ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2013
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 22.03.11
    JUL-2013

Tot ce ne-am dorit

Astazi am revenit acasa, dupa o minunata si mult asteptata vacanta in Sveti Vlas, Bulgaria, la hotelul Garden of Eden. Am rezervat un apartament cu vedere la mare, cu 2 dormitoare, 2 bai, bucatarie. Sa incepem cu inceputul.

DRUMUL

Desi bulgarii sunt recunoscuti pentru lipsa sau foarte proasta pozitionare a indicatoarelor, am ajuns destul de usor in statiune. La intoarcere nu am nimerit intrarea pe autostrada. Mare atentie! Unele indicatoare sunt scris in limba bulgara. Un minus ar fi faptul ca nu exista nici un indicator/semn/panou care sa te indrume in directia hotelului, iar oamenii pe care i-am intrebat ori nu stiau unde se afla, ori nu vorbeau engleza. Dupa ce nimeriti drumul corect, e posibil sa nu remarcati hotelul, deoarece nu are o sigla atat de vizibila.

HOTELUL, PRIMELE IMPRESII

Hotelul propriu-zis, acela cotat la 5*, in mod ironic, nu arata ca unul de 5*. La o prima impresie parea ingrijit, placut la vedere, dar cam atat. La receptie, la ora pranzului cand am ajuns, toate fotoliile erau ocupate de copii cu tablete si telefoane care navigau pe net. Desi era trecut de ora 2, ora la care trebuia facut check-in-ul, fata de la receptie ne-a spus ca trebuie sa mai asteptam cam o ora.

Obosita dupa drum cum eram, mi s-a parut ca nu aud bine. Motivul acestei intarzieri era acela ca proprietarul apartamentului in care urma sa stam fusese acolo si a plecat mai tarziu de ora 12. Abia atunci am aflat ca unele apartamente aveau proprietari. Receptia hotelului este la etajul 5. Cladirile de apartamente, precum si restaurantele si piscinele sunt la 1.

Dupa vreo 20 de minute, un baiat ne-a ajutat sa incarcam bagajele in masinuta ca de golf si ne-a condus in blocul numit "Boriana". Internetul din holul hotelului este gratuit, dar merge cu sincope.

APARTAMENTUL

Apartamentul era la etajul 2. Livingul era destul de mare, cu fotolii, canapea, televizor, bucataria FOARTE bine utilata, dormitoarele decorate cu gust si simplitate. Avea un balcon mare cu masa si scaune si inca unul mai mic din unul din dormitoare. Am mai cerut inca un televizor pentru copii, si imediat l-au adus. NU erau posturi romanesti.

Curatenie se facea zilnic, pe la ora pranzului. Intr-una din zile boiler-ul s-a stricat. Am vorbit la receptie si a venit cineva sa il repare, cat noi eram la plaja. Intr-una din bai mirosea foarte urat scurgerea, te trezea noaptea din somn duhoarea. Am avut noroc pentru cateva zile, fiindca am prins wireless fara parola. Era asa de comod. Nu mai trebuia sa merg atata pana in lobby. Dar cum o minune nu tine decat 3 zile, reteaua a inceput sa imi ceara parola.

COMPLEXUL

Gradinile atent amenajate sunt atuul lor cel mai de pret. Vegetatia este formidabila. Complexul este linistit si foarte curat. Ca un moft, am inotat in toate cele 7 piscine, chiar daca nu erau foarte diferite. Apa potrivita ca temperatura si curata, fara clor in exces.

Exista si un cabinet medical in complex. Din fericire, nu a fost nevoie sa intram acolo. Pana la plaja e putin de mers, oricum sunt lifturi care faciliteaza accesul la plaja. Nu stiu ce ne-am fi facut fara ele. Sunt multe bancute pe care te poti relaxa mai ales noaptea. Ceea ce m-a surprins este naturaletea cu care cei care stateau la parter isi lasau balcoanele larg deschise si diferite lucruri afara si totusi nu se fura nimic. Noi cand mergeam la masa, tot stateam cate unul sa pazim gentile, in timp ce ceilalti isi luau de mancare. Obisnuinta asta...

PLAJA

Plaja este de fapt o fasie destul de ingusta, dotata cu sezlonguri si umbrele contracost. Exista si o portiune in care ti se permite sa stai pe nisip, fara sa platesti. Nisipul nu este prea fin, sunt pietricele si scoici faramitate. La mal se strang multe alge. In apa sunt bolovani mari, e cam greu sa inoti linistit. Mereu trebuie sa ai grija sa nu te lovesti. Mai se gasesc portiuni mici unde apa e mai curata si nu sunt pietre.

RESTAURANTELE SI MANCAREA

Avand demi-pensiune, micul dejun si masa de seara le serveam la un singur restaurant din cele 3. Restaurantul Paradiso este frumos amenajat in interior, are 2 candelabre spectaculoase. Sunt cateva mese si afara, dar alea se ocupa primele. In plus, aveti grija la albine daca alegeti sa mancati afara. As putea spune ca scaunele de la mesele din interior erau cam patate. Fetele de masa erau mai ok.

Si ca sa fiu carcotasa, toaleta din apropierea restaurantului m-a dezamagit. Desi la prima vedere parea curata si moderna, din cele 4 cabine de toalete, numai 2 functionau: cea pentru persoane cu dizabilitati si una normala. Celelalte 2 m-au amuzat chiar. Una era inchisa si sigilata, pesemne ca era stricata, iar cealalta era ok, curata, doar ca ii lipsea usa.

Mancarea la micul-dejun era cam aceeasi in fiecare zi, cu mici variatii. Mie mi s-au parut de calitate toate branzeturile, sunca etc. Tot gaseai ceva care sa iti placa. Masa de seara, spre deosebire de meniurile de la alte hoteluri bulgaresti si turcesti, a fost cam slaba. Mancarea era gatita bine, nimic de zis, dar putin mai multa diversitate nu ar fi stricat. Nu s-au organizat seri cu diferite tematice (de ex. seara italieneasca, seara bulgareasca etc), lucru pe care l-am intalnit la alte hoteluri.

Deserturile nu sunt punctul lor forte. Rareori am gasit ceva care sa imi satisfaca pofta de dulce. Se gaseau niste mini prajituri cu multa crema, o rulada, pepene galben fara gust, niste boluri cu budinca sau gris cu lapte sau iaurt. La restaurantul unde se servea peste, cel de pe plaja nu am fost.

In schimb, am comandat o pizza de la mult laudatul restaurant italienesc. Nu iti poti alege marimea, e doar una standard. De asemenea, nici blatul nu il poti alege. Am comandat o pizza cu sunca si ciuperci si a costat cam 20de lei. NU a fost deloc la nivelul laudelor si reputatiei restaurantului. Poate sunt eu pretentioasa.

SPECTACOLE

Am tot vazut afise cu spectacole fel de fel, dar nu am asistat decat la 2: unul de karaoke si unul cu Russian Gipsies, cu dansuri, care a durat foarte putin, vreo 20 de minute. Animatia pentru copii am descoperit-o in ultimele zile, fiindca avea loc la etajul 5, intr-o zona nu prea populata.

STATIUNEA

Sveti Vlas este o statiune linistita, cu strazi in panta. Sunt cateva magazine, dar punctul de atractie este portul. Marina Dinevi este un grup care detine mai multe hotele, yachturi, restaurante, caziouri de lux si nu in ultimul rand, portul.

In seara cand ne-am plimbat pe acolo, avea loc o petrecere, unde toti invitatii erau imbracati in alb. Un eveniment deosebit de rafinat si exclusivist. Masini una si una defilau prin port, iar soferii asteptau cuminti in parcare, langa masini. Era o atmosfera demna de filme hollywoodiene.

DE VIZITAT

Daca va veti plictisi in interiorul complexului si aveti masina personala, puteti vizita urmatoarea statiune, Elenite. NU sunt prea multe de vazut, statiunea este in expansiune inca.

Va recomand cu caldura sa vizitati oraselul Nessebar. Este incredibil de pitoresc si cochet, cu multe magazine de suveniruri. Sunny Beach este destinata tineretului, statiune renumita pentru cluburile, localurile zgomotoase si oportunitatile de distractie.

ATENTIE!!!

In Sveti Vlas, am parcat masina intr-un loc care arata a parcare in curs de amenajare, dar nu am vazut vreun semn care sa interzica parcarea acolo. Nu era paznic, ne-am bucurat ca nu mai dam bani la cele cu plata. Dupa o superba plimbare prin port, am zarit o masina mare de ridicat masini trecand pe langa noi. Nu am bagat de seama nimic. Noroc ca eu am luat-o mai in fata, inaintea sotului. Atunci am remarcat masina aceea mare trecand incet pe langa mine, luand cu ea masina noastra. Le-am facut semn, am tipat sa opreasca si asta au facut. L-am strigat pe sotul meu alarmata, copii erau speriati.

Se pare ca exista un semn care interzicea parcare, dosit prin tufisuri. Initial au cerut cam multi bani, nu stiu exact, dar sotul meu le-a dat vreo 2 milioane si asa au acceptat sa ne dea masina inapoi. Cum au dat-o jos, au inceput sa ia o alta masina parcata tot in locul ala. Intre timp a venit o un barbat cu o masina cu numar de Bulgaria si se uita razand la noi si vorbea cu cei care luau pe sus masina aceea. Probabil erau mana in mana, poate e un fel de afacere la ei. Cel mai bine e sa parcati in parcarile special amenajate, dati un ban, dar stati linistiti.

Ganditi-va daca ajungeam prea tarziu si nu o mai gaseam acolo. Ce am fi facut? De unde am fi recuperat masina?

Recomand complexul Garden of Eden pentru serviciile de calitate, linistea si confortul pe care ni l-a oferit.

Trimis de lolla23* in 30.07.13 01:35:58
    Validat / Publicat: 30.07.13 08:26:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: sunny beach, nisipurile de aur

VIZUALIZĂRI: 1693 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lolla23*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 hotelul

• Alte impresii din această RUBRICĂGarden of Eden Hotel: