ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2013
ÎNSCRIS: 24.07.13
JUL-2013
single

Dortmund: orasul galben-negru

Anul asta am facut concediul in Germania, in zona Spessart (despre care voi vorbi ulterior intr-un alt articol), asa ca, cel mai rapid mod de ajunge de la Cluj acolo a fost avionul cu destinatia Dortmund. Am zburat cu Wizzair, zborul a durat cam 1h 30. Am decolat de la Cluj la ora 6 dimineata, iar la 7 fix ora Germaniei ieseam pe usa aeroportului din Dortmund. Unul mic de altfel, cam de dimensiunile celui din Cluj, extrem de usor de parcurs.

Trenul pe care urma sa il iau imi lasa la dispozitie 5h 30’ pentru a descoperi macar o parte din ce poate sa ofere Dortmundul. De la aeroport ai doua variante pentru a ajunge in gara centrala:

-Un shuttle care circula din ora in ora, la ore fixe, si care costa 7 euro. Poate fi varianta ok daca esti prima data in Germania, insa daca ai cat de cat experienta cu sistemul lor de autobuze si trenuri locale varianta a doua poate fi mai ieftina si mai rapida.

-Transportul local – cred ca din 15 in 15 minute circula de la aeroport autobuzul 440, in directia Aplerbeck. Biletul costa 2.60 euro, si il poti lua atat de la sofer, cat si de la automatele de bilete (Bilet clasa A – parca asa apare acolo), e valabil 90 de minute pe oricate linii, dar intr-o singura directie (poti merge inspre gara, pe oricate linii, dar nu te poti intoarce inapoi). E foarte utila informatia, deoarece la Statia Aplerbeck (capat de linie pentru Bus 440) trebuie sa cobori. Aici, treci strada si ajungi in statia de locala de tren Aplerbeck, de unde trenul U 47 te duce in gara centrala.

Ajuns in gara centrala, primul lucru pe care l-am facut a fost sa gasesc un bilet pentru o zi pentru toate mijloacele de transport. Acesta costa 6 euro, parca, dar il poti lua de la aeroport, si iti acopera si calatoria pana in centru pentru care eu am platit mai inainte 2.6 euro (din neatentie).

Primul loc pe care am dorit sa il vad a fost simbolul orasului: Westfahlenstadion (recent Signal Iduna Park), stadionul Borussiei Dortmund, cel mai mare din Germania. Stiam ca Borussia are cei mai calzi fani din Germania, insa nu mi-am imaginat vreodata ca totul in Dortmund se invarte in jurul echipei. Cladiri galben-negre, imagini, tot felul de suveniruri cu echipa…as putea spune ca nu Borussia e echipa Dortmundului, ci Dortmundul e orasul in care joaca Borussia, atat de puternic mi s-a parut imprimat acest simbol in viata de zi cu zi a orasului.

Ca sa ajungi la stadion, din gara centrala iei U45 parca, spre Westfahlenhalle. Stadionul se afla intr-un parc imens, Westfahlenpark unde mai exista o hala sportiva si de concerte (Westfahlenhalle), un teren acoperit pentru patinaj/hockey, terenuri pentru atletism, hoteluri, restaurante…... in fine, parcul e absolut imens. Oricum, indiferent unde esti eu zic ca poti gasi usor stadionul, sunt multe indicatoare in tot orasul, dar odata coborat din trenul local poti sa il vezi din departare. Personal, ma asteptam sa fie mult mai inalt, insa nu e deloc asa, mi s-a parut paoate de nivelul Cluj Arena din punctul asta de vedere…. oricum, totul e galben negru aici, in jurul stadionului exista un Walk Of Fame cu cate o stea pentru fiecare mare realizare a clubului. Langa stadion exista Borusseum, muzeul echipei, care se deschide la ora 10, si care organizeaza si tururi ale stadionului. Eu ajungand la ora 8 acolo, n-am avut timp sa astept atat, dar cu siguranta voi face treaba asta urmatoarea data cand aterizez la Dortmund.

Las Westfahlenstadion deoparte, si revin in centru. Aici am ajuns in Rathausplatz, unde am ramas uimit de pretul destul de scazut al meniurilor de la terase. Daca la Wurzburg si in Bayern in general un meniu cat de cat costa vreo 7-8 euro minim, aici am mancat bine cu 4 euro. Cladirea primariei este frumoasa, ascutita in varf in stilul pur german; aproape de Rathaus exista un fel de “City Gardens”, n-am intrat, insa banuiesc ca e un loc plin de verdeata…parea foarte frumos din exterior.

Am luat la pas Pietele din centru: Altenmarkt, Hansaplatz, Rathausplatz…... toate frumoase, pline de terase in stilul autentic german. Ca obiective am gasit cateva bisierici: Reinold, Sfanta Maria, St Petri, Propstei. Frumoase, dar nu impresionante. In mare, Dortmund nu e un oras turistic clasic, nu e la fel de frumos ca oraselele din Franken sau din Bavaria. Insa are ceva aparte. La nivel de magazine, e impresionant. Tot centrul e plin de magazine de toate tipurile, pentru toate gusturile si toate buzunarele. Am vazut vreo 4-5 centre comerciale de tip Mall, magazine de haine, bijuterii ori obiecte de artizanat, terase multe…. toate astea mi-au dat o impresie placuta si am ramas profund uimit ca mi-a placut un oras care dupa toate informatiile pe care le gasisem de dinainte pe internet avea foarte putine sanse sa fie pe gustul meu.

Am mai hoinarit vreo 2 ore prin centru, si timpul a trecut fara sa imi dau seama. Revin la gara, cu gandul ca in viitor imi voi intregi aceasta vizita in Dortmund parcurgand mai multe obiective turistice care sunt convins ca imi vor delecta privirea si nu numai.

Trimis de giuliani in 30.07.13 12:29:59
Validat / Publicat: 30.07.13 13:35:01

VIZUALIZĂRI: 12703 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (giuliani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.07.13 13:35:22]

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Dortmund: