ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2013
ÎNSCRIS: 28.12.07
JUL-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel de 3+ stele

Alegerea hotelului a fost facuta tinand cont de toboganele din dotare si din acest punct de vedere sejurul copilului a fost reusit. Atat.

Hotelul insa se pare ca de cand a fost vandut de catre Iberostar unui operator bulgar a inceput sa faca economii si acest aspect l-am sesizat la calitatea/varietatea mancarii, curatenia vaselor la restaurant, cantitatea prea mica de clor (sau poate lipsa) din piscina si altele.

Hotelul nu prea are zone de agrement/plimbare pentru adulti, spatiul de langa hotel fiind strict utilizat pentru piscina, tobogane si parcare. Se exagereaza cu tinuta de seara la restaurant (nu m-au lasat sa intru in pantaloni scurti spre trei sferturi cu curea si camasa, lucru care nu l-am patit nici chiar in hotelurile din tari musulmane);

personalul nu prea stie engleza, iar parcarea este cam scumpa in contextul in care este insuficienta si prost pazita. WiFi-ul gratuit de langa receptie este o gluma proasta, cu semnal slab si numai pentru un numar limitat de utilizatori (cred ca cca 4-5!!) deci nu prea reusesti sa te conectezi. In schimb mai exista o retea WiFi cu semnal bun peste tot dar la un pret piperat.

Personalul de la bar este cam lenes si da prioritate turistilor nordici. Hotelul nu detine o zona proprie de sezlonguri la plaja, acestea trebuie platite. Scena pentru spectacol este lipita de hotel iar programul tine pana la 22.30 (deci cei cu copii mici ar trebui sa isi ia camera cu vedere spre statiune).

Ca aspecte pozitive ar fi curatenia din camere (se face curat si se schimba prosoapele zilnic), camerele sunt mari, restaurantul are suficiente mese, iar hotelul este relativ aproape de plaja (cca 500 m).

Per total nu am fost prea multumit, hotelul este mai degraba de 3+ stele. La pretul cerut, daca nu doresti distractie pentru copil, exista alternative mai bune in Bulgaria (Duni, Sol Nessebar Mare, Saint Thomas, etc).

Trimis de xhermesx in 30.07.13 14:26:14
Validat / Publicat: 30.07.13 16:31:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2105 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (xhermesx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sorsim76*
[31.07.13 22:42:08]

Cred ca totusi exagerati cu distanta fata de mare care nu e de 500 de metri. Drumul cel mai scurt spre mare este pe langa hotel Burgas si este undeva de circa 200-250 de metri, in varianta in care alegeti sa iesiti din hotel pe la intrarea principala.

Va recomand totusi sa luati de la receptie in schimbul unei garantii, o cartela de iesire prin spate, pe la piscina, pe unde daca iesiti, drumul pana la mare se scurteaza cu circa 100 de metri.

xhermesxAUTOR REVIEW
[01.08.13 07:49:10]

@sorsim76: Poate am exagerat cu 500 m (depinde intradevar in care zona a plajei te duci - eu am iesit spre dreapta nu pe langa hotel Burgas; am avut cartela evident contra unei garantii parca de vreo 20 leva numai cash la fel ca si pentru un prosop!), data viitoare promit sa iau topometrii cu mine cu tot cu statie totala. Dupa cum am si subliniat, asta nu a fost o problema, altele mai importante au fost si care pot interesa mai mult viitorii turisti, chit ca parerea mea evident este subiectiva. In plus depinde si cu ce compari; in definitiv unii sunt multumiti doar cu un cort de 2 persoane la Vama Veche. Se pare ca anul acesta multi dintre operatorii bulgari s-au apucat sa faca economii si asta s-a vazut in calitatea serviciilor.

sorsim76*
[01.08.13 09:56:58]

@xhermesx: Eu stiam ca intr-un review trebuie sa nu duci in eroare cititorii si sa fii cat de cat impartial. Si pentru a fi corect in ceea ce spui nu e nevoie de topometri. Eu stiam ca distanta dintre un hotel si mare reprezinta drumul in linie cat de cat dreapta intre cele doua. Iar daca dvs. ati preferat o alta plaja decat cea mai apropiata de hotel asta nu insemna ca marea e la 500 metri. Sunteti liber sa mergeti si 1000-2000 de metri dar nu e nevoie sa o scrieti si aici, ca si cand ar fi distanta dintre hotel si mare. Cat despre diferenta Iberostar vs ex Iberostar o voi face si eu anul asta peste 2 saptamani avand in vedere ca e al doilea an cand merg la Tiara Beach.

sorsim76*, xhermesx
Alte impresii din această RUBRICĂTiara Beach Hotel (ex Iberostar) :