ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2013
APR-2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Cazare in Sardinia - Hotel Geovillage

In perioada 7-14 aprilie anul acesta am fost impreuna cu sotul in Sardinia prin programul seniori, Sardinia find “o tara” minunata.

Limba vorbita este sarda. Steagul lor, de culoare alba, este impartit in patru de o cruce rosie, iar in fiecare colt este prezent un cap de arab. Sunt capetele a patru printi arabi invinsi in lupte de crestini.

Am vazut-o in mijlocul primaverii, plina de verdeata, cu mimoze si alti pomi infloriti, cu numerosi arbori de pluta. In inima Europei este o lume necontaminata de poluare, cu o istorie veche de mii de ani (nuraghi), cu traditii si o bogata cultura. Terenul Sardiniei este muntos, fara sa aiba inaltimi mari, accidentat, descoperindu-l in vizitele noastre din nord in sud (de la Santa Tereza di Gallura la Cagliari), din vest in est (de la Alghero la Olbia).

Dar sa revenim la cazare, care, pot spune, a avut si puncte tari dar si slabe.

Hotelul Geovillage este un centru rezidential de cazare, sport si wellness, mare, confortabil, cu camere cu balcoane spatioase, cu restaurante si spatii verzi pentru plimbare. In camere era curat (apropo lucrau foarte multe romance), serviciile de cazare fiind foarte bune. Era liniste, se auzeau pasarile in concert, gradinile erau verzi si minunate. Ce mai, tot confortul pentru noi care venisem si sa ne odihnim putin.

Ca amplasare era cam la 15 km de centrul Olbiei, neavand alt mijloc de transport decat autobuzul care circula de la 8 la 20, cam la 30 de minute, dar care in 15 minute era in statia de la gara, respectiv de autobuz din oras. Pretul biletului 1,5 E de la sofer sau 1 E de la tutungerie din oras. Duminica autobuzul nu circula si taxiul era in jur de 25 E, sau 20 E la particulari. Nu aveam niciun magazin prin apropiere, totul trebuia adus din Olbia.

Pentru noi insa a fost si cu noroc deoarece cazarea fiind cat de cat in Olbia am putut sa folosim atat trenul cat si autobuzul pentru vizite. Preturi mici la bilete. Au italienii o protectie sociala excelenta: cu Trenitalia Olbia – Cagliari (300 km) dus intors circa 34 E de persoana, Olbia – Sassari (120 km) 17,5 E; numai vorbesc de biletele de autobuz: cu Arst Olbia – Nuoro (110 km) dus intors 14,5 E si alte trasee pe care le-am parcurs. Dar o sa va spun despre tot programul in alt review. Daca eram cazati in Palau nu puteam sa folosim decat autobuzul si nu trenul deci nu puteam sa facem toate drumetiile pe care le-am reusit.

Mancarea a fost buna si diversificata dimineata si seara in cele 3 zile cand am mancat in restaurantul hotelului si cam asa si asa in serile cand am mancat la pizzerie. Oricum ne serveam singuri si durata mesei depindea de noi nu de modul de deservire. (cum am auzit ca se face la San Remo).

In concluzie daca eram cazati in Olbia aveam cam aceleasi posibilitati de realizare a excursiilor cu bani si mai putini dar mai ales cu timp mai mult pentru ca in 2 zile am renuntat la masa de seara si a trebuit sa ne intoarcem cu taxiul la hotel.

Sardinia este “o tara” frumoasa care merita vazuta, dar, atentie la zona de cazare daca vrei sa o cunosti cat mai bine.

Trimis de mprofeanu in 30.07.13 19:05:25
    Validat / Publicat: 30.07.13 20:08:42
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Turul complet al Italiei inclusiv Sicilia

VIZUALIZĂRI: 3139 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Inainte de plecarea acasa in fata uneia dintre piscinele deschise
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.00 EUR pe cameră

[30.07.13 22:31:37]

[31.07.13 12:57:46]

@webmaster: Hotelul este pozitionat mai spre dreapta, dupa cupola octogonala a salii de spectacole, dupa bazinul de inot, tot spre dreapta pana se observa niste acoperisuri cu forme geometrice si multa verdeata. In partea de sus se observa alte terenuri de tenis. Nu stiu cum sa asez pe harta ca as pune eu semnul. In spatele arenei (a cupolei), in josul hartii asa cum este acum era statia de autobuz intr-o parcare cam pentagonala.

[31.07.13 13:19:40]

@mprofeanu: intră te rog în următoarea pagină maps.google.ro/maps?q=40. ... 338173&t=h&z=15

- identifică hotelul acolo

- fă click DREAPTA pe acel loc, apoi alege (din meniul ce apare) "What's here?"

- trimite-ne coordonatele GPS ce apar în căsuţa de mai sus, după ce faci acel click + selecţie

[31.07.13 16:36:08]

@webmaster: Coordonatele GPS sunt: 40.945733,9. 529341

[31.07.13 17:13:23]

@mprofeanu: mulțumire mare pentru ajutorul în clarificarea localizării.

Am introdus noile valori în program, rezultând următoarea amplasare pe harta interactivă AFA: amfostacolo.ro/harta-ital ... el-olbia__14801

[01.08.13 15:33:08]

@webmaster: Este OK!

Irina Petrescu
    [10.08.13 10:49:09]

@mprofeanu: Buna ziua. Am citit scurtul dvs rezumat, as dori sa imi dati mai multe detalii despre trasee, starea & siguranta drumurilor, relieful, temperatura si obiective.

Intentionez sa merg la sfarsitul lunii si am planificat urmatoarele: Alghero sosire, cazare undeva in zona Alghero 1-2 zile, apoi Sassari- Olbia- Porto Cervo- cazare in zona 1-2 nopti- Santa Teresa di Gallaura- Bonifaccio (feribot 1 h) - cazare Bonifacio- 2 in Corsica, apoi revenire spre Alghero. Eventual 2 zile spre Cagliari si intoarcere pentru avion la Alghero.

As vrea sa imi spuneti dacau au ceva gen autostrada sau drum ci 2 benzi, daca sunt f multe serpentine sau drumuri pe coasta la inaltime, daca sunt sigure. Nu intentionam sa circulam cu autobuzul, ci dorim sa inchiriem o masina. Apoi, va rog sa imi spuneti daca Cagliari merita vizitat. Las, but not least, inteleg ca ati vizitat si Sicillia. As dori un sfat vis a vis de vizitarea ei, in afara de vizitele clasice (Taormina- Palermo- Agrigento- Etna-Catania) ce recomandati. Daca ar fi sa alegeti intre Sicilia si Sardegna, ce ati alege? AH, si inca ceva: ce temperaturi ar putea fi intre 01.09-15.09? Am obs ca in Sardegna marile hoteluri inchid in jur de 20.09... Multumesc anticipat.

[11.08.13 16:42:11]

@Irina Petrescu: Drumurile sunt destul de intortocheate, cu multe urcusuri si coborasuri, relativ inguste. Fiind extrasezon erau libere, dar, am inteles, ca in sezon sunt destul de aglomerate. Sunt si zone cu 3-4 benzi (Sassari-Cagliari, Olbia-Cagliari).

Se circula cu viteze normale, adaptate drumurilor respective. Soferii sunt atenti, corecti si politicosi.

La Alghero trebuie vazut centrul istoric. Noi am plecat din zona portuala, de la fortul Maddalena, in lungul zidurilor cetatii, pana la piata si turnul Sulis. Am mers pe strazile centrului istoric vizitand catedrala Sf. Maria cu turnul ei, Palatul Muncipal, celebra Piata Civica. In zona portuala, langa fortul Maddalena, sunt vase de croaziera care merg la Grota lui Neptun si la promotoriul Capo Caccia (trebuie neaparat vazute). Excursia, cu vizitarea pesterei, dureaza 2,5 ore. Am vizitat totul in circa 8 ore, dar ne-am adaptat dupa programul de vizitare al grotei.

In Sassari in centrul istoric se gasesc toate obiectivele ce merita vazute.

Am vizitat toata zona costiera de la Olbia pana la Santa Teresa di Gallura. Este foarte frumoasa, salbatica, ecologica, moderna, tot ce vrei. Ca obiective naturale si turistice se merita vizitarea insulei La Maddalena cu turul ei si Capo Testa cu salbaticia lui.

La Bonifacio se trece cu ferry si, sigur, se merita. Noi nu ne-am incadrat in timp, fiind putine traversari si circuland cu autobuzul.

Cagliari este un oras ce merita vazut, fiind cel mai important centru istoric din Sardinia, urmatorul centru ca importanta fiind Alghero. Pitoresti sunt cele doua elevatoare (lifturi) ce fac lagatura intre partea de jos si partea de sus a orasului, centrul vechi fiind pe zona destul de abrupta. Merita vazute si pietele din orasul vechi: Matteotti, Yenne, Constitutiei. Independentei, Arsenale, del Carmine, etc., strazile via Roma, via Manno, via Regina Elena, etc... Ca obiective turistice Cittadella dei Musei (neaparat vazut Muzeul de arheologie), turnul Sant Pancrazio, turnul Elefantului, Domul (neaparat de vizitat), Bastionul Saint Remy, Prefectura, Primaria veche si cea noua, Universitatea si alte biserici vechi si deosebite... Turul orasului cu obiecivele amintite a durat circa 8 ore.

Intre Sardinia si Sicilia sunt diferente. Sardinia are zone naturale deosebit de frumoase, este mai salbatica, cu plaje si ape deosebite, Sicilia are vestigii istorice mai multe si mai bine conservate. Depinde de preferintele fiecarui turist.

Irina Petrescu
    [12.08.13 07:50:51]

@mprofeanu: multumesc pt info

nikko20*
    [02.02.14 14:11:06]

@Irina Petrescu: Buna ziua, ce vreme ati prins in aprilie/temperaturi? Intentionam sa plecam la sf lui aprilie 2014. Presupun ca apa marii este rece, insa temp. aerului am citit ca poate atinge si max. de 28-30 grade. multumesc anticipat

Irina Petrescu, mprofeanu, nikko20*
    Alte impresii din această RUBRICĂGeovillage Sport & Convention Hotel [Olbia]: