ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2013
DIN: Tg-Jiu
ÎNSCRIS: 14.09.11
JUL-2013

Un hotel excelent!

Tocmai m-am intors din vacanta si pot spune ca am fost foarte incantat de acest hotel si de insula Creta!

Despre hotel trebuie sa stiti ca are doua parti: partea mai veche unde se gasesc camerele standard si partea noua construita in 2010, unde se afla camerele superioare. Noi am avut o camera superioara care arata impecabil, este foarte spatioasa, mobilier nou si modern, balcon cu priveliste la mare si la piscina, Tv lcd, mini-frigider, seif si AC, totul inclus in pretul platit initial. Baia este si ea foarte mare, moderna cu cada, feon (fohn), telefon si consumabile care se inlocuiesc zilnic.

Ca si pozitie hotelul se afla la 2 pasi de plaja, noi am avut noroc si am primit o camera cu priveliste atat la mare cat si la piscina si curtea interioara a hotelului.

Hotelul are spa, salon de infrumusetare, magazin de suveniruri si diverse, sauna (astea fiind contra cost) si sala de fitness gratis (nu am vazut picior de om pe la sala de fitness... lol). Deasemenea are 2 piscine si suficiente sezlonguri gratis, 2 baruri si 2 restaurante. Toate facilitatile hotelului sunt comune celor doua tipuri de camere.

Noi am avut demipensiune. Micul dejun a fost de nota 10, gaseai croissante, cereale, lapte, sucuri la dozator, salata, oua fierte, omleta sau prajite, sosuri, tatziky, salamuri de calitate, cascaval, unt, dulceata, bacon, fasole, legume si fructe, inghetata si cireasa de pe tort, se faceau pe loc niste clatite foarte bune! Ce-i adevarat, micul dejun a fost cam acelasi in fiecare zi insa aveai de unde alege si era foarte gustos.

La cina se servea peste (zilnic) si mai alternau pui (nuggets sau la cuptor), oaie, vita,gatite sub diverse forme, cartofi prajiti sau la cuptor, musaca, grill, paste, salate, orez, legume, fructe, prajituri foarte bune si in unele seri faceau pe loc mai multe feluri de desert. Cina pot spune ca a fost foarte buna, poate nu de nota 10 dar si asa a fost foarte buna. Ar mai fi trebuie ceva diversitata ca sa fie de nota 10.

Personalul foarte, foarte amabil si mereu zambitor, la check in te conduce frumos la camera si iti explica cate ceva pe acolo, la masa vin si te servesc ei cu cafea dimineata. Noi am fost in cateva excursii si am plecat foarte de dimineata, cam pe la ora 6 AM, inainte de micul dejun. Asa ca anuntai la receptie si dimineata puteai manca un sandwich si sa bei o cafea iar daca era sa pierzi si cina fie iti faceau ei un pachetel (o conserva de peste, un sanwich, o portocala, un mar si ceva dulce) fie puteai alege sa iti dea un voucher pentru un pranz in orice zi voiai tu (e de preferat varianta asta) !

La capitolul curatenie totul a fost exemplar. In camera se face zilnic curat, se schimba prosoapele si consumabilele din baie. La fel si in spatiile comune, de la ora 6 AM pina la 2-3 vedeai angajatii peste tot ca faceau curatenie, aranjau etc!

In concluzie hotelul isi merita din plin cele 4 stele. Daca ar fi ceva de reprosat este ca desi majoritatea balcoanelor aveau un paravan ce despartea balconul tau de cel al vecinilor, balconului nostru ii lipsea acel paravan. Practic era un balcon mare, comun pentru 3 camere despartit printr-o bara. Este un pic nasol pentru ca nu ai nici un pic de intimitate pe balcon dar nu ceva grav totusi.

In doua seri au organizat spectacole de dans latino si intr-o seara se servea homar(lobster) in restaurantul a la carte,desigur conta cost.

Plaja care se afla la cca 50 m de hotel este una destul de mare,publica insa portiunea care se afla chiar in dreptul hotelului cam care ceva pietre in apa insa daca mergeti 100 m mai incolo,inspre hotel Creta Maris plaja este foarte faina,numai nisip si intrare lina in apa!

Ca un sfat: luati-va o camera superioara, se merita fiecare euro dat in plus pentru o astfel de camera!

Trimis de popescuionut in 30.07.13 12:05:19
Validat / Publicat: 30.07.13 13:51:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Insula Zakynthos, Tsilivi, Hotel Jupiter

VIZUALIZĂRI: 5010 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popescuionut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Vedere de la balcon, inspre mare

popescuionut [04.08.13 23:38:48] »

Deasemenea as vrea sa precizez ca hotelul se afla intr-o zona linistita, mai inspre capatul statiunii insa la doar 5-10 minute de mers pe promenada ajungi in centrul statiunii unde se afla magazine de toate felurile, terasele si cluburile si toata distractia de pe timpul noptii!

popescuionut
    Alte impresii din această RUBRICĂAlbatros Spa & Resort Hotel: