ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2013
ÎNSCRIS: 07.06.11
JUL-2013
3 AD. + 1 COPII -- v: 12 ani

Din nou la Capitol

Acum cateva zile ne-am intors de la capitol. A fost a doua oara la Capitol insa anul acesta am avut drept comparatie un sejur in Bulgaria si nu ni s-a mai parut atat de bine la Capitol.

Camera si hotelul:

Camera mica, foarte mica iar patul gigantic de acum doi ani in care incapeam toti 4 nu ni s-a mai parut asa gigantic. De asemenea hotelul avea cateva defecte greu de ne-observat chiar si pentru cineva care nu obisnuieste sa caute nod in papura: lipsa de prize - am fost nevoiti sa cumparam un triplu ca sa ne putem incarca telefoanele fara sa scoatem din priza tv-ul sau minibarul, curentul din hotel, de pe balcon si din imprejurarile hotelului care disparea inexplicabil cand ne indepartam de hotel si scarile spre plaja vechi, inclinate chiar sau neterminate. O imbunatatire ar fi ca gresia din 2011 s-a transformat in parchet.

Personalul:

Menajera venea zilnic si am fost chiar placut surprinsi cand am vazut ca plasa cu gunoaie de sub masuta era intotdeauna aruncata :)). Prosoapele ne-au fost schimbate de ori cate ori le lasam pe jos in baie iar asternuturile au fost schimbate o data. Receptionera a fost foarte draguta

Restaurante:

Nu am mancat la restaurantul hotelului pentru ca tineam minte de acum 2 ani ca e foarte scump. Anul acesta am mancat la restaurantele din statiune. Am facut o lista cu restaurantele/terasele bune (raport calitate/pret bun): terasa Capitol (cu cea mai buna pizza); Autoserviea Four Seasons si terasa Barina Activ. Restaurantul Delta s-ar afla pe la mijloc nici rau nici bun.

Statiunea:

Anul acesta am vizitat si celelalte statiuni (saturn, venus, neptun, olimp) si pot spune ca Jupiterul e chiar o statiune frumoasa. Sunt multe lucruri de facut incepand cu mancat toate "prostiile" posibile (gogogsi, vata de zahar, hot-dog, hamsii, inghetata etc.) continuand cu shopping si terminand cu activitati gen mersul pe bicicleta de 2-4 persoane.

Plaja:

Noi faceam baie si plaja in golfuletul din Cap Aurora deoarece in cel al hotelului nu se putea din cauza algelor care impanzeau malul iar plaja Jupiter era foarte aglomerata - atat de aglomerata ca n-aveai loc sa arunci un bat. Totusi nici acest golf nu era minunat pentru ca intrarea in apa era plina de scoici si pietre si ca plus mai erau si alge. Nisipul nu era nici pe departe la fel de fin ca si cel din Bulgaria

Per total binisor... Avand in vedere ca nu mergi la mare ca sa stai in camera de hotel ci sa faci baie si plaja... Totusi nici asta nu prea puteai face doar daca suportai aglomeratia din plaja Jupiter sau conditiile rele din golf... Dar acest hotel are si un plus: privelistea minunata din balcon.

Era sa uit pe tot parcursul sejurului un miros sinistru (ca sa nu spun oribil sau groaznic) imprejmuia hotelul. Adica acest miros de alge in descompunere se gasea in parcarea hotelului, pe plaja si cateodata se resimtea fin si in receptia hotelului. Cam atat de la Capitol.

Concediu Placut!

Trimis de starsbery in 27.07.13 13:03:44
Validat / Publicat: 27.07.13 13:50:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA.

VIZUALIZĂRI: 2428 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (starsbery); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 patul

ilincalif*
    [29.07.13 13:14:07]

Privind fotografiile postate de dvs. constat că nici în sezonul estival 2013 nu au schimbat sinistrul mobilier verzuliu din camere. Păcat!

starsberyAUTOR REVIEW
    [31.07.13 19:45:59]

@ilincalif: Noi am avut o camera cu mobilier verde-galben. Deci se poate spune ca pe jumatate au schimbat mobilierul verde. In orice caz cand am fost in 2011 era totul verde.

O zi buna.

ilincalif*, starsbery