ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2013
JUL-2013

Sub orice critică

Dezamagitor

Dragii mei,

Am incercat sa nu iau in considerare toate comentariile negative pe care le-am regasit pe site despre acest hotel. Ma gandeam ca nu se poate ca intr-un hotel de 4 stele din Bulgaria cea mult laudata, sa ai ai parte de o experienta atat de neplacuta. Si tare rau am mai facut!!! Si-acum sa va relatez cam ce am vazut eu acolo :)

Vreau sa incep cu ce mi-a placut: camere foarte ok (spatioase si mobilate cu bun gust), curatenie, amplasarea hotelului foarte buna (intr-o zona foarte linistita + cu vedere la mare), piscina e foarte draguta (la fel ca si personalul de acolo).

Nu mi-a placut deloc: parcarea si mancarea.

Inca de cum ajuns acolo, ne-a intampinat un mosulet foarte simpatic care: SURPRIZA!!! Ne-a spus ca parcarea costa 10 LEVA/zi, daca vrem ca masina sa fie intr-o zona securizata. Va spun sincer, ca mie mi s-a parut destul de scump sa dau aprox 200 ron doar pe parcare, in conditiile in care sejurul a fost destul de costisitor. In fine... Ne-am conformat si am platit parcarea, pentru ca ni s-a mai intamplat in nisipuri sa ni se ridice masina din parcari special amenajate, insa fara plata :)

Ne-am cazat imediat si cand am intrat in camera chiar am ramas placut impresionati pentru ca arata foarte bine. Va dati seama ca primele nostre ganduri au fost legate de comentariile ,,rautacioase" de pe diferite site-uri despre acest hotel.

Evident ca acest frumos vis s-a spulberat odata cu prezentarea noastra in restaurant. Restaurant, care era de fapt o sala de mese tip cantina (de prost gust), cu ospatari care mai varsau uneori farfuriile din greseala si care dupa ceea nu se puteau opri din ras pentru isprava lor, si cu o mancare de care chiar nu te puteai atinge. Sa nu mai vorbim despre faptul ca daca cumva farfuria era orientata spre capatul mesei, indiferent daca ai terminat sau nu de mancat, ei o luau.

In ultima seara un ospatar a varsat un pahar de vin rosu pe pantalonii unui domn, si in loc sa isi ceara scuze a inceput sa rada de nu se putea opri. Sotului meu i-a varsat ciorba pe sapca un alt ospatar si a avut aceasi reactie.

Orice intentie de a relata cuiva aceste lucruri, avea acelasi deznodamant: indiferenta totala.

Nu va pot spune decat ca la o prima vedere nu aveai ce manca... In acest concediu m-am ,,delectat'' cu friganele la micul dejun, cartofi prajiti la pranz si seara, rareori cu altceva care oricum nu era pe placul meu. Si mentionez ca nu sunt iubitoare nici de friganele si nici de cartofi prajiti.

Nu stiu sa fi vazut sau auzit oameni multumiti de mancare. Totul se refolosea intr-un stil foarte dezgustator: crenvurstii de dimineata erau la pranz intr-o salata oribila cu ceapa si ketchup, porumbul de la pranz era seara intr-o salata cu maioneza, etc.

Micul dejun cuprindea: friganele, crenvursti de o calitate foarte proasta, mezeluri dintre cele mai slabe, lapte (bineinteles ca era lapte praf), omleta (de care nu mai puteam atinge pentru ca era facuta din foarte mult albus), gogosi (care erau al naibii de tari), iaurt (n-am gustat niciodata pentru ca era intr-un bol si era foarte apos), gem de capsuni si caise, unt, margarina, foaietaje, rosii (care cred ca erau taiate de seara), ardei si castraveti. Cam asta era micul dejun la un hotel de 4 stele...

Cat despre pranz si cina: erau la fel de janice. Erau 4 feluri de garnituri, 4 feluri principale si doua feluri de ciorba (din care un obligatoriu era tarator). Evident orice fel principal avea aruncat deasupra un sos jalnic... Bineinteles ca existau si fructe: pepene, grepfruit si banane taiate in bucati foarte mici si care nu va pot relata cam cum aratau. Nu am mancat de cand ma stiu asa ceva... Nu stiu sa-mi fi fost vreodata vreodata atat de pofta de gratare si salate.

Trebuie sa recunosc ca intr-o seara a fost pulpa de pui pe gratar, dar din pacate insotita de acelasi vesnic sos. Imi era si mila de familiile cu copii mici care pur si simplu nu aveau ce alege de-acolo, plus ca mancarurile care erau, inafara de faptul ca aratau dubios erau si foarte nesanatoase (ori prea prajite, ori intr-o multitudine de sos).

Si-acum sa va zic cam ce continea pachetul all inclusive:

- mic dejun, pranz si cina in regim bufet suedez

- sucuri, apa minerala, bere locala la halba in timpul micului dejun, pranz si cina

- vin local alb si rosu in timpul pranzului si cinei

- intre mesele principale sunt servite cafea, ceai, snacks-uri (felie pizza si niste hamburg-ari oribili) si dulciuri (pe care eu nu le-am vazut niciodata), bauturi locale (fara vin)

- piscina deschisa intre orele 9.30-17.30 (dar nu te alungau daca vedeau ca mai stai)

- pentru minim 5 nopti de cazare se poate servi o masa la braseria ,,Petlite'' cu rezervare prealabila la receptia hotelului. (bineinteles ca am vrut sa fac aceasta rezervare si la receptie mi-au dat sa aleg intre 3 meniuri: pangasius + cartofi; ceafa + carfofi, pulpa + cartofi si salata. Am plecat imediat din receptie cu ,,coada intre picioare'' cand am auzit deosebitul meniu)

Serviciul all inclusive nu include: seif la receptie, sezlonguri si umbrele pe plaja. Uitasem de internet: merge foarte greu sau nu merge deloc si se acceseaza din lobby bar sau receptie.

Am mai fost in Bulgaria si de fiecare data am plecat incantati de experienta noastra. Insa acum sunt atat de revoltata, incat nu cred ca voi mai reveni vreodata in aceasta tara. Hotelul Morsko Oko m-a vindecat de orice tentativa de a-mi mai dori vreodata sa apelez la serviciile turismului bulgaresc.

In concluzie, degeaba conditiile de cazare sunt foarte bune, daca nu te ajuta si celelalte.

Mentionez ca nu sunt o persoana foarte pretentioasa si nici nu pun prea mare accent pe mancare. Dar cand vezi ca esti bataia lor de joc si ca intr-un fel esti obligat sa mananci ce ai acolo, si ca la oricat scandal faceau oamenii nimic nu se repara, e normal sa fii revoltat.

Primul concediu ratat in Bulgaria. Nu recomand acest hotel decat pentru cazare.

Trimis de iruk in 24.07.13 23:27:23
Validat / Publicat: 25.07.13 00:05:48

VIZUALIZĂRI: 3767 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iruk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [25.07.13 10:45:38]

Unde anume in statiune sunt respectivele parcari?

irukAUTOR REVIEW
    [25.07.13 11:19:22]

@Krisko: Pe staduta din spatele H. Amiral exista o parcare (marcata), langa o biserica, care nu apartine de nici un hotel. Dupa vreo 2-3 ore de plimbari prin statiune nu ne-am mai gasit masina acolo Dar, spre ,,norocul" nostru ne astepta un taximetrist care stia numarul masinii, modelul si culoarea si care, in schimbul sumei de 10 BGN ne-a condus in locul de unde trebuia sa o ridicam (in celalalt colt al statiunii). Taxa este de 60 BGN + 3 BGN/ora. Te asigur ca nu era nici parcare cu plata si nici nu era nici un semn care sa arate ca parcarea e interzisa. Insa domnii de-acolo s-au simtit foarte iritati cand i-am intrebat dc au ridicat-o si daca au cumva fotografii. Raspunsul a fost pe masura ,,NO ENGLISH".

Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [25.07.13 12:36:53]

@iruk: Banuiesc ca biserica mentionata de tine este cea din lateralul Hotelului Melia Grand Hermitage, situatie in care parcarea respectiva pare a fi cea descrisa de @Dragos (vezi aici) , dar care insa este platibila (de unde si explicatia pentru ridicarea masinii).

irukAUTOR REVIEW
    [25.07.13 12:49:08]

@Krisko: Nu!!! Nu era acces cu bariera. O parcare mica, cu o capacitate de maxim 10 masini.

iruk
    Alte impresii din această RUBRICĂMoko Beach Hotel by Grifid (ex Morsko Oko Garden) :