ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2013
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 16 si 9 ani

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Un complex de apartamente in care as reveni oricand

Inca de anul trecut, dupa ce am revenit din sejurul petrecut in Spania, unde vizita in parcul PortAventura a imbolnavit toata familia cu virusul distractiilor din parcurile de acest gen, am inceput cautarile pentru urmatorul concediu, binenteles ca tot pe langa un parc de distractii, asta ca sa impacam gusturile tuturor membrilor familiei. Si asa am restrans zona pe langa Gardaland, mai exact pe langa Lacul Garda, in apropiere fiind si Venetia si Monte Baldo, dar si alte locuri numai bune de vizitat (despre care voi scrie in alte review-uri separate).

Dupa multe cautari, in care am avut surpriza ca unele resedinte sa fie deja ocupate pentru perioada aleasa, inca din toamna anului trecut, am gasit Residence La Margherita, un complex de 40 de apartamente cu unul sau doua dormitoare, situat in localitatea Lazise, in partea sud-estica a Lacului Garda. Rezervarea am facut-o direct pe site-ul resedintei, la jumatatea lunii decembrie, cu un avans de 10%, urmand ca restul sa fie achitat in momentul cazarii.

Apartamentele sunt in cateva cladiri dispuse in forma de U in jurul piscinei, cele cu un singur dormitor sunt pozitionate la parter iar cele cu 2 dormitoare sunt la etaj. Fiecare apartament are cate o canapea extensibila in living astfel incat in cel cu un dormitor capacitatea este de maxim 4 persoane iar in cel cu 2 dormitoare capacitatea maxima este de 6 persoane. Noi am avut rezervat un apartament cu 2 dormitoare, unul cu un pat matrimonial si celalalt cu 2 paturi single, fiecare cu dressingul lui, o baie foarte spatioasa, 2 balcoane, bucataria complet utilata cu frigider si congelator separat, aragaz si cuptor, cuptor cu microunde, filtru de cafea, sandwich maker, fierbator de apa, vesela si pahare de toate tipurile, tigai si oale (pana si ustensila de uscat frunzele de salata) si multe altele. Am cumparat doar detergent de vase si servetele, in rest aveam si saci pentru gunoi si toate cele necesare unei gospodarii.

Se putea servi si micul dejun, contra cost, dar nu am vazut pe nimeni facand asta, deoarece este un magazin Lidl in imediata apropiere, zilnic aprovizionat, si intr-o continua aglomeratie, fiind locul de unde cumparau toti turistii cele necesare.

Curatenia nu se face de personalul resedintei (erau 2maturi pe balcon) in schimb in fiecare dimineata cameristele treceau cu carucioarele incarcate cu lenjerii si prosoape curate si le puteam schimba de cate ori doream, o singura data au batut in usa si ne-au adus ele lenjerii si prosoape dar de schimbat lenjeria am schimbat-o noi. Nu am gasit semne ca ar fi intrat vreodata in camera in cele 2 saptamani cat am avut sejurul dar nu ne-a deranjat acest lucru.

Pe tot teritoriul resedintei era semnal Wi-Fi dar la o viteza foarte mica (buna si asa), in fiecare dimineata un membru al personalului curata piscina (foarte curata de altfel si destul de mare), un altul tundea iarba si spala aleele si toata locatia era foarte bine intretinuta.

90% din turistii cazati erau germani (toata zona Lazise este vizitata in cea mai mare majoritate de germani, danezi, elvetieni, suedezi si alte popoare nordice, am inteles de la ghida noastra din Venetia ca Lacul Garda este considerat marea germanilor. Ne-a placut foarte mult linistea din complex, in general cam toata lumea era venita cu masinile personale (parcarea era in subsol, fiecare apartament avea notat numarul corespunzator in dreptul parcarii, dar mai este si o parcare in curte exterioara. Am obsevat ca in fiecare zi cam toti turistii plecau in diverse drumetii (ca si noi) iar sambata si duminica (singurele zile pe care le-am stat in resedinta fara sa plecam vreundeva) era animatia mai mare in jurul piscinei. Langa piscina se afla si un jacuzzi, bucuria copiilor, dar si un mic bar cu diverse automate de cafea, racoritoare si snacksuri. Toata resedinta este inconjurata de gradini frumos ornamentate, cu mult bun gust. La piscina nu afost niciodata problema sa nu gasim sezlonguri libere, apartamentele situate la parter aveau pe terasa fiecare cate 2 sezlonguri, pe care locatarii si le tragaeu pe spatiul verde si faceau plaja in fata apartamentului propriu.

Resedinta este foarte bine pozitionata, intr-o zona linistita, cei care doreau sa se plimbe cu bicicletele puteau inchiria gratis din fata receptiei bicicletele ce apartineau resedintei. Distanta pana la lac este de aproximativ 20 min in plimbare pe jos, cam tot atat pana in statia de autobuz dar se poate comanda si un taxi pentru cei ce nu sunt cu masinilie personale. In fata resedintei se afla si un teren de tenis, rachetele se inchiriau de la receptie, in complex se poate juca tenis de masa si alte jocuri de masa, iar unii dintre turisti venisera de acasa cu unele jocuri pe care le practicau pe spatiul verde. Totul este organizat pentru a petrece o vacanta activa, personalul este foarte amabil, noi am plecat in ultima zi la 6 dimineata si ni s-a spus sa lasam cheia apartamentului pe masa din bucatarie, fara nici o problema, fara inventar la plecare s. a.

Am fost norocosi sa gasim aceasta locatie disponibila si as reveni oricand aici mai ales ca timpul a fost putin pentru cate locuri frumoase sunt de vizitat in aceasta parte a Italiei!

Trimis de bitnic in 28.07.13 11:10:41
    Validat / Publicat: 28.07.13 12:24:48
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 1715 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bitnic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 Asa arata complexul de apartamente din resedinta. Gardurile albe din plan indepartat sunt intrarile catre parcarea subterana.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 EUR pe cameră

webmaster [28.07.13 12:24:20] »

adri-nico [28.07.13 14:32:29] »

un review complet si frumos scris. mi-ar fi placut sa vad mai multe poze si cu spatiul din exteriorul apartamentului. daca aveti, va rog sa le postati.

multumesc!

Muffin2009 [28.07.13 15:54:40] »

Foarte interesant rw tau! Felicitari pentru vacanta!

Pretul afisat de tine se refera doar la cazare?

Cu ce cursa ai zburat? Cu cea de Bergamo sau Venezia?

bitnic [28.07.13 19:43:29] »

Revin cu mai multe poze, a trebuit sa intrerup postarea deoarece am fost iesiti cu copiii

bitnic [28.07.13 20:25:30] »

@Muffin2009: Pretul se refera doar la cazare. Cealalta familie cu care am fost in acest concediu au platit 1850€ pentru un apartament cu un singur dormitor (2 adulti si 1 copil) tot 14 nopti. Am zburat cu low cost din Bacau catre Bergamo, aflat la aprox. 100km de Lazise, ceilalti au zburat de la Otopeni la Verona, la aprox. 25km

Muffin2009 [28.07.13 20:34:40] »

@bitnic: Merci de raspuns!

Si de la Bergamo la Verona cum ati ajuns?

bitnic [28.07.13 20:35:58] »

@webmaster: Aproape ok. Complexul apare cu zoom-ul in dreptul notarii Via delle Coste, in apropierea intersectiei cu Strada Provinciale5 , vezi pe website-ul oficial al resedintei.

Nota Webmaster - Rezolvat. Multumim.

bitnic [28.07.13 20:41:29] »

@Muffin2009: Cu un taxi comandat online in avans, dus-intors 370€, rapid si sigur.

Muffin2009 [28.07.13 20:50:51] »

@bitnic: Am inteles, merci de raspuns!

adri-nico, bitnic, Muffin2009

• pagină generată în 0.10205411911011 sec