ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2013
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 26.01.09
FEB-2013

O alegere foarte buna pentru Barcelona

Am stat in acest hotel in februarie, 2 zile inainte de a pleca intr-o croaziera.

In Barcelona cazarile sunt destul de scumpe, un hotel bun in oras fiind in jur de 100 euro/ noapte la 3 stele. Avand un cod de reducere (functional) de pe tripadvisor, am zis sa incercam sa ne rasfatam cu un hotel de 5 stele (care a costat 73 euro/noapte cu mic dejun).

Singurul inconvenient al acestui hotel este faptul ca este mai aproape de aeroport decat de oras. Insa acesta este compensat de faptul ca statia de metrou este chiar la iesirea din hotel. Odata ajunsi in metrou, drumul spre centru este cam acelasi (cu 10 minute in plus, pretul biletului fiind acelasi - cartela T 10 functioneaza si aici in zona 1). Aceasta nu a fost prima sedere in Barcelona si pot spune ca am stat in hotel situat mai central si tot cam atat faceam pana in port de exemplu (pentru ca cele 10 minute le faceam pe jos pana la statia de metrou). Deci nu e un inconvenient major.

De aici in colo insa cuvintele nu sunt decat de lauda - hotelul este superb, nou si modern. Arhitectura sa este cu totul speciala, hotelul fiind prezentat pe worldarchitecturemap si in cursurile studentilor de la facultatile de profil. A fost inaugurat in 2006, are 107 m si 280 camere si a fost realizat dupa planurile arhitectului Richard Rogers.

La cerere, am primit o camera cu vedere spre oras, la etajul 18 (la etajele superioare erau camerele executive). Pot spune fara nici un dubiu ca a a fost una dintre cele mai spectaculoase vederi pe care le-am avut dintr-o camera de hotel!

Camerele sunt spatioase, cu un pat dublu foarte mare si o canapea neextensibila langa pat. Draperiile se puteau actiona electric dintr-un intrerupator de langa pat - deci nu era nevoie nici sa te dai jos ca sa beneficiezi dimineata de imaginea superba a rasaritului. In loc de fereastra, tot peretele exterior este de sticla - pana jos la podea! Bineinteles ca nu se deschide nimic, ciar daca erau geamuri la inaltimea asta nu s-ar fi deschis. Insa AC functioneaza impecabil. Internetul WiFi este gratuit.

Baia este intr-adevar spatioasa, cu multe oglinzi care mareau si mai mult spatiul. Este semideschisa, cu dusul si toaleta inchise, cu 2 chiuvete, cu toate cosmeticele necesare, cu halate si papuci. Prosoapele (cate 3 de persoana) albe, curate se schimbau de cate ori era nevoie (si in timpul zilei daca cereai).

Micul dejun se ia la la restaurantul de la etajul 3 - foarte bogat, servit intr-o ambianta placuta. Este intitulat de hotel drept mic dejun bogat in antioxidanti, astfel incat fructele, sucurile proaspete si salatele se gasesc din abundenta.

La ultimul etaj - in "farfuria" ce se vede din exterior este un restaturant care se invarte si care are 1 stea Michelin! O cina acolo e 135 euro/persoana fara bauturi (nu am fost) !

Holul de la intrare este foarte modern decorat (veti vedea in fotografii). Acolo e un bar si un centru de conferinte. Hotelul ofera transport gratuit la/ de la aeroport. Are si un centru spa (se plateste separat) in cladirea alaturata.

In concluzie, daca gasiti o oferta buna nu ezitati (m-am uitat pe site, acum preturile sunt mult mai mari la cazare).

Trimis de Irina1974 in 26.07.13 12:20:11
Validat / Publicat: 26.07.13 13:20:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Madrid, Valencia, Calella, Sevilia, Cordoba

VIZUALIZĂRI: 1741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Irina1974); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul vazut de la intrarea in statia de metrou
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 83.20 EUR pe cameră

[26.07.13 12:33:11]

Irina1974AUTOR REVIEW