ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2013
DIN: PETROSANI
ÎNSCRIS: 17.07.09
JUL-2013

O alegere neinspirata...

Dupa un drum destul de usor prin Bulgaria si o cazare intermediara la Sidirokastro -Hotel Agnatio, am ajuns la hotelul Cronwell Platamon Resort (ex. Platamon Palace).

O locatie destul de draguta la prima vedere, nu foarte mare, amplasata intre malul marii si poalele Muntelui Olimp, in apropiere de Nei Pori, intr-un orasel numit Platamonas, zona Pieria.

Am ajuns in jurul orei 11.30 si ne-au spus sa revenim la ora 12.00 pentru a ne pune bratarile iar camera am primit-o la ora 13.30. In tot acest timp am facut o plimbare prin imprejurimile hotelului.

Toate camerele au vedere laterala la mare si sunt recent renovate. Camera unde am fost cazati era mare, curata, dotata cu un pat dublu si o canapea extensibila pentru copil, mobilier nou, seif gratis, minibar (reaprovizionat zilnic), tv (se prinde PRO TV international), semnal Wi-Fi aproape inexistent in camera (doar la receptie), aer conditionat individual.

Baia mare, cu cada si dus, consumabile, halate de baie, papuci de casa, uscator de par.

Masa se servea in restaurantul Herbarium din cladirea principala. Mancarea era proaspat gatita dar nu foarte diversificata. Erau seri cand oferea mancare cu specific grecesc, italian sau fructe de mare. Nu era permisa iesirea cu mancare din restaurant. Ce mi s-a parut putin ciudat era faptul ca la intrarea in restaurant statea cineva din personal si verificau numarul camerei si numarul de persoane, pe baza unor liste mereu actualizate.

Barurile sunt in numar de trei: Lobby Bar, Beach Bar si Splash Bar. La Beach Bar se serveau bauturi racoritoare, bere la dozator, mojito, cafea si inghetata. Tot de aici se ridicau si se schimbau prosopele de plaja. La barul de la Splash Park (aici este amenajat loc de joaca pentru copii) se serveau doar bauturi racoritoare, cafea, ceai, inghetata. La Lobby Bar se serveau toate bauturile atat cele locale cat si cele din import.

Echipa de animatie am inteles ca era din Ukraina si incercau sa-si faca treaba cat puteau de bine. Spectacolele de seara erau slabute iar joia aveau liber pentru ca se organiza ,,Greek Night '' la restaurantul Saloufes Cafe'. Seara greceasca trebuia platita.

Parcarea este destul de mare si pazita.

Plaja mi s-a parut cam neingrijita si faptul ca toata ziua circulau vanzatorii ambulanti de gogosi, posete, tatuaje, gablonturi, ma facea sa cred ca sunt pe plaja la Mamaia. Acest lucru nu mi-a placut pentru o plaja catalogata drept plaja privata a hotelului.

Intrarea in mare era plina de pietricele pe o portiune de aproximativ 3-4 m dupa care era nisip dar si apa se adancea brusc.

Cam aceasta a fost prima mea experienta in Grecia care sincer nu a fost pe masura asteptarilor mele. Ma asteptam sa vad marea aceea albastra si cladirile de un alb imaculat cocotate pe dealuri. Speram sa gasesc o Grecie molipsitoare care sa ma faca sa vreau sa ma intorc la ea in fiecare vara.

Eu cred ca nu am facut alegerea potrivita pentru acest lucru...

Trimis de yasemin72 in 25.07.13 20:01:22
Validat / Publicat: 25.07.13 21:15:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4223 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yasemin72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera-hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

tm67bru
    [25.07.13 21:51:14]

și la (U)AI și "Grecia autentică"... Hmmm... e ca și cum ai vrea și cu nevasta și cu amanta în aceeași vacanță

Nu se poate - imho...

hlli
    [26.07.13 17:45:00]

@yasemin72, eu urmeaza sa voi petrec un sejur la Cronwell incepand cu data de 14 septembrie asa ca m-am bucurat sa citesc review-ul tau.

Cazarea noastra va fi in camerele din bungalow-uri. Cum ti-au parut bungalow-urile?

Crezi ca cei de la bungalow au acces la toate serviciile din resort sau au restrictii?

Orice informatie imi prinde mie, sa stiu la ce sa ma astept.

Sa auzim de bine!!!

yasemin72AUTOR REVIEW
    [26.07.13 22:50:10]

@hlli: Bungalow-urile mi s-au parut ok. Sunt in numar de 5 si se gasesc pe partea dreapta cum intri, dupa bariera, cu intrare de pe alee si cu vedere spre hotelul Olympion Melathron.

Cat priveste accesul la servicii nu am vazut sa se faca diferente. Existau doua culori la bratari: galbene la adulti si rosii la copii pana la 16 ani.

Concediu placut!

edbica2000
    [26.11.13 18:45:35]

Nu stiu cum te-ai documentat inainte de plecarea in concediu. dar eu zic ca o la minima documentare ai fi gasit ca in Grecia continentala sau mai clar in Grecia de Nord (in nici un caz pe Riviera Olympului) nu vei gasi acele casute albe cocotate pe dealuri si nici marea albastra de care faci vorbire. Aceea este Grecia insulara pe care o gasesti la o simpla cautare pe google. Evident fara (U) AI.

yasemin72AUTOR REVIEW
    [26.11.13 19:02:26]

@edbica2000: Asa este nu m-am documentat suficient dar cu siguranta voi avea grija la alegerea concediului din 2014.

edbica2000, hlli, yasemin72
    Alte impresii din această RUBRICĂCronwell Platamon Resort (ex Platamon Palace) :