ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2013
ÎNSCRIS: 31.07.12
JUN-2013
2 AD. + 1 COPII

Un hotel minunat

As incepe cu o opinie subiectiva, anume ca este hotelul meu preferat de pe Valea Prahovei. Cred ca prima oara am fost la acest hotel in 1998. Desigur, dupa renovare si up-gradarea la 4**** lucrurile s-au schimbat mult, de aceea din 2010 am revenit macar o data pe an. Am stat cam peste tot unde se putea sta in acest hotel, in apartament, camera dubla executive, camera dubla sau camera dubla cu balcon. Cred ca dupa atatea vizite as putea puncta plusurile si lucrurile care ar merita imbunatatite.

Plusuri:

- camera este foarte bine gandita atat pentru odihna cat si pentru business. Exista in camera un loc ce poate functiona ca birou, cu telefon, lampa, conexiune la net.

- Design deosebit, elegant, masculin as spune din cauza stilului rectangular si a culorii in nuante de abanos. La renovarea din 2010 s-au folosit materiale de calitate atat in camera, cat si in baie. In fiecare camera unul dintre pereti are un tapet cu imagini florale in relief, in culori alb-negru, foarte elegant.

- Curatenie desavarsita, niciodata nu lipseste nimic. In baie sunt sapun, sampon si casca de dus care se inlocuiesc mereu.

- Personalul este foarte atent, discret as spune.

- Spa-ul este de vis. Piscina este cat trebuie sa fie de mare – nu are dimensiuni semi-olimpice, insa spre deosebire de hotelurile care au (Alpin din Poiana Brasov, New Montana din Sinaia) cea de aici are apa incalzita si totul este foarte curat. Temperatura aerului la spa are 30 de grade, iar in apa estimativ 33 – 35. Anul trecut s-a construit in fata piscinei un ponton de lemn unde s-au instalat sezlonguri si se poate face plaja intre munti si mesteceni. Exista doua bazine jacuzzi, apa inauntru este calda spre fierbinte, cu joc de lumini si bule – o incantare pentru copii si nu numai. In acea incapere exista si un televizor, pentru cine este amator. In zona de saune sunt trei: una clasica, uscata, cu un vas de apa in care se pune ulei de eucalipt sau in orice caz un mentol – foarte bun efect. Inca una cu infrarosu unde am intrat doar o data, de curiozitate. Temperatura nu este atat de crescuta si se recomanda sa se stea un timp mai indelungat. Iar cea ce-a treia, umeda, are 4 locuri si functioneaza cu aburi – intr-un timp scurt petrecut inauntru chiar se simte diferenta. Din fericire este montat inauntru un dus cu apa rece, insa folosirea lui depinde si de ceilalti trei (duoa cum spuneam mai sus sunt patru locuri). Noi petrecem la Orizont de obicei cam 7-8 zile si va pot spune ca in timpul saptamanii nu este nimeni sau aproape nimeni la spa, iar acele clipe nu le-as da pe nimic! In spatele piscinei umede se afla un dozator de gheata si va recomand senzatia de foc si gheata prin alternarea saunei cu masajul cu gheata. Celelalte dotari mai includ un natura bar, multe dusuri, uscator de par (relevant pentru doamne), bar, terasa, muzica ambientala. Nu lipsesc prosoapele mari si pufoase si accesoriile de piscine – gonflabile, ochelari de inot. Se pot si cumpara costume de baie de la receptia piscinei.

- Langa spa este o sala de fitness dotata cu de toate – banda de alergat, aparate pentru toate grupele de muschi, gantere etc. Foarte bine utilata si foarte bine intretinuta, o recomand cu incredere.

- Se poate face masaj, cu programare si contra cost.

- La parterul hotelului exista multe spatii de petrecut timpul la un pahar, inclusive un cigar bar. O alta nota inedita si foarte placuta este ca in lobby se canta la pian, lucru elegant si rafinat.

- Priveliste de vis din barul de la et 7, Sky Lounge. Acum se deschide la ora 22,00, insa la sederile anterioare nu era inchis peste zi (desi nu se serveau bauturi si nu era nimeni acolo), era un open space unde puteai sta si admira muntii.

La minusuri nu sunt multe, insa as trece faptul ca odata cu renuntarea la balcoane - in vederea maririi spatiului camerelor – geamul nu se deschide in camera decat putin, batant, si este blocat pentru siguranta. Temperatura nu are de suferit deoarece exista climatizare, insa aerul acela de munte puternic si racoros nu il poti simti. Laudabil pentru siguranta, insa ar fi fost potrivit un alt sistem poate, care sa lase si aerul sa patrunda mai mult.

Tot aici as mai trece lipsa unui loc de joaca pentru copii. In anii trecuti nu ne-ar fi interesat, dar acum taaaaare ne-ar fi prins bine.

Recomand petrecerea timpului mai ales in timpul saptamanii, fara aglomeratie sau incrancenarea din week-end. Va asigur ca merita!

Trimis de Storia in 24.07.13 21:20:21
Validat / Publicat: 24.07.13 22:27:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 3062 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Storia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina vazuta din holul de sus
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 66.00 EUR pe cameră

Coca Dosky
    [25.07.13 03:26:09]

Buna seara!

Mi-ai trezit amintiri din copilărie! De prin anii 75-76 pana prin 88-89, mergeam împreuna cu parintii (D-zeu sa-l odihneasca pe tatăl meu), fratele si surorile mele la hotel Orizont Predeal in fiecare an. Mergeam de obicei iarna in timpul sărbătorilor. Am petrecut multe seri de revelion acolo, de care îmi amintesc, destul de bine, cu plăcere.

Îți multumesc pentru rew., si pentru amintirile trezite!

Păcat ca nu ai si poze!

La cât mai multe vacante frumoase in continuare!

danamandache
    [25.07.13 12:42:52]

Eu am fost la acest hotel si in anii copilariei in tabere organizate dar si acum de cand a fost renovat. Pe vremea copilariei era un hotel frumos, unul dintre cele mai bune din Predeal, iar acum este super elegant asa cum a fost descris in review ul de mai sus si cel mai bun din Predeal. Ma bucur ca a fost modernizat, de cate ori treceam pe langa el mergand spre 3Brazi imi aminteam ce impunator era in anii comunismului si cat de rau arata. Felicitari pt review!

[25.07.13 20:29:17]

@Coca Dosky: Buna seara,

Ma bucur ca am putut readuce in memorie amintiri atat de frumoase. Multumesc de asemenea pentru cuvintele calde. Am si poze si o sa le atasez, estimarea mea initiala a fost ca sunt suficiente.

Vacante frumoase si dumneavoastra!

[25.07.13 20:39:35]

@danamandache: Va multumesc si ma bucur ca si dumneavoastra v-ati simtit bine acolo. Intr-adevar elegant si "cu clasa". Au de altfel si o rata de return a clientilor foarte buna, iar eu se pare ca ma numar printre cei ce revin mereu si mereu.

rentea
    [25.08.13 15:36:57]

Sa inteleg ca nu mai exista camere cu balcon deloc??

[27.08.13 20:27:15]

@rentea: Ba da, mai exista si camere cu balcoane, dupa cum spuneam noi chiar am stat intr-una, si de asemenea si apartamentele au balcoane, chiar cate doua, insa mai mici. Daca inainte de renovare toate camerele aveau, acum numarul lor este mai redus.

[17.02.17 18:15:47]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B.10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

Coca Dosky, danamandache, rentea, Storia
    Alte impresii din această RUBRICĂOrizont Hotel: