ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2013
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
JUN-2013

Plusuri şi minusuri la pensiunea Argus din Băile Herculane

M-am decis să descriu şederea mea la această pensiune din mai multe motive. În primul rând pentru că am fost acolo, iar în al doilea rând pentru că recent un alt user a scris un review despre această locaţie.

Deşi s-a punctat mai toate aspectele legate de această pensiune vin şi eu cu ceva completări, având în vedere că eu am fost cazat aici vara, iar colegul AFA iarna. Şi în plus de asta ataşez şi câteva poze cu pensiunea, parcarea, recepţia şi restaurantul.

Rezervarea mea la această pensiune a avut şi unele nemulţumiri, pentru că deşi vorbisem la telefon şi trimisesem un mail în care doream camerele cele mai ieftine (5 şi 7), nu numai că nu s-a ţinut cont de doleanţa mea, dar nici nu mai aveau camere twin sau double.

La protestele şi comentariile noastre gazda nici nu a cadadixit să-şi ceară scuze dând vina pe soţ că nu a notat această rezervare. Când am întrebat de solicitarea noastră scrisă, ne-a spus cu nonşalanţă că ea nu se uită pe mailuri.

Să ne fie cu iertare, dar să ai o pensiune, să o înscrii pe un site unde poţi face rezervări telefonice şi scrise şi să nu citeşti mail-urile mi se pare impardonabil. Ca să faci afaceri din turism mai trebuie să te şi pricepi.

In final ne-a propus să ne arate un apartament situat la etajul 3, fără costuri suplimentareș şi cum ne-a plăcut, am acceptat.

Intre timp ne-am „împăcat” şi am aflat unele amănunte despre locaţie. Pensiunea este o afacere de familie, fără angajaţi, și mai administrează una pe clisura Dunării la Eşelniţa.

Între cele două drumuri, soţul care este mai priceput, se ocupă şi de situaţia financiară a celor două pensiuni.

Locaţia se află pe partea dreaptă a râului Cerna, pe strada Zăvoiului, ce duce în centrul vechi al oraşului. Are trei etaje şi 10 camere din care una triplă, una single şi 8 duble.

Balcoane nu au decât camerele dinspre râul Cerna. Recepţia şi restaurantul se află la etajul unu după ce urci câteva trepte din beton.

Toate camerele au baie în cameră, apa caldă fără probleme, iar ca articole de toaletă strictul necesar. Curăţenia fără reproş, instalaţii sanitare noi, mobilier nou. Restaurantul destul de mic, oferă micul dejun, dejunul şi cina la cerere.

WiFi nu funcţionează decăt în zona recepţiei şi a restaurantului şi probabil pe la etajul I. Parcarea se află vis-a-vis de pensiune şi are un număr suficient de locuri pentru clienţii hotelului.

Lângă parcare se află un grătar, iar dedesupt o frumoasă terasă deasupra răului Cerna la 3 metri de luciul apei. Când am vizitat-o nu era în funcţiune, avea un bar în curs de amenajare, însă dotată cu mese şi scaune.

Chiar şi în aceste condiţii, seara terasa era plină şi se consumau produse luate de la market.

Cum spuneam, noi am stat într-un apartament foarte frumos la etajul 3, mai nou construit şi de o curăţenie exemplară. Camerele mari spaţioase, un hol larg, ferestre mari din PVC. Nu au aer condiţionat şi cred că în perioada iulie-august la acest etaj este foarte cald.

Baia foarte curată, dotată cu tot ce trebuie, dar un pic cam mică pentru un apartament. Camerele au televizor, iar pe hol există un frigider.

Deşi nu se află la nivelul unui hotel de cel puţin trei stele, datorită amplasării, a confortului destul de bun şi nu în ultimul rând al preţului, această pensiune poate fi o bună opţiune pentru cei care vor să viziteze frumoasa dar și trista staţiune Băile Herculane.

Trimis de traian.leuca † in 25.07.13 23:09:55
Validat / Publicat: 26.07.13 08:05:28

VIZUALIZĂRI: 2250 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea în vila Argus din Băile Herculane.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Argus: