ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2009
ÎNSCRIS: 05.07.09
SEP-2009

Pozitie excelenta

Am avut cazare la acest hotel din 29.08 in 04.09.09, rezervare facuta prin Europa Travel, nu au fost nici un fel de probleme in colaborarea cu aceasta firma, totul ea decurs asa cum trebuia.

Hotelul Korali este la limita intre 2 si 3 stele, adica are plusuri si minusuri dupa cum o sa va descriu mai jos: este bine plasat, f. aproape de plaja (30 de metri) si in zona noua a statiunii (e situat la nr 1 dar a doua cladire pe ultima strada perpendiculara pe plaja str Athena spre Korinos) astfel incat este intr-o zona linistita si deci te poti odihni noaptea; camera este potrivita, cea de 2 paturi este rezonabila si cu balcon f. mare, cea de 3 paturi (al treilea pat este extensibil) este marita prin ingustarea balconului si oricum este loc mai putin de trecere printre si pe langa paturi, are termopane, in balcon gasesti masa si scaune, bec; aerul conditionat este inclus in pret, frigider maricel; baia in schimb este f. inghesuita, pur si simplu nu poti sta pe WC…, nu se dau pliculete cu sampon sau gel de dus, ci doar sapunele; holurile hotelului sunt frumos decorate, micul dejun este stil buffet (dar acelasi meniu: 2 feluri de sunca presata, cascaval, oua fierte, unt, gemuri, ciocolata, cereale, lapte, cafea, ceai, suc, apa, chec, paine, identic dar de calitate), se face curatenie la 3 zile, inclusiv schimbul de asternut si prosoape. Pe plaja din dreptul hotelului (aici plaja este f. lata, cu nisip fin si apa cu intrare lina) sunt paturi si umbrele de care poti benficia daca servesti ceva de la barul hotelului (un frappe = 2 euro), sucuri, bere, ceaiuri, cocteiluri sau bauturi tari. Exista in apropiere 2 supermarketuri.

Noi am fost contactati prin receptia hotelului de catre o agenta (ghida extrem de bine pregatita profesional, care ne-a si insotit la Meteore) de turism care ne-a prezentat excursiile optionale, preturile si zilele in care acestea se efectueaza pt. romani, prin urmare am beneficiat de micul dejun si in zilele de excursie, luat la pachet cu o seara inainte (2 sandwich-uri si o sticla de ½ apa / persoana). Deci avand in vedere ca tariful de cazare de la 1 septembrie a fost 44 euro/zi/camera cu mic dejun buffet si AC inclus, adica un pret mic fata de alte hoteluri, conditiile de cazare au fost destul de onorabile.

Pe aceeasi strada” Athina” mai sunt: Hotel Kouros, apt Karyes, Hotel apt Eleni, Apt Andromachi si multe altele dar toate situate mai departe de plaja. In apropiere, pe stradutele perpendiculare sunt si apt Chronos, Vila apt. Sunny care mi s-a parut ca arata cel mai bine din cele oferite la pret mic prin Romania, apt Alexander, vila apt. Thalasa si altele care nu sunt in ofertele agentiilor din Romania si multe case ale grecilor folosite numai pt vacanta.

Patronul Dimitris Karpozou este un grec la 35-40 maxim poate mai putin, simpatic care umbla in chiloti de baie toata ziua, are 1 si ½ copii si o nevasta draguta care stie si ea engleza, si l-am auzit pe grec vorbind lejer ungureste cu o potentiala clienta, m-a uimit acest lucru.

Ca si o concluzie hotelul a meritat, dar pentru ca nu o sa mai mergem niciodata in Paralia Katerini, probabil ca nu o sa mai ajungem nici la hotel Koralli. Paralia K este muuuuuuult sub Halkidiki si Thasos ca si curatenie, desi are multe magazine si taverne nu ne-a atras prin altceva; apa este mult mai murdara si neclara, plaja lasa de dorit, fiind buna numai in lateralele statiunii, dar…... aceasta mica statiune, una din o mie din Grecia ofera cazare pentru 50.000 de oameni ……

Trimis de Cristina67 in 11.09.09 09:34:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thasos - Sk Potamia, Afithos, Kalithea, Metamorphosis, Lagomandra Neos Marmaras, Salonic, Orestiada

VIZUALIZĂRI: 6996 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristina67); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balconul nostru de la H Korali et 2
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)

Cristina67AUTOR REVIEW
    [11.09.09 10:34:59]

In poza nr 5 este Ghida noastra din excursia la Meteore o tipa care stie multe si de la care primesti informatii foarte multe si foarte utile , extrem de bine informata si foarte buna vorbitoare de greaca = Elena Ionescu - Sirios Travel. Am scris acest ecou ca justificare pt ca in momentul incarcarii pozei s-a frizat site-ul si n-am putut sa scriu nimic in subsolul pozei

georgiana
    [30.12.09 09:16:48]

Mi-a placut reviaw-ul tau, tu ai putut scrie mai multe, deoarece ai stat in sejur acolo, eu doar in tranzit, 2 nopti. Dar, m-ai inveselit, de dimineata cu exprimarea ta;

''Patronul Dimitris Karpozou este un grec la 35-40 maxim poate mai putin, simpatic care umbla in chiloti de baie toata ziua, are 1 si ½ copii! ''

Adica un copil jumate, cum naiba vine? hi-hi-hi...

Cristina67AUTOR REVIEW
    [30.12.09 10:01:03]

Adica unul era fizic printre noi , iar celalalt era la purtator in burtica inca , pana acum sigur are doi , Am scris aici ca sigur nu mai ajungem vreo-data in PK si iata ca am mai ajuns exact peste o luna doar in transit insa pentru ca la 6 oct nu am gasit cazare in statiunile de pe plaja pieriei , nei pori era absolut dezolant parasit de clienti , se auzeau doar zgomote din constructii iar plaja aceea mare era infricosetor de goala. Deci ce vreau sa spun este ca PK este un bun loc de transit catre insule sau orice parte a Greciei , aici oricand gasesti deschis un hotel si preturile sunt pe alese.

Despre patronul de la Koralli cand l-am intalnit prima oara era exact cum l-am descris in sort rosu proaspat sculat din somnul de dupaamiaza cu parul valvoi si foarte putin comunicativ din cauza somnului , nu i-a trebuit nimic de la noi decat rezervarea si ne-a dat imediat cheile de la camere.

Cel mai mult mi-a placut ca Dimitris avea si plaja in administrare , o plaja frumoasa la cativa metri de hotel si chiar puteai sa stai sub umbrela pe sezlong doar consumand ceva de la bar , bauturi ieftine pe care le aducea chiar si el . O bere era cam 2.5 euro rece adusa la nas.

dorinakiss
    [21.08.19 09:09:07]

@Cristina67: Buna ziua. Doresc sa stiu unele amanunte despre baie, deoarece eu sunt mai corpolent si am citit ca nu poti sta pe wc. Adica nu este loc pe langa vasul respectiv? Voi ajunge acolo peste putin timp.

Cristina67, dorinakiss, georgiana
    Alte impresii din această RUBRICĂKoralli Hotel: