX [24.09.14 18:20:58] »

@andrei. rafoiu: Multumesc pentru clarificare. Sunt doua cladiri identice detinute de doi frati Nikos si Helena (Eleni). Se pare ca ai stat in cladirea detinuta de Helena (Eleni).

andrei.rafoiu [24.09.14 19:33:44] »

@webmasterX: Ce fain. Nu știam. Mulțumesc și eu.

cataianis* [08.11.15 12:41:48] »

@andrei. rafoiu: Bună ziua

Am o întrebare pt d-voastra, plajă din dreptul hotelului cum era, cu nisip, pietriș, intrarea în mare cum era, cu pietre? La plajă unde mergea-ti ce distanță era?

Va mulțumesc anticipat și aștept răspunsul dumneavoastra

andrei.rafoiu [08.11.15 22:42:19] »

@cataianis - Salutare!

Plaja este cam la 4-5 min de hotel. Nu știu cum mai este acum, dar atunci era o plajă cu nisip iar în apă pietriș destul și deranjant (depinde de fiecare, noi ne-am luat papucei d-aia de plajă/înot, care am constatat apoi că sunt foarte buni și împotriva aricilor de mare).

Despre "plaja la care mergeam" nu prea am ce să spun... am fost la toate. Am străbătut insula în lung și-n lat!

Recomand destinația cu plăcere!

andrei.rafoiu, cataianis*, cosminp, lalena
    Alte impresii din această RUBRICĂMarialena Hotel și Maria Hotel: