ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2013
DIN: Caracal
ÎNSCRIS: 07.07.13
SEP-2012
single

Hamburg – un oraş foarte plăcut

M-am hotarât să scriu şi eu primele impresii din călătoriile mele şi am ales, pentru început, oraşul Hamburg din Germania. Vreau să menţionez că nu am fost acolo în vacanţă, ci trimis de la servici. Am fost fără familie şi durata şederii a fost de 5 zile. Dar, timp efectiv de plimbare am avut numai în prima zi, tot atunci am reuşit să fac şi cele mai multe poze pentru că, în zilele următoare nu am reuşit decât să ne bucurăm (eu şi colegii cu care am fost) de o bere la una din multele terase de acolo, şi asta seara, după lăsarea întunericului.

Hamburg este şi port, aflându-se pe locul unde cele două râuri, Alster şi Bille, se varsă în fluviul Elba şi circulaţia între maluri se face prin multe poduri şi tuneluri. Am ajuns cu trenul, la gara centrală din oraş care se numeşte „Hamburger Hauptbahnhof”. Am găsit cu uşurinţă hotelul unde aveam cazare, acesta fiind relativ aproape de gară.

În timpul rămas până la lăsarea serii, am pornit împreună cu cei doi colegi ai mei să descoperim ce se poate vizita în acest oraş. Nu am avut prea multe detalii despre obiectivele turistice din Hamburg însă ne-am orientat şi noi după locurile aglomerate.

Străzile din oraş sunt foarte bine organizate. Deşi erau foarte multe maşini, se circula bine, fără aglomerări la stopuri sau în intersecţii. Pistele de biciclişti sunt bine delimitate şi erau chiar folosite, adică bicicleta este un mijloc de transport foarte utilizat acolo. Atât şoferii, bicicliştii, cât şi pietonii respectau cu stricteţe semnele de circulaţie şi semafoarele, nu am intîlnit acolo vacarmul din alte mari oraşe in care iţi era teamă să traversezi.

Clădirile…nu am decât cuvinte de laudă la acest capitol. Foarte curate, extrem de bine întreţinute, aşa cum le e caracteristic nemţilor (cel puţin eu aşa cred).

Am trecut pe lângă Teatrul German de Operă “Deutsches Schauspielhaus” care este situat în cartierul St. Georg. Apoi am văzut, din exterior, „Biserica St. Georg” şi un Muzeu dedicat lui Rembrandt. Deoarece timpul nu ne-a permis, nu am vizitat acest muzeu şi în interior, deşi mi-ar fi plăcut să o fac.

O altă clădire care mi-a atras atenţia a fost biserica “Sacred Ekaterina's Church”, o biserică aflată în apropierea portului. Turla acestei biserici avea o formă diferită de turlele bisericilor obişnuite.

Am ajuns la un moment dat într-o zonă mai degrabă pietonală, cu mulţi pomi şi terase la umbra acestora, dar şi cu magazine mai mult sau mai puţin ieftine sau accesibile. Mare parte a teraselor erau închise la prânz dar se animau mai ales seara, când foarte mulţi oameni se adunau acolo.

Biserica „Sf. Petri Church” a fost distrusă în mare parte în marele incendiu din Hamburg din anul 1842 dar, binenţeles refăcută, fiind acum una dintre cele mai vechi biserici de acolo.

Primăria “Rathaus Hamburg” este sediul guvernului din Hamburg, este situată în cartierul vechi din centrul oraşului. Această clădire are mai multe camere decât Palatul Buckingham.

Dacă vă uitaţi pe o hartă a Hamburgului, veţi vedea o reţea intensă de canale şi multă apă, oraşul fiind situat, aşa cum am spus la început, la vărsarea celor doua râuri în fluviul Elba.

Deoarece programul de muncă a fost foarte încărcat, nu am apucat să văd mai mult pe timp de zi. Însă sper ca într-o zi să ajung acolo cu familia, pentru a petrece câteva zile măcar şi pentru a vizita şi in interior bisericile şi muzeele existente în oraş. Pentru că Hamburg este un oraş care mi-a plăcut foarte mult!

Trimis de ccalin10 in 30.07.13 19:54:02
Validat / Publicat: 30.07.13 21:09:19

VIZUALIZĂRI: 4292 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ccalin10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gara centrală din Hamburg, „Hamburger Hauptbahnhof”

webmaster15 [30.07.13 21:09:12] »

@ccalin10: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

giuliani [30.07.13 21:27:44] »

Hamburg e orasul din Germania pe care imi doresc cel mai mult sa il vad. DIn poze cred ca e superb

ciprian.dima [31.07.13 09:31:50] »

Conform statisticilor Hamburg ocupa locul 3 in clasamentul celor mai vizitate orase germane, dupa Berlin si Muenchen. Si eu imi doresc sa ajung in Hamburg, insa din cauza distantei si a marimii orasului ar trebui sa aloc macar 3-4 zile. Din cauza asta am tot amanat mereu, preferand pentru moment sa explorez doar centrul si sudul Germaniei.

ciprian.dima, giuliani
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Hamburg: