ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2013
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
NOV-2012

Aqua Rock SPA Tg. Mures

Lunile octombrie si noiembrie sunt luni morocanoase. Vara a trecut ca un vis, toamna cu paleta-i coloristica vie, s-a pierdut si ea in abis, ploaia tracasanta e atotstapana, zapada pufoasa si sarbatorile lunii decembrie sunt inca departe. Asadar, luna octombrie si mai ales, luna noiembrie (pe care eu, as sterge-o din calendar), mi-o rezerv relaxarii la SPA.

La Tg. Mures avem trei complexe de relaxare, un SPA la Hotel Business, un altul la Hotel President, si un al treilea la Sangeorgiu de Mures, la hotel Apollo, denumit Wellness Club Apollo.

In ultimii ani, am trecut pe la toate, si am vazut cum unele dintre ele s-au transformat, oferind servicii din ce in ce mai bune si preturi tot mai mici, (ah ce buna e concurenta!). Wellness Club Apollo, spre exemplu, din 29 Noiembrie 2012, a devenit un fel de “baie romana”, a aparut acolo in plus fata de binecunoscuta triada “sauna-apa sarata-apa dulce” si un jacuzzi comun cu apa dulce, s-a transformat si designul interior in stil roman (colonade romane de marmura, arcade, oglinzi de Murano, tablouri reprezentand Venetia sau Roma antica).

Aqua Rock SPA

Centrul de relaxare Aqua Rock SPA este imens, el a fost amenajat intr-o fosta mare hala de intreprindere iar intreaga cladire a fost transformata intr-un superb hotel (President), dupa intrarea in insolventa a “Fabricii de piele” din Tg. Mures.

Mecanismul de acces la Aqua Rock SPA e simplu si devenit aproape clasic…la intrare, primesti un ceas cu “cip”, o cheita pentru vestiar si un prosop pentru a-l intinde pe sezlong. Exista in cadrul Centrului SPA si o sala de fitness, foarte gustate de viitorii “Schwartzi” si “Rambo” ai orasului. Dar de ce “Rock” SPA? ... O fi folosita doar muzica “rock-end roll”, ca fond sonor? Nu! Designul interior e in asa fel conceput incat predomina doar doua elemente…apa si piatra. In centrul de relaxare gasim un bazin semi-olimpic cu apa la 27 gr Celsius si adancimi variabile, ce ii astepata pe viitorii campioni de inot sau pe cei ce folosesc miscarea in apa, ca relaxare. Inotul e sportul care-ti pune toti muschii in miscare, mai putin cel al limbii, poate de aceea in Aqua Rock SPA e destul de multa liniste. Apoi, mai exista pe-aici, 3 saune, doua sunt uscate si una e umeda, doua imbina hidro-termo-terapia cu aromo-terapia sau melo-terapia…ah!... in saune te simti excelent! …temperaturile sunt diferite…asa ca iti alegi sauna ce-ti convine…in saune temperatura aerului urca pana la 60-80 gr C, asa ca de-acolo iesi bine incalzit…faci un dus si cauti altceva…daca esti curajos si bine calit, atunci sari intr-un mic bazin cu apa rece…dar nu va sfatuiesc sa incepeti acest sport extrem, decat daca sunteti foarte sanatos sau din Siberia. De obicei dupa sauna umeda sau uscata, organismul incalzit, cere “ceva mi putin cald”…exista in acest scop, trei bazine ciculare, in care apa bolboroseste intermitent…sunt baile jacuzzi care au 30 de grade Celsius…una dintre ele este asezata intr-o mica caverna…mi se pare ca aceasta baie e si cea mai solicitata, deoarece, peretii grosi de stanca din jurul ei, fac ca temeperatura apei sa urce spre 32-33 gr. C. Te lasi asadar in voia bulboanelor si jeturilor de apa, dar apoi, ar fi cazul sa mai si misti un pic, caci pana acuma ai ramas pasiv. Intri asadar in bazinul cel mare cu apa dulce si inoti, atata cat te tin puterile…daca faci traseul de la "broasca testoasa" la "crocodil" si inapoi, e OK, ai inotat 50 de metri, te poti prezenta la Olimpiada.

Dupa o triada de acest gen, (sauna-jacuzzi-piscina), e bine sa-ti rezervi 20-30 de minute de relaxare pe un sezlong…Dupa sauna, care te deshidrateaza, simti nevoia sa bei ceva…. ai la dispozitie un bar. Alteori simti ca masajul jeturilor de la jacuzzi nu e destul de puternic. Nici o problema! …Exista in complex si un cabinet de masaj…30 de lei, o jumatate de ora…

Aqua Rock SPA, sau “rock land” cum i se mai zice, pe-aici pe la noi (tinutul de apa si piatra) te impresioneaza in primul rand prin aspect, e ceva inedit, ai aici multa, multa piatra, ai chiar si o terasa din piatra catarata pe stanci unde-ti poti sorbi in liniste cafeaua de la bar, ai si cateva animale din beton (broasca testoasa, crocodil) ce-ti dau impresia ca te afli undeva departe, departe, (departe mai ales de binefacerile Combinatului Chimic), ai cateva liane si plante agatatoare exotice, care escaladeaza lenese stancile, ai si o cascada cu apa multa, sub care daca intri pentru cateva minute, iesi de acolo surd si zapacit, dar senzatia e fantastica, simti cum fiecare firmitura adormita din tine, s-a trezit la viata…la un moment dat vei obosi, te vei simti molesit, iar seara vei adormi bustean, fara pastile…

Un prieten mi-a zis…nu te duce la “Aqua Rock”, “hey, you! don’t go to rock ville”…apa e rece, e-un loc fara animatie, pustiu…dar mie nu mi s-a parut rece decat aerul, atunci cand am iesit de la sauna, dar…am sarit repede in baia jacuzzi si in bazinul de inot iar faptul ca eram doar 9-10 persoane in tot complexul, nu m-a deranjat deloc. Dimpotriva. Efectul jeturilor de apa, de la jacuzzi, de la cascada, sau de la mini-cascada de apa de langa piscine, au si un efect de incalzire asupra corpului, iar pardoseala complexului e si ea, incalzita…

Preturi

Intrarea la SPA este de 25 de lei pentru adulti si 15 lei pentru copii, de Luni pana Vineri, intre orele 10 si 14, si 35 de lei pentru adulti (copiii dau tot 15 lei), daca intri intre orele 14-22. Sala de fitness costa 16 lei pentru o zi intreaga. Combinatia Fitness-SPA, costa 40 de lei, pentru copii, e 15 lei. In week-end totul e mai scump! …40 de lei pentru adulti iar un Full SPA, costa 50 lei. Intrarea la salina, costa 20 de lei.

Abonament

Exista abonament SPA pentru adulti, 400 lei pe luna, abonament SPA-2 adulti, 700 lei pe luna, abonament la salina pentru copii si pensionari, pentru o luna, 150 de lei

Asadar, poftiti la bai, printre stanci, crocodili, broaste testoase si liane, veti avea o zi de milioane!

Trimis de dorgo in 24.07.13 18:36:48
Validat / Publicat: 24.07.13 19:56:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ. A mai fost în/la: cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 14997 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea la Aqua Rock Spa

dorgo [24.07.13 19:43:04] »

@Web muzical, te rog o melodie pietroasa, ceva "rocky", din epoca de piatra, de exemplu, http://www.youtube.com/watch?v=7nlFVVefz1Q, mersi!

webmaster [24.07.13 19:56:46] »

Mutat în rubrica "Aqua Rock SPA - [aquapark]" (nou-creată pe sait)

Nicu [24.07.13 22:11:04] »

Eu am fost doar la Club Apollo si a fost foarte bine, la celelalte vad ca e apa mai rece.

Care ar fi cel mai bun din cele trei?

elena_iasi [25.07.13 10:25:02] »

Am vizitat si noi acest spa in luna mai 2013. Este intr-adevar o oaza de relaxare la preturi accesibile, noi am platit 30 lei/adult si 15 lei/copil.

Pe langa bazine si saune au si o salina, intrarea platindu-se separat.

In luna august speram sa revenim la Targu Mures si atunci vom vizita si concurenta.

dorgo [26.07.13 18:50:24] »

@Nicu: pentru mine, "number one"" ar fi Wellness Club Apollo, pt ca are si apa dulce si sarata, iar vara, ai aceeasi combinatie si in aer liber (plus impachetari cu namol), la Baile sarate Sangeorgiu de Mures, (langa club), la Aqua Rock Spa, e insa spatiu mai mult si saunele sunt mai sofisticate (number two) dar nu exista apa sarata, nici la Business SPA (number three)...

dorgo [26.07.13 18:54:34] »

@elena_iasi: Aqua Rock Spa si mie mi-a parut ca pret, cea mai accesibila, cea mai scumpa e Welness Club Apollo, dar ofera si cele mai multe elemente de relaxarea si terapeutice...

sunflower [27.07.13 23:03:15] »

Am fost si eu aici, e intr-adevar excelent, mai ales ca am prins un weekend cu vant si ploi... E romantic, relaxant, elegant...

dorgo, elena_iasi, Nicu, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Aquapark-uri în Tg. Mureș: