ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2013
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 04.07.10
MAY-2013

Paris - Mai 2013

Anul acesta de 1 Mai am ales Parisul ca destinatie, dupa ce anul trecut am fost la Istanbul (vezi impresii - vezi impresii). In vara am mers totusi din nou in Turcia, dar la mare (vezi impresii).

Nu o sa reiau din cele ce s-au mai spus, ci o sa incerc sa redau pe scurt ce cred ca e esential si nou fata de cele scrise anterior pe site.

Am zburat cu Blue Air si am aterizat pe Aeroportul Beauvais. Din afara aeroportului Beauvais am luat bilete de autobuz dus intors. Pentru fiecare avion exista cate un autobuz, la o anumită oră. Noi l-am pierdut pe al nostru şi am urcat la intoarcere in alt autobuz, pentru avionul de Barcelona si am ajuns la timp. Nu au fost probleme.

Pentru mersul prin oraş am cumpărat Navigo de o saptamana valabila pe 5 zone si pe toate mijloacele de transport în ideea de a avea Disneyland si Versailles incluse, care sunt in zona 5. Pe acesta l-am luat din prima statie de metrou, avand fiecare poze de legitimatie facute de acasa pentru a economisi niste euro.

Metroul este foarte aglomerat si sunt multi negri si arabi. Cu autobuzul insa se merge foarte bine, rapid, iar acestea nu sunt atat de aglomerate. Exista si avantajul ca se pot vedea si multe obiective.

Parisul este foarte intins si are foarte multe obiective. Noi am stat 7 zile si abia am reusit sa vedem pe fuga doar o parte din obiectivele pe cale ni le-am propus.

In cele ce urmeaza o sa arat ce obiective am vizitat si care sunt incluse Museum pass pe care l-am luat din Gara de Est, de la un birou turistic.

Malmaison – Este un castel micuţ, dar e puţin cam departe, foarte frumos, cochet. In acesta a locuit Joséphine de Beauharnais, prima sotie a lui Napoleon I. Castelul are program până la ora 17. La castel se ajunge mai greu cu metrou si apoi cu un autobuz. Acesta este inclus în Museum Pass. Surprinyator, nu exista o aglomeratie de turisti la acest castel.

Maison Laffite – Este un fost castel de vânătoare al regilor şi apoi castel nobiliar. Are un parc foarte mare cu peluză şi copaci batrani. Se vizitează cu ghid audio. E inclus în Museum Pass.

Se ajunge cu RER, iar apoi până la castel se merge pe jos cam 1 km printr-un cartier de vile foarte frumos. Unele erau de vânzare, iar preţul lor era de aproximativ 1 milion de euro.

Vincennes – E un castel medieval transformat în cazarmă, în prezent dezafectată. Se ajunge cu RER rosu în direcţia Disney. Nu e aşa de spectaculos. Are un turn in interior şi o biserică.

Luvru – Este foarte aglomerat dar se poate intra in fata (Skip the Line) daca ai Museum Pass.

Arcul de Triumf –E inclus în Museum Pass si se intra in fata (Skip the Line), sarind peste coada mare. Multe scari circulare. cam etajul 12. De sus este panorama foarte frumoasa. Se ajunge foarte usor, statia de metrou fiind la 100 m in fata obiectivului.

Conciergerie - E inclus în Museum Pass si se intra in fata (Skip the Line), sarind peste coada mare. Este langa Sainte Chapelle si Ministerul de Interne. E o fosta inchisoare. Aici au fost inchisi Maria Antoaneta si Ludovic al XVI-lea sotul sau dupa Revolutia Franceză.

Orangerie - E inclus în Museum Pass si se intra in fata, sarind peste coada mare. În interior nu mai sunt plante, aşa după cum era initial destinata cladirea. Momentan e o expozitie de tablouri.

Notre Dame - Este coada foarte marela intrare, dar nu se plateste bilet. Am vazut cum unii intra si in fata. Vis a vis e o tribuna mare unde turistii se odihnesc.

Versailles – Se ajunge cu RER galben in zona 5, fiind ultima statie. Majoritatea turistilor iau bilete sau abonamente în care nu este inclusa si zona 5 si au probleme cu controalele. La castel sunt cozi foarte mari si nu se poate intra in faţă ca la Luvru cu Museum Pass, desi este inclus in acesta.

Musee d’Orsay si Turnul Eiffel sunt la fel de aglomerate ca Versailles. Sunt cozi foarte mari si nu se poate intra in fata nici cu Museum Pass. De altfel Turnul Eiffel nu este inclus in Museum pass.

Basilica Sacre Coeur – Nu e inclusă în Museum Pass, dar intrarea nu se plateste. Până sus, la catedrală sunt nişte scări foarte mari. Se poate lua însă şi funicularul, iar biletul e 1,2 euro/om.

Croazierele pe Sena – noi am luat un bilet de o zi, de 12 euro de om de la statia Turnul Eiffel si am mers toata ziua, coborand si urcand la diferite statii.

Disneyland – Am luat bilete de pe net. Noi am fost doar in Walt Disney Studios, care e pentru adulţi. La intrare ti se da o harta. Parcurile sunt foarte mari si agglomerate. Acestea nu se pot vizita într-o singură zi. La fiecare obiectiv se asteaptă, deşi ai fast pass si câte 40 min până să intri. Meniul la restaurant era de 11 euro, iar cafeaua 3 euro. Preturile nu sunt mari pentru Franta, ci chiar obisnuite.

Le Village – Este un outlet gen cel austriac de la Parndorf. Se ajunge cu tot cu RER rosu în direcţia Disney, staţia Val dţ Europe. Casutele de afara au program pana la ora 19, mall-ul pana la ora 21 iar restaurantele pana la ora 22, la fel si Auchan. Preturile sunt mari in Outlet, respectiv în partea de magazine din exterior, dar mai normale in mall.

Place Vendome si zona Rue de Rivoli – Aici sunt celebrele magazine ale marilor case de modă precum şi cele de bijuterii. La o casă de schimb se puteau schimba lei, cursul fiind de 5 lei/1 euro.

Champs Elisee – Sunt multe restaurante si cafenele, magazine de lux. Preţurile plătite de noi au fost următoarele: cafea 1,80 euro, ciocolata calda 4 euro, meniul zile 20 euro, fara meniu 65 euro/fam.

În Paris există si mai multe biserici ortodoxe româneşti. La una din ele aflată în Cartierul Latin am făcut anul acesta Paştele.

Trimis de tabache in 26.07.13 14:13:53
Validat / Publicat: 26.07.13 22:33:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris, Lyon, Nancy, La Rochelle, Metz

VIZUALIZĂRI: 3840 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tabache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Turnul Eiffel

• Alte impresii din această RUBRICĂParis - locuri 'musai de văzut':