ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2013

Către satisfăcător

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Un hotel bun in Toscana

In perioada 24 iunie-1 iulie 2013 am fost pentru prima data in Italia. Am ales zona Toscana cu unele retineri, pentru ca nu am gasit recomandari pentru acest hotel, am ales Stella Mare Ceccina.

Amplasare:

Hotel relativ nou, amplasat pe malul marii, la aprox. 50 m de mare. Hotelul este ultimul ca amplasare pe faleza din Cecina Mare, chiar pe artera principal. Aveai acces usor la taverne, Pizzerii, terase si magazine. In spate este o padure frumoasa de pini unde se plimba lumea cu biciclete inchiriate.

Cazarea s-a facut foarte repede, in 5 min am avut camera si am fost anuntati programul restaurantului. La receptive este si o romanca, Ramona, din Cluj, plecata de 12 ani. S-a bucurat sa ne vada, eram singurii romani.

Hotelul dispune de un lobi frumos, clima, o mica biblioteca cu un LCD mare, pian. Internet peste tot chiar si la plaja, nu era conta cost.

Plaja:

Cu plaja proprie. Plaja este cu nisip foarte fin, foarte bine intretinut. O curatenie exemplara. Niciodata nu am vazut nici cea mai mica urma de mizerie pe plaja.

Dezavantaje: intrarea in mare era cu nisip dar in mare urmau pietricele si chiar pietre mai mari, cu toate acestea lumea intra fara incaltari special.

Eu personal nu am avut puterea sa intru decat putin, apa fiind foarte rece, intre 19 si 21 grade, rece precum gheata. Tot un dezavantaj, intrarea se adancea destul de brusc, la 1,5m avea deja cam 1,7 m si se tot adancea.

Nu intelegeam cum isi lasau copiii singuri in apa aceea si asa rece. In rest plaja dotata cu sezlonguri foarte bune si scaune de plaja de 2 feluri, mese cu scrumiere atasate si umbrele mari, chiar nu aveai problem cu umbra.

Salvamarul era in permanenta present si active. El raspundea si de ocuparea sezlongurilor. Adica: 1 buc sezlong costa 6 euro/zi (nu o pereche) incluzand umbrella si masa din perechea respective de sezlonuri. Nu existau prosoape pentru plaja. Noi luam intotdeauna doar 2 sezlonguri. Plateai la receptive dimineata si primeai un bilet cu data achitarii si numarul umbrelei. Toate erau numerotate, nu puteai sa te asezi la altul pentru ca te verifica salvamarul. In schimb, noi fiind 4 persoane, mai ocupam 2 sezlonguri si scaune de plaja din locurile care nu erau ocupate de nimeni.

Salvamarul zilnic ne intreba daca le-am achitat si pe acelea, nu era problema ca le-am luat insa daca venea cineva la umbrella respective trebuia sa le cedam.

Deci locuri libere gaseai insa era obligatoriu sa achiti macar o umbrella, am dedus noi. Pe plaja nu existau activitati nautice gen hidrobiciclete, etc. in schimb enorm de multi vanzatori ambulanti. Era deranjant chiar daca erau amabili si nu doreau sa te deranjeze cu insistenta.

Pe plaja exista un bar – restaurant cu terasa unde puteai servi bauturi, pizza si chiar mancare gatita. Noi am fost doar in trecere deoarece preturile erau cam mari, preferam sa ne plimbam 5 min pana la alte terase (revin cu detalii).

De exemplu: 1 bere la pahar la 400 ml 6 euro, cea mai ieftina pizza 6.5 – 7 euro, pastele peste 10 euro, inghetata de la 4 euro in sus. Insa nu e deranjant pentu ca ai acces f. usor la alte terase. E plin pe plaja. De la receptive primeai un card, daca doreai, cu care sa platesti la acest restaurant –care era tot al hotelului – si sa achiti contavaloarea cardului, a consumului la plecare. Nu aveai nici un discount chiar daca erai clientul hotelului.

Piscina:

In momentul in care achitai cei 6 euro / zi / persoana aveai acces si la Piscina. ALT MOD DE ACEES NU AVEAI LA PISCINA. In prima zi cand am achitat 2 sezlonguri nu am fost lasati sa ne asezam la piscine pentru ca cei de la receptive nu ne-au dat Bratari. Nu am inteles de ce din moment ce aveam cuponul cu data achitarii notate.

Puteai achita si petru tot sejurul plaja si piscine, noi am preferat zilnic sa o facem. Nu exista alt pret daca achitai pentru 1 saptamana. Ba din potriva, in cateva dimineti am luat 2 sezlonguri cu 10 euro pentru ca nu avea marunti pentru rest. Nu toti turistii aveau bratari, asa am dedus cad oar cei care au platit pentru 1 saptamana.

Noi ne-am facut insa cu bratarile, nu stiu cum, din neatentia lor… ciudat. Am continuat sa platim zilnic cu toate astea, sa nu ne facem de cacao.

Odata achiata acea taxa de sezlong aveai si beneficiul echipei de animatie: mica echipa, 3-4 persoane, nu vorbeau decat putin engleza, toate activitatile de pe plaja, spectacolele- foarte nereusite, gen caraoche, bingo…- sau minidisco erau in italiana cu catece pentru copii in italiana, pe care nu le intelegeam. In schimb pe plaja aveau program de 2-3 ore cu copiii, de la jocuri de grup, mingi. castele, alergari, baie in apa, cine se murdareste mai tare de nisip…etc.

Pana la prinz copiii erau antrenati, nu am vazut asa ceva pana acum, foarte bun program. Au luat-o si pe cea mica odata dar a fost scurta experienta, toti vb. Italiana si a renuntat. Iar ei ffff slab engleza.

Referitor la piscina, 1 singura destul de mare, nici hotelul nu este f. mare. Adancimea era de la 1m pana la 4 m, era in panta. Insa aveau reguli foarte caudate, nu au lasat-o pe cea mica cu mingea in apa, nici cu colac, nici cu saltea, nici cu pistol cu apa. Persoana care supraveghea piscine ii facea semn sa le puna pe margine si nici nu vorbea engleza sa intrebam de ce? Foarte deranjant, ca urmare am mai fost o singura data la piscina.

Locurile la piscine destul de limitate.

Camera:

Am avut cazare la etajul 3 (exista lift), o camera cu balcon mare, vedere la mare dotat cu masa si 3 scaune. Din camera se vedeau plajele salbatice ale zonei si o padure de pini, partial piscine si evident marea.

Destul de micuta camera, mobilier nou, 1 pat dublu si 2 paturi suprapuse. Baia f. mare, dotata cu cabina de dus si bideu, la cazare sapun, dus gel si sampon.

Exista un frigider gol in camera si clima proprie f. buna.

Curatenia:

Nu am avut probleme: prosoape zilnic, lenjeria la 2-3 zile, foarte curat in baie. In camera era gresie pe jos, bine curatata incat nu gaseai nisip niciodata sau mizerii sa te deranjeze. La plaja am spus, foarte curat. Si in restaurant – impecabil

Mancarea:

Restaurantul foarte cuart, destul de mare, cu clima. Fete de masa normale peste care unele de unica folosinta. Noi am fost la demipensiune. Sunt incluse bauturile in timpul mesei, ce si cat doresti, adica: la inceputul cinei te astepta pe masa 1 l apa plata, 1 l apa minerata, 1 sticla de vin alb/rosu. Cine dorea cerea cola la doza, cate doreai. Apa se suplimenta de cate ori cereai, chiar si vinul am observant. Toate erau foarte reci.

Mic dejun: gustos, insa mereu acelasi. Te plictoisesti in 1 sapt. Dar erai de calitate: zilnic strict aceleasi: salam uscat gen Sibiu, sunca – nu prosciutto, asata nu am vazut-, oua fierte, unt, acelasi cascaval felii zilnic, chifle bune, nu paine. In rest: apa, suc, lapte, ceai, gem si extraordinary de bune croasante calde, mari gen 7 days, goale sau cu gem.

La capitolul cafea, erau 2 aparate, cu nenumarate feluri, de la classic la late maciato, capucino, cioco. O singuar problema era extraodinar de tare. 1 portie de cafea era de max 1 deget, sa bei jumate de cana faceai 3 portii odata. Extrem de buna, aromata si de buna calitate.

Cina: dimineata primeai o lista de oferta pentru cina: contra in 3 felui, un antre de regula paste, supa crema, lasagnia, orez. Felul de baza: paste, cartofi cu curcan sau pui. Desert: fructe sau inghetata, sau profiterole, serbet, tort, placinta cu fructe. Toate gustoase.

La intrare la cina te seveai cu salate, pe care le combinai din: rosii, castraveti, rucola, ardei, porumb, masline, salata verde, chiar si conopida fiarta, v de bruxel, cartofi. Cu aferentul otet balsamic si ulei de masline.

Pentu cina iubitorii de peste si fructe de mare sunt in lumea lur, in fiecare seara din 6 mancaruri la alegere, 5 erau cu peste si fructe de mare, Dorada, peste caine, pente scorpion, peste dragon, paste cu scoici aproape zilnic, lasagnia cu fructe de mare. Nu exista sa nu ai scoici sau caracatite sau calamari ori peste. Nu va ganditi la portii f mari dar sufficient de la salata la desert.

Prinsul se putea achita la receptive daca doreai insa Ramona ne-a sugerat ca e ceva f. usor, cao gustare si nu prea merita. Asa ca mai mancam prin taverne.

Turisti:

Doar noi romani, polonezi, maghiari-cateva familii, tot putini suedezi si in rest……ITALIENI. Dumnezeule, cat vorbesc, imposibil. Galagiosi, se facea liniste la prinz pe plaja cand plecau la masa. Foarte multe familii cu copii mici, nu am mai vazut asa nicaieri, multi in carucior sau la varsta cand nu te intelegi cu ei. Seara la cina era mare galagie in restaurant.

Personalul:

Este amabil, partea din staf si receptive vorbesc engleza, cei de la restaurant nu prea, dar ne-am descurcat pentru ca sunt f amabili. Cei de la animatie chiar ne evitau, sunt sigura, din cauza complexului lor pentru engleza. Asta e.

In concluzie, un hotel bun, poate cam scump, poate asa e in Italia. Noua ne-a placut, il putem recomanda insa nu as reveni aici, trebuie inercate si alte zone. Am sa revin cu unele recomandari despre Cecina, terase si magazine.

Daca am uitat ceva vas tau la dispozitie cu placere.

O vara reusita va doresc tuturor!

Trimis de ramo in 25.07.13 18:54:38
    Validat / Publicat: 25.07.13 21:06:25
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2153 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ramo

• pagină generată în 0.038702011108398 sec