Adaland Aquapark

înscris/ă în 13.08.09
MEMBRU: SENIOR
SEP-2009
EUR

O experienta unica si interesanta

Am fost si noi anul acesta la Adaland.

Excursia am luat-o de la o agentie din centrul Kusadasi-ului, a costat 15 eur/pers, cu transport dus-intors inclus, am avut autocar cu aer conditionat care ne-a luat si ne-a lasat in fata hotelului (Batihan).

Atentie la faza cu cardurile: din suma depusa, 5 lire reprezinta garantia pentru card, bani ce iti sunt returnati la plecare. Daca nu-ti ajung banii depusi pe card poti sa mai adaugi (reincarci), dar pe afisul de la ghiseu scrie ca in cazul reincarcarii cartelei, suma ramasa necheltuita nu se returneaza, primesti inapoi doar cele 5 lire garantie. Exista si un mic magazin de suveniruri, tricouri, costume de baie, lotiuni de plaja, papuci, etc. , dar preturile sunt cu 50-100% mai mari decat in bazar.

Preturile sunt cam asa: cafea 4 lire (atentie, nici macar nu e cafea de la dozator, ti se da un pahar cu apa fierbinte, un pliculet de Nescafe, unul de lapte ptr cafea si un cubulet de zahar), bere 8 sau 9 lire, pizza 10 lire, apa plata 1, 5 lire, apa minerala 2 lire. Nu se fumeaza pe terasele fast-foodurilor sau in interiorul acestora, dar se poate fuma langa sezlonguri, sunt ghivece de lut pe post de cos de gunoi/scrumiera.

La toalete e destul de curat, m-a scarbit totusi faptul ca majoritatea copiilor si multi dintre adulti se duc la toaleta fara papuci, apoi se baga in piscine - total neigienic, nu stiu de ce nu exista o regula, pai ce aduci pe talpi de la toaleta bagi in apa, sa fie pentru toti? ! ?

La orele pranzului gresia cu care este pavat complexul devine fierbinte, folositi papucii sau udati-va des talpile.

Din cand in cand, aproape de intrarea in complex, unde este amenajata o scena, animatorii organizeaza dansuri colective, iar platforma unde se danseaza are jeturi de apa ce tasnesc din pardoseala, se formeaza astfel un nor de picaturi de apa, foarte placut pentru cei care vor sa participe la aceste dansuri.

La piscina cu valuri exista o mica portiune, cam pe la jumatatea lungimii, unde gresia de pe fundul bazinului este alunecoasa, cred ca au inlocuit acea portiune pentru ca este putin mai deschisa la culoare decat restul gresiei; aceasta portiune de gresie este aproape neteda, iar cand pornesc valurile exista riscul sa te dezechilibrezi si sa aluneci, mai ales pentru copii.

Sunt interzise sariturile in apa piscinelor, exista un singur loc, unde apa are adancimea de 3 metri si este si o mica trambulina. Peste tot sunt salvamari si membri din staff-ul parcului.

Nu cumparati pozele facute de fotografii din Adaland, chiar daca sunt foarte reusite, sunt destul de scumpe. Fotografii fac poze peste tot, pe la piscine, la sezlonguri, la topogane, dupa-amiaza developeaza pozele si le pun pe peretii unor cabine de lemn de la intrare. Daca te regasesti in acele poze si vrei sa ai amintiri, iei legatura cu fotografii, dai comanda si pana la plecarea din Adaland pozele tale sunt gata. Mai exista si o mica taraba unde iti poti imprima poza pe tricouri si maieuri, nu stiu cat costa. De asemenea, mai este un mic stand unde se fac tatuaje temporare, cu tus sau henna.

Va recomand sa mancati la fast-foodul de langa piscina cu valuri, portiile de mancare sunt generoase, majoritatea preparatelor sunt pe baza de carne de pui si costa max 14 lire/portia.

La fast-foodul gen MCD, pizza nu prea are gust, e mica, pepsi are un gust ciudat. Hamburgerii si cheesbugerii, la fel, sunt cam anemici, portia de cartofi e micuta, nu prea te saturi si costa un meniu aprox 14 lire.

Inghetata se gaseste numai in cateva puncte de vanzare, costa de la 2 lire/buc la 10-14 lire (este inghetata ambalata individual, pe bat sau la cornet sau la pahar).

Nu am incercat toate topoganele, in primul rand pentru ca urci scarile pana iti piere suflul (si cu colac in brate/spate), in al doilea rand ca unele mi se par periculoase.

Va recomand piscina cu valuri, piscina cu jacuzzi, acolo sunt sezloguri amplasate sub copertine de panza, gasesti destule locuri libere si nu te coace soarele intre orele 14-16, ba chiar adie vantul foarte placut si nici nu e atata inghesuiala ca la piscinele pentru copii. In zona piscinelor pentru copii sunt umbrele de impletitura (cam rare, trece soarele prin ele) sau umbrele mici de panza, dar e mare inghesuiala, sezlongurile sunt prea apropiate, iar la pranz dogoreste foarte tare pardoseala, pe langa soarele care trece prin umbrelute.

Cel mai naspa mi s-a parut faptul ca nu exista saltele pe sezlonguri si trebuie sa-ti aduci prosop de plaja, dupa cateva zeci de minute de stat pe sezlong te dor toate oasele.

In rest e foarte frumos, e o investitie impresionanta. Din motive financiare nu am cumparat bilete pentru spectacolul cu delfini sau pentru parcul acvatic, acestea se platesc separat. Am inteles ca daca platesti 40 eur/pers poti innota alaturi de delfini...

Oricum, e o experienta unica si interesanta, iar pentru copii si cei cu spirit de aventura este chiar foarte distractiv (si obositor).

Impresii încărcate de Corina70 in 10.09.2009 15:28:32

• A fost prima sa vizită/vacanţă în TURCIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Corina70); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1050 PMA (din 7 voturi) nota2

[10.09.09 17:25:48]

2 lucruri:

- de ce sa nu cumpar pozele daca mie chiar imi plac si le consider o amintire placuta? Chiar daca sunt scumpe.

- acum 6 ani cand am fost acolo, nu mi s-a parut nimic periculos, ba chiar am experimentat totul ca doar d-aia m-am dus la Adaland. Stati fara grija nu e nimic periculos. e chiar fun. Cat priveste urcatul scarilor... sa bage dom'ne lifturi!

[10.09.09 18:34:38]

1. pentru ca oricum aveam aparatul de fotografiat la noi si camera video, asa ca am facut poze si inregistrari destule, cu tot ce am vrut si ne-a placut noua.

majoritatea pleaca in vacanta cu gandul sa nu depaseasca un anumit buget pentru cheltuieli, cei care au destui bani de aruncat pe chestii aiurea pot sa-si cumpere orice doresc, inclusiv pozele facute de altii;

2. crede-ma ca am vazut cel putin 3 persoane julite pana la sange, pe coate si genunchi (ti se pare normal? daca aveau vreo boala care se transmite prin contactul cu sangele infectat? ! ? ), la topoganul acela alb cu 3 culoare, iar pe alt turist l-am vazut cum s-a oprit la limita sa nu se loveasca cu capul de marginea bazinului, dupa o coborare rapida pe un alt topogan.

cu cat persoana respectiva are o greutate mai mare, cu atat viteza pe care o prinde pe topogan creste, aterizarea in apa devine mai dura iar oprirea se face pe o distanta mai mare, in comparatie cu o persoana cu greutate medie - conform legilor fizicii, invatate demult...

noi avem totusi un copil de crescut, care ne astepta acasa, nu aveam nici cea mai mica intentie sa apelam la primul-ajutor acordat de salvamari sau la asigurarile de sanatate...

hai sa zicem ca nu sunt periculoase decat pentru cei care nu stiu cum sa se dea sau sunt crispati de frica si aterizeaza in pozitii ciudate, sau nu se tin bine de colace... fiecare are propria lui perceptie si metoda de evaluare a gradului de risc... mie asa mi s-au parut, drept dovada ca la cele care mie mi s-au parut riscante nu prea am vazut sa se dea copii, mai mult adolescenti si adulti.

iar in privinta scarilor, daca ai fi fost un munte de om, cu burta mare de la bere si mancare, neobisnuit cu activitatea fizica, ai fi renuntat dupa primele 2 ture de urcat pe scari... erau destui in situatia asta pe acolo... la ei ma refeream

[10.09.09 23:25:37]

Mai Corina iarta-ma dar esti de coma! :)

[11.09.09 09:08:37]

Poate ca asta am si vrut, sa va mai distrati putin !?!

- Admin
[11.09.09 09:13:41]

tilinka, unele din remarcile tale sunt (din ce in ce mai) nepotrivite/deplasate, in opinia si gusturile mele.

[11.09.09 09:55:04]

corina70,

Oricine are aparat foto la el. dar niciodata nu vei reusi sa surprinzi instantanee precum fac cei de acolo. Pt ca asta fac ei zi de zi, asta le e meseria. Eu chiar am vreo 2 poze super tari. Pt ca sunt facute fara ca tu sa ai habar si esti surprins in ipostaze foarte haioase. M-a deranjat afirmatia: nu cumparati poze de la fotografi (ca si cand acolo sunt de fapt niste tepari). Poti spune: pozele de acolo sunt un pic cam scumpe, din punctul meu de vedere nu merita.

Adaland nu e pt copi!!! E pt adulti in primul rand. Ca sunt si locuri unde copii se pot simti bine e alta treaba. Normal ca pt copii e periculos... Dar ca adult daca respecti regulile nu se intampla nimic. De julit te poti juli si pe marginea piscinei daca esti impiedicat.

Daca as fi fost un munte de om, as fi urcat scarile ca sa mai slabesc un pic. De curiozitate? La Efes ai fost?? ai vazut cat trebuie sa mergi pe jos acolo?? Eu propun sa faca benzi rulante

[11.09.09 13:20:00]

Hm, sa zicem ca in privinta pozelor as fi putut scrie ca nu va recomand sa cumparati deoarece sunt cam scumpe... dar cand am vrut sa editez, nu am reusit...

Iar daca Adaland nu este pentru copii, nu crezi ca ar fi utila, poate, o avertizare in acest sens? Dar in felul acesta ar pierde destui clienti... sa fie oare o abila strategie de marketing oferirea de reduceri sau gratuitati pentru copii, in functie de varsta?

In afara de semnele privind adancimea piscinelor, interzicerea sariturilor in apa (si a altor activitati riscante) si limita minima de inaltime a celor care se dau pe topogan, nu am vazut alte limitari/avertizari...

Si daca familiile cu copii, aflate in vacanta in zona, vor sa mearga la Adaland, ce sa faca cu cei mici, sa-i lase singuri la hotel sau, odata ajunsi acolo, sa le interzica cu desavarsire sa se apropie de topoganele pentru adulti? Pana la o anumita varsta copii nu constientizeaza pericolele sau situatiile riscante... Chiar si la piscina pentru copii, celebra galeata care se goleste are suficienta apa cat sa "cocoseze" un adult, daramite un copil...

In acea zi erau cel putin 2 familii cu copii mici (bebelusi), in carucior, evident ca nu-i adusesera pentru balaceala in piscina, ci pentru ca nu aveau cum sa-i lase la hotel... Iar in piscina cu jacuzzi am vazut o doamna cu o fetita care nu avea mai mult de 2 anisori...

Poate sunt eu o fire mai prudenta, dar ca fapt divers, din grupul nostru (4 adulti si un baiat de 12 ani), numai baietelul a avut "curajul" sa incerce mai multe topogane (dar nu pe toate, la cele mai dificile nu l-au lasat parintii sa se duca), noi ne-am rezumat doar sa le incercam pe cele mai "usoare" sau mai "distractive". Cand i-am mai vazut si pe cei cu julituri, am renuntat imediat la ideea de a ne da pe acele topogane...

Iar la Efes nu am fost in vizita, am plecat in concediu sa ma odihnesc dupa un an de munca destul de greu si obositor, nu sa ma coc sub soarele arzator de la ruine; le-am vazut doar in treacat, din mersul masinii si le-am fotografiat de pe culmea unui deal, atat. Dar vedeam grupurile de turisti cum abia se tarau pe acolo, sub arsita amiezii...

Am senzatia ca intram in polemici inutile si persiflari fara rost, scopul acestui site este altul, fiecare are dreptul la o parere, mai mult sau mai putin obiectiva. Asa cum gusturile nu se discuta, si impresiile din vacante sunt supuse subiectivismului si nivelul de asteptari al fiecaruia.

In fine, daca se poate, hai sa nu ne mai contrazicem, cei care citesc pe acest site au alte asteptari, cred...

[11.09.09 13:44:13]

Corina,

NU intru in polemica, doar incerc sa aduc argumente.

Daca ai copil de 2 ani si-l duci la Adaland.. iti bati joc de el din punctul meu de vedere. Pentru ei (am o fetita de 2 ani) cel mai bine e plaja/ piscina/ masa/ animatie/ somn. In schimb, de la 6-7 ani in sus mi se pare ca se poate distra oricine la Adaland. Am spus doar ca nu este un aquapark special pt copii. Iar in ceea ce priveste periculozitatea, zborul cu avionul sau condusul pe strazile patriei sunt mai periculoase decat Adaland. In fine. Pacat ca nu ai ajuns la Efes... serios... dar ma asteptam la acest raspuns. Am terminat. Scuze de "persiflari"

[11.09.09 14:32:43]

: -)

Si eu am o fetita de 2 ani, pe care am lasat-o acasa (cu mama mea, in care am incredere deplina), tocmai pentru a lua o vacanta si de la "meseria" de parinti, chiar simteam nevoia sa mergem undeva numai noi doi (eu si sotul), fara cea mica. Si ca sa nu ma acuze cineva ca sunt "mama denaturata", pe cea mica am dus-o deja anul acesta la mare (a noastra, desigur), unde am stat 10 zile, pentru cura heliomarina recomandata de pediatru.

In proportie de 50% as fi fost tentata sa vizitez ruinele de la Efes (doar asa, de curiozitate), dar sotul meu si celalalt cuplu n-au vrut deloc sa mearga, asa ca... m-am supus opiniei majoritatii, ca doar nu era sa ma duc singura, de capul meu pe acolo...

Oricum, am avut prea putine zile la dispozitie in acest sejur, ar fi insemnat sa pierd o zi de plaja si leneveala si, ca sa fiu sincera pana la capat, nici nu sunt innebunita dupa vestigiile istorice, recunosc cinstit ca stau prost la capitolul istorie, iar ca sa recuperez acum, e cam tarziu si nu se rezolva printr-o simpla vizitare a unor ruine... doar pentru ca da bine sa te lauzi ca ai vazut si una, si alta... prefer sa fiu onesta, sa spun ca acele ruine nu-mi inspira mare lucru, in contextul in care nu stiu nimic despre istoria lor...

[11.09.09 15:02:26]

pentru webmaster. chiar mi-a placut cum a scris corina! :) Nu vad de ce as fi fost deplasata aici!

[11.09.09 15:13:14]

cred ca webmaster era putin nervos din cauza problemelor cu site-ul si a interpretat pe dos remarca ta...eu insa nu m-am suparat :-)))

[11.09.09 15:19:53]

E! Master e suparat pe mine din cauza la alt ecou! :)

- Admin
[11.09.09 15:21:44]

tilinka: as prefera sa eviti pe viitor expresii cu dublu inteles, sa incerci sa eviti / sa previi eventuale interpretari ofensatoare.

Anyway, daca adrisantu' (corina70) spune ca a interpretat corect, atunci se pare ca datorez scuze tilinkai. Tilinka, imi pare rau daca te-am judecat prea aspru (dar am citit acel ecou, intr-adevar, imediat dupa cel de la Mariott...).

[11.09.09 15:28:22]

Oricum Mastere n-am sa mai pun ecouri la impresii gen Marriot! Eu ma luasem de modul cum a scris review-ul. Am observat ca nu facem parte din aceeasi lume. :)

[11.09.09 15:33:57]

dragii mei, si daca m-as fi suparat, ce rezolvam la urma-urmelor ?!? deocamdata ne stim virtual, nu avem nimic de impartit...pot sa ma supar pe cineva fara nume, fara chip, doar cu nick(-name) ?

imi si imaginez o faza de genul : cateva familii de romani se intalnesc intr-un hotel, in strainatate, discuta, poate se imprietenesc si din vorba-n vorba aduc discutia si despre sejur, cat a costat, de unde l-au luat, etc., si in final sa constate ca s-au orientat dupa impresiile de pe acest site si poate chiar s-au contrazis, sub acoperirea unor nick-name-uri...

[11.09.09 15:40:39]

Bravo Corina! Nota 10!

- elena21111957
[11.05.11 20:39:51]

Este bine sa ai posibilitatea sa alegi. Problema copiilor este pentru fiecare familie asa cum o considera.

Eu ma ghidez in calatoriile mele dupa impresiile scrise pe AMFOSTACOLO si multumesc tuturor care isi retraiesc experientele mai mult sau mai putin pozitive prin aceste ecouri.

- elena53
[19.07.11 04:20:20]

Caut familie, grup ptr efectuarea concediului in Turcia, mai precis in Davutlar. la 15 km de Kusadasi, o zona superba f. aproape de mare cca 50 m, cazare in vila de 7 locuri, eu st cu nepotica de 12 ani si sotul meu, suntem o fam. unita, fara hachite, nefumatori, spontani si sociabili. Am inchiriat vila din 2010 ptr fam noastra dar intre timp s-a nascut un bebel care nu poate circula 1100 km cu masina, si am decis sa facem un apel spre noi cunostinte. Noi mergem in aceeasi statiune de 10 ani, preturile st convenabile, nu esti legat de mese, iti gatesti singur, iti imparti timpul cum crezi de cuviinta. Ne-am bucura sa gasim o fam cu copil (copii), sau poate 2 fam, sunt disponibile 4 locuri.

- calatorul
[08.11.16 16:10:39]

@Corina70: Si iata cum aceasta experienta interesanta nu a ramas unica, foarte bine, vacante frumoase in continuare.

Publicitate    [09.12.19 00:12:09]

pagină generată in 0.149613142014 sec