ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 30.07.13
JUL-2013

Hotel Persey Varna

Am fost intr-un week-end in Varna, la hotel Persey. Am facut rezervare la hotel prin intermediul site-ului booking si placandu-ne ceea ce vedem in poze, si pretul totodata, l-am ales pe acesta.

Cazarea s-a facut la ora 14 (si nu mai devreme desi noi eram la 12 acolo). Receptionerele ok, inteleg si stiu sa comunice in lb engleza.

Am predat buletinele, ni s-a inmanat telecomanda pentru A. C, am achitat camerele in leva (cu cardul am preferat noi) si am vizionat camerele.

Exteriorul hotelului este placut, cu multe flori, ingrijit si curat.

In interior la fel, este placut, camerele curatele, baia frumoasa si ea curata cu prosoape, fara feon de par.

Paturile le-am avut twin, cu saltele confortabile, lenjerii curate.

A. C functiona (dar la noi nu a fost nevoie sa il utilizam, deoarece temperatura a fost f potrivita), televizorul mic sus pe support functiona ok si prindea PROtv international. Nu am avut balcon si privelistea (care pe site scria ca e spre parc) era de fapt spre niste boscheti din spatele hotelului si niste rosii pe arac. Nu am avut frigider in camera, desi intelesesem ca o sa avem.

Piscina este mare, curata, cu apa avand 170cm, separate de adulti si copii, dar copiii vin si ei in partea pt adulti. Este supravegheata de un domn mai in varsta, si programul este de la 9-18, ai la dispozitie sezlong cu umbrela, minusul este ca vin si din afara hotelului (contra cost) dar nu se algomereaza f tare.

Desi am citit din mai multe review-uri ca plaja din apropierea hotelului nu ar fi buna, tin sa mentionez contrariul. In primul rand hotelul este pozitionat pe "dealul" de langa plaja, deci pt a ajunge la ea doar cobori niste scari, in maxim 4 minute esti jos. Plaja este ingusta dar curata, nisip bun, intima, apa este curata si cu nisip fin pe fund. Nu este prea mare ea, dar noi nu am avut probleme de gasire a unui loc pt 4 persoane. Minusul plajei este ca spre capatul ei intr-adevar este loc de nudist, si daca ar fi facut doar plaja este una, numai ca pe seara am avut parte de un "spectacol" porno in 3 reprize din partea unui cuplu. Poate am fost noi ghinionisti si a fost doar un caz izolat, totusi trebuie tinut cont de acest lucru din partea familiilor cu copii.

La aproximativ 200 m de plaja aceasta se continua o alta, tot ingusta, dar la fel de curata si fara nudisti.

Pozitia hotelului este ok, si poti ajunge usor in varna, la mall, la terase pt mancare, magazine, delfinariu etc. Galagie in jurul hotelului este in week-end pt ca hotelurile din jur (2) organizeaza nunti, am prins si noi una dar in camera nu s-a auzit nimic nici macar cu geamul deschis.

Parcarea este maricica, cu plata 5leva pe zi, nu am avut nici o problema cu masina, cu gasirea unul loc.

In mare totul pana acum este ok.

Minusul principal al hotelului este micul dejun saracacios ce a constat in: polonezi fierti si taiati rondele, cascaval (prost) cubulete, branza feta (sfaramata intr-un castron iti puneai cu lingura), rosii, castraveti, masline (nasoale), budinca (cu macaroane din plin, o farama de branza, una de zahar, fara ou de ti se dezmembra toata), NICI un fel de ou (fiert, prajit, omleta... cred ca nu ouase gaina), paine alba, niste rondele ce se vroiau placintele cu branza (dar branza lipsea cu desavarsire), iaurt (acru... prea acru), cereale (bilute cu cacao), un munte de margarina pe o farfurie, si intr-un castron un singur fel de gem (adica gelatin colorata). 2 tipuri de suc (din acela Derby de la noi cu gust de Axion), cafea, cappuccino (au fost ok) si cam atat. Avand in vedere pretul si ca in Romania la pretul acesta nu iti dadea nici macar un colt de paine nu am avut de comenta.

In mare raportul calitate-pret a fost super ok, merita de mers, pentru pozitie, piscina, florile si verdeata din jur. Eu consider ca a fost o vacanta reusita, acord nota 8,5 hotelului, alta data nu mai trec pe acolo (din prisma faptului ca eu nu merg de 2 ori in acelasi loc) dar recomand altora sa il aleaga pentru o vacanta.

Trimis de toxicity in 30.07.13 16:13:26
Validat / Publicat: 30.07.13 17:41:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: In Nisipurile de Aur, Balcic.

VIZUALIZĂRI: 1403 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (toxicity); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 18.00 EUR pe cameră

[30.07.13 17:15:38]

@toxicity: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Te rog să imi spui dacă nu cumva denumirea exactă a hotelului este Park Hotel Persey ?

Dragoș_MD
    [30.07.13 19:55:54]

@webmaster26: Ba chiar e; eu am fost anul trecut alături, la fratele mai mare (Briz 2) - Persei fiind de fapt fostul Briz 1. Poate găsesc și niște poze mâine de acolo, că am avut niște rude cazate acolo și am fost pe lângă el. Chiar are o piscină foarte mare, dar cam umbroasă. Poate fi neplăcut în lunile mai răcoroase.

Cât despre plaja de acolo... cred că am pus poze anul trecut.

Dar într-adevăr - la ce oferă, prețul e imbatabil!!!

@toxicity:

Parcarea este maricica, cu plata 5leva pe zi

ciudat, pe saitul oficial spun că e 4. Nu că ar conta prea mult...

[30.07.13 21:28:38]

@Dragos: mulțumesc - modificat denumirea în "Park Hotel Persey [ex Briz 1]"

• INFO: Membrii AmFostAcolo beneficiază de oferte speciale pentru această destinaţie - Solicită o ofertă personalizată